sport 125 stagvcldl 111 leeland rijp voor Grand Depart' n 'Zeeland is na vandaag Reacties door Jan Dasevos VIS - SNACKS - FRIET - IJS dinsdag 11 mei 2010 geen prominente rol in de etappe. Pieter Weening (achttiende) was de enige renner in de kopgroep. Tom Stamsnijder, die heel de dag in de aanval was, werd niet be foto Steven Hagen loond. „Ik wilde de jongerentrui, zodat we aan het Nederlandse pu bliek konden laten zien dat we een ploeg zijn die niet voor spek en bo nen meerijdt in deze ronde." MIDDELBURG - De man die in 2002 de Ronde van Italië naar Gronin gen haalde, kwam superlatieven te kort. Dick Heuvelman was giste ren onder de indruk van de entou rage in Zeeland. „Hier kun je mee thuiskomen", zei de sportjourna list. „De passie straalde ervan af" Heuvelman volgde de derde etap pe van Amsterdam naar Middel burg samen met zijn vrouw vanuit de auto en zag de finish op een beeldscherm in de perszaal. „Zee land heeft natuurlijk met helden als Middelkamp,-Raas en Priem al tijd wel affiniteit met het wielren nen gehad, maar ze hebben de ver wachtingen nog overtroffen. Het was vergelijkbaar met de gekte in Groningen destijds. Ook wij had den veel roze in de stad en dat trof ik vandaag ook in Zeeland weer aan. Het was echt indrukwekkend. Amsterdam was zaterdag ook wel roze gekleurd, maar toch minder dan Zeeland hoor." „Zeeland heeft optimaal geprofi teerd van de mogelijkheden. De provincie heeft zich prima ver kocht. Ik denk dat Zeeland na van daag rijp is voor een Grand Départ of een etappe in de Ronde van Spanje. Zeeland zou bijvoorbeeld een eerbetoon aan Theo Middel kamp kunnen brengen. Ik weet ook zeker dat de directie van de Gi ro nog een keer wil terugkomen. De burgemeester van Middelburg moet daarop inspringen. En als hij hulp nodig heeft, mag hij me altijd bellen hoor. Ik wil Zeeland graag helpen." De lovende woorden klonken orga nisator Cees Priem als muziek in de oren. Hij kon gistermiddag twee uur voor de finish al een mooie tussenbalans opmaken. „Niemand had verwacht dat het zo'n spektakel zou worden", zei hij, daarbij wijzend naar de enor me mensenmassa rond de Dam in Middelburg. „Het is nog drukker dan zondag. Heel Zeeland lijkt op z'n kop te staan. Ik denk dat we hier jaren later nog over zullen pra ten." Priem trok een beetje een lange neus naar alle criticasters. Zij stel- Dick Heuvelman den in de aanloop, dat de Ronde van Italië veel minder uitstraling zou hebben dan de Tour de Fran ce. „De Tour is op sportief gebied misschien aansprekender, maar de sfeer is in de Giro vele malen be ter. Alles kan. Neem nou zo'n fan fare-orkest. Het is in de Tour on denkbaar dat zo'n muziekgezel schap twee uur voor de finish nog even over de finishlijn gaat lopen. Maar in de Giro vinden ze dat geen probleem. Daar willen ze de mensen amusement en plezier be zorgen. Het is allemaal wat relax ter." De directeur van de Giro, Angelo Zomegnan, vloog Priem zondaga vond om de nek. „Hij was zo blij met alle aandacht. Hij vond het ge weldig. Hij vroeg of ik soms ieder een persoonlijk had opgebeld en gevraagd had om naar de Giro te komen." Priem: „Zoiets doet me natuurlijk goed. Ik heb gepleit voor een Gi ro-start in Nederland en heb de mensen in Italië beloofd dat ze daar geen spijt van zouden krij gen. Tsja, en dan moet je zoiets al tijd nog wel even waarmaken. Ik ben blij dat dat uiteindelijk is ge lukt. Ik zie de Giro ook nog wel eens terugkomen naar Nederland. Als dat binnen nu en tien jaar is, zou dat mooi zijn, maar of dat gaat lukken, weet ik nog niet. Zeeland moet hier in elk geval even van gaan genieten." Cadel Evans: „Het was vandaag ze ker gevaarlijk. Ook door de wind, maar het lijkt wel of sommigen niet meer met een fiets kunnen rij den." Mathew Hayman: „Ik reed mis schien te hard. Ik gleed gewoon weg. Het ergste was dat ik zag dat ook mijn kopman (Bradley Wig gins) op me lag. Rijd je net als gis teren de hele dag vooraan, schakel je zelf je kopman uit door zo'n val." Tyler Farrar: „Het was hier iets ge vaarlijker dan anders, maar dat lag ook aan de wind. Daar wordt een peloton nerveus van. Ik vond het echter geen probleem om hier te rijden. Ook dit hoort bij de sport. Ik baal er alleen van dat ik niet mee hebben kunnen spurten voor de zege. Ik had daarin de leider strui kunnen pakken." André Greipel: „Ik zat perfect, brengt die Weylandt me uit balans. De versnelling was te groot om me daarna nog op gang trekken." Rabobank-ploegleider Nico Ver hoeven: „Niet omdat ik een Neder lander ben, maar ik vond het niet super gevaarlijk. Plekken als die passage bij Vlissingen stonden op tijd aangegeven. Daarnaast heeft het niet altijd te maken met de weg. Als de wind van opzij waait op een kaarsrechte weg, gebeurt het ook. Omdat iedereen dan gaat vechten voor zijn plekje." Wouter Weylandt: „Ik voelde dat ze me probeerden te flikken. Ik merkte in de aanloop naar de sprint dat Greipel niet goed ge noeg was. Volgens mij waren ze daarom van plan om Matthew Go- ss uit te spelen. Daar wilde ik dus niet intrappen. Ik moest langs Grei pel heen. Daarbij raakte ik hem wel even." Het peloton rijdt over de Brouwersdam op weg naar Middelburg. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27