241 sport 0 Alexander Vinokourov overwint het Gentse feesten De Giro in Zeeland: foto's, reacties en video's GIRO D'ITALIA Kazach blijft overeind in boeiende etappe naar Middelburg en ziet concurrentie de aansluiting verliezen dinsdag 11 mei 2010 www.pzc.nl door Frits Bakker MIDDELBURG - Ze waren allemaal gewaarschuwd voor de Zeeuwse wind en toch werd het klassement in de derde etappe van de Ronde van Italië gisteren op zijn kop ge zet. De waaiers op de dijken langs de Noordzee sloegen het peloton in stukken. Cadel Evans verspeel de in een woeste achtervolging zijn roze trui, Tyler Farrar verloor de aansluiting met de top en al leen Alexander Vinokourov over won het slagveld. De verguisde, 36-jarige Kazach kreeg na de etappe, die in de sprint werd gewonnen door Wou ter Weylandt, de leiderstrui omge hangen. Voor Rabobank was er een klein succes in eigen land. Graeme Brown werd in de sprint tweede en werd door de missen ge kust met de rode puntentrui. De sprint in de Middelburgse bin nenstad, waar het net als in de vo rige etappe rijen dik met mensen stond, kreeg een tumultueus karak ter. De Belg Weylandt uit Gent werd honderd meter na de eind streep gekoesterd door zijn huilen de moeder, maar moest tegelijk een vuistslag ontwijken van Andre Greipel. De Duitser, zesde in de sprint en met vele lengtes verslagen, beschuldigde zijn rivaal van roekeloos sprinten. De kracht term ('you bloody fucker') ging bij Weylandt het ene oor in en het an dere uit. Hij is nu eenmaal niet de meest ga lante spurter van het peloton en dit jaar ook nog weinig succesvol. MIDDELBURG - Na de in Gent gebo ren Britse proloogwinnaar Bradley Wiggins en de in Gent wonende Amerikaanse massaspurtwinnaar Tyler Farrar zette gisteren een éch te Vlaming de Gentse feesten voort in de Giro. Het Gentse 'Play- boyke' Wouter Weylandt won op de Dam in Middelburg de derde Nederlandse rit van de Ronde van Italië. Zijn manager bij Quick Step, Pa trick Lefevere, heeft zich regelma tig kritisch uitgesproken over zijn tweede sprinter na Tom Boonen. „Hij heeft Nokere Koerse ooit ge wonnen, een ritje in de Vuelta, maar verder valt hij alleen op met zijn grote mond." De Belg nam in de derde Giro-rit revanche met een koninklijke sprint, waarin hij Graeme Brown, Robert Förster, Danilo Hondo en Adam Blyth achter zich liet. „Ik hoop", glunderde hij opgetogen, „dat nu de twijfels in mijn ploeg zijn weggenomen." De Zeeuwse etappe vanuit Amster dam, die zich na twee donkere da gen mocht verheugen in een heer lijk zonnetje, zal zeker van invloed zijn op de rest van de Giro. Cadel Evans heeft niet alleen de roze trui, maar ook 46 kostbare secon den verspeeld. Carlos Sastre kwam in dezelfde tijd over de finish en drie Sky-renners, van wie Bradley Wiggins de bekendste is, liepen nog meer schade op. De Brit staat in het klassement al op 4.28 minu ten van Vinokourov en heeft na de Nederlandse etappes zijn kan sen op de eindzege al opgegeven. De kopgroep (met 26 renners) die uiteindelijk op de sprint in Middel burg afstormde, telde nog wel ren ners die ook in het gebergte gaan meetellen. Ivan Basso, Vincenzo Nibali, Vladimir Karpets, David Millar, Stefano Garzelli en Linus Gerdemann bleven in de boeiende etappe schadevrij. Het opvallendste van de finale was dat Evans, die werd gehinderd door een valpartij op de Vlissingse boulevard en daardoor achterop raakte, de jacht op de koplopers in zijn eentje moest doen. Dat werd hem later fataal, want voorin werd in zo'n hoog tempo gereden, dat de achterstand steeds verder op liep. De enige steun kwam van Xa- vier Tondo, ploegmaat van Carlos Sastre. De kopman van Cervelo liet zich zelf nauwelijks vooraan zien en lijkt niet in de vorm om deze Giro te winnen. De voornaamste kaarten zijn na drie vlakke, maar door velen on derschatte dagen al geschud. Gil- berto Simoni en Morzio Bruseg- hin werden vooraf bij de kansheb bers voor het podium getipt. Ze kwamen gisteren in een peloton van kanslozen binnen, dat bijna acht minuten toegaf op de win naar. De Belg Jan Bakelants zat in dat grote peloton en beklaagde zich na afloop over het gebrek aan karakter van zijn collega's. „Toen er een groep van zestig, zeventig man was weggereden, werd daar achter geen trap meer gedaan. We zijn als toeristen naar de finish ge reden." De Nederlanders speelden ook V'r - Bij de opgang van de Boulevard in Vlissingen ging een aantal renners onderuit, onder wie Bradley Wiggins. Het Giro-peloton rijdt rond 14.30 uur Zeeland binnen. foto Lex de Meester Proosten met een prosecco in de hand in Haamstede, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26