nu nog favoriet PZC 23 Meer Zeeuwse huizen met een energielabel Vraag het aan de lijsttrekkers ZEEUWSE ZAKEN brieven De Oorlog ZEEUWSE STEMMEN Historisch besef? Recessie Goedkoper dubbelglas Dishoek 5 dvd-box beeldmateriaal Lezersprijs 29,95* www.pzc.nl/webwinkel dinsdag 11 mei 2010 door Ondine van der Vleuten Op 23 mei valt de be slissing. Dan wordt het groenste, rijk ste, lieflijkste, mooi ste boerenerf van Zeeland gekozen. Met nog twee weken te gaan publiceert de P2C de tussenstand van deze Erftrofee Publiekswedstrijd, georganiseerd door PZC, landschaps-, en land bouworganisaties. De top drie: 1. De Reijgersberg van de familie Klaarenbeek in Borsse- le; 2. Middel Zwake, van de familie Aarnoutse te Kwadendamme; en 3. het erf van de familie Van der Tas te Hengstdijk. Bij de laatste boerderij kunnen mensen op zaterdag 22 mei langs komen. De familie Van der Tas houdt dan een open deur-dag. Sylvia Tuinder van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) is niet verrast door deze voorlopi ge uitkomst. „Het zijn alledrie heel mooie boerderijen. Wij van de SLZ kijken niet alleen naar de boerderij, maar ook naar het erf Is daar veel groen, zijn daar interes sante dingen? Dat zijn voor ons dan weer pluspunten. De Reijers- berg scoort op dat gebied hoog, dus het is een goede keuze." Bij SLZ komen heel enthousiaste reacties binnen op de prijsvraag. „De foto's op de PZC-site zijn erg mooi, dat nodigt uit om te stem men. Om het te stimuleren plak ken we momenteel op alle post een sticker: 'stem mee op uw favo riete erf, en dan een verwijzing naar de PZC-site. Zo blijf je de mensen prikkelen, want we willen natuurlijk dat nog meer mensen stemmen." Volgens Tuinder blijkt uit de reac ties wel dat mensen gehecht raken aan boerderijen in hun buurt. „We horen vaak; kunt u niet zorgen dat die en die boerderij, bij ons in de buurt, kan meedoen?" Een per soonlijke favoriet heeft Tuinder niet. „Ik vind dat ze allemaal wel iets hebben. Wat ik altijd graag zie is een boerderij die nog authen tiek is, maar wel nog volop in ge bruik voor het boerenbedrijf" www.pzc.nl/erftrofee of PZC-erf- siü trofee, postbus 91, 4330 AB Middelburg Op het erf van de familie Van der Tas in Hengstdijk. door Marcel Modde MIDDELBURG - Zeeland heeft een flinke inhaalslag gemaakt met het toekennen van energielabels aan woningen. Eind vorig jaar was hier van een kwart bekend hoe energiezuinig de huizen zijn. Hal verwege 2009 was dat nog geen drie procent, blijkt uit een over zicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zeeland loopt daarmee nu in de pas bij de gemiddelde landelijke ontwikkeling. Die Laat bij een kwart van alle woningen een ener- gielabel zien, tegen dertien pro cent medio 2009. Sinds 1 januari foto Peter Nicolai MIDDELBURG - Of het nu gaat om de toekomst van de zorg, energiele vering, dijkversterking of bevol- kingskrimp, lezers kunnen de lijst trekkers van de landelijke partijen er vragen over stellen. Voorhet eerst daagt deze krant lijsttrekkers van de belangrijkste landelijke partijen uit om hun kijk te geven op Zeeuwse zaken. Vijf van de elf belangrijkste lijst trekkers hebben al toegezegd te ko men: André Rouvoet (Christen- Unie), Alexander Pechtold (D66), Kees van der Staaij (SGP), Marian ne Thieme (Partij voor de Dieren) en Rita Verdonk (Trots op Neder land). Van de WD, SP en het CDA is nog niet bekend of de ver kiezingskaravaan Zeeland aandoet. Femke Halsema (GroenLinks) komt op 24 mei naar Middelburg, maar heeft nog niet bevestigd dat ze definitief naar de redactie komt. Geert Wilders (Partij voor de Vrij heid) en Job Cohen (PvdA) gaan Zeeland vooralsnog voorbij. Voor alsnog. Want de tourschema's zijn nog niet in beton gegoten en kun nen nog wijzigen. Voor het stellen van vragen maakt dat niet uit, want deze krant legt alle lijsttrekkers vragen voor. Wie een vraag heeft, kan die via een formulier op onze website 'verkie zingen' naar de redactie sturen. De lijsttrekkers die langskomen bij de krant worden in een kleine set ting geïnterviewd door twee ver slaggevers. Lezers die een interes sante, leuke, originele vraag stel len, mogen de vraag zelf op de re dactie aan de lijsttrekker stellen. Verslag wordt uiteraard niet alleen op de krant, maar ook op internet gedaan. www.pzc.nl/verkiezingen www.pzc.nl/zeeuwsezetel Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl De Van Randwijklezing (krant van 6 mei) was dit jaar een verademing vergeleken met het prevelement van vorig jaar. Jan Marijnissen hield dit jaar een mooi verhaal over het belang van historisch be sef, burgerlijke moed en noemde het regime van Mao terecht in een rijtje van wreedheden, gedaan uit naam van intolerante ideeën. De ti tel van de lezing was 'Verantwoor delijkheid 8t burgerschap'. Helaas ontbrak het historisch besef van Jan Marijnissen ten aanzien van zijn eigen partij. Om van het afleg gen van verantwoordelijkheid nog maar te zwijgen. Hoe financierde de voorganger van Jan Marijnissen de partij? Daan Monjé ging inder tijd op theevisite bij Yao Wenyuan (lid Bende van Vier en voorman van de Culturele Revolutie) en kreeg als afscheidscadeau geen kist thee, maar pecunia mee waarmee onder andere het huidige hoofd kantoor van de SP is betaald. SP, neem je verantwoordelijkheid en doneer dit bloeddoordrenkte slijk der aarde aan organisaties die zich wereldwijd inzetten voor mensen rechten. Maarten Rossen Van der Swalmestraat 14, Vlissingen Het zogenaamde herstel van de re cessie is nep, het zijn de miljarden euro's die door regeringen aan de banken en andere instellingen zijn toegestoken om hen voor een bankroet te behoeden. Nooit in de geschiedenis is een zo grote simul tane overval op de publieke midde len uitgevoerd door de rijkste top van de kapitalisten. In de econo mie gaat het slecht, de werkloos heid blijft stijgen, voor de gewone mensen zal steeds minder overblij ven. Om het geld aan te zuiveren dat gebruikt werd om de finan ciers-oligarchie te redden, komt er vernietiging van werkgelegenheid, met name bij de overheid en het af romen van het onderwijs, gezond heidszorg, volkshuisvesting en an dere sociale voorzieningen. Dat is wat 'herstel' zal betekenen voor de werkende massa. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart 'Weinig aanvraag subsidie dubbel glas' (krant van 7 mei). Komt dat echt alleen door de administratie ve rompslomp? Zowel de Neder landse Stichting Geluidshinder als Milieu Centraal bevelen nadrukke lijk dubbelglas aan in de vorm van een voorzetruit of (vaak beter) een extra ruit in het bestaande kozijn binnen. Dat kan met een scharnie rend raam. (veel goedkoper) met een 'communicerend' ballonnetje met silicagelkorrels, via pijpje ver bonden met spouw tussen ruiten. Voordelen: veel betere geluidsisola tie omdat bijna altijd bredere spouw dan bij dubbelglas mogelijk is, geen kapitaalsvernietiging en ko zijn blijft onbeschadigd. Besparing op kosten minimaal 50%, subsidie niet nodig, perfectie isolatie. Sietz Leeflang Dorpsstraat 99 Breskens 'Dishoek komt massaal in actie te1 gen Dorphotel'. Uit het artikel (6 mei) zou men kunnen opmaken dat alles ok is mits het verkeer goed wordt geregeld. Er speelt veel meer. Onder de paraplu van 'kwali teitsverbetering' zien we in het kustgebied van Walcheren steeds vaker dat recreatiebedrijven door uitbreiding het landschap ontsie ren. Datzelfde dreigt nu in Dis hoek. Met 126 nieuwe recreatieap partementen en -woningen en een hotel met congrescentrum en well ness, restaurant en appartementen complex met nokhoogtes van 11 tot 14 meter! Plannenmakers: dat maskeert u niet met mooie Zeeuw se geveltjes en dergelijke. Een bui tenproportionele verstening van het kleinschalige en daarom aan trekkelijke Dishoek. Waarom op deze schaal? Heeft de massale uit breiding soms te maken met de in vloed van de projectontwikke laar^) cq eigenaren op het bestem mingsplan Dishoek? Heeft hier een evenwichtige en transparante afweging plaatsgevon den tussen economie enerzijds en de belangen van ecologie, land schapswaarde en leefbaarheid an derzijds? Wie het weet mag het zeggen. Aart Lodder Blinkertlaan 10, Koudekerke 2008 zijn pandeigenaren verplicht kopers of nieuwe huurders een energielabel te overhandigen. Het label is een maat voor de energie prestatie van het huis en biedt toe komstige bewoners snel inzicht in mogelijk te treffen besparende maatregelen. Vooral huurwoningen hebben een label. In slechts vijf procent betreft het een koopwoning. In totaal had den eind vorig jaar 1,5 miljoen huurhuizen een energielabel, te gen 70.000 koopwoningen. Gro ningen telt met dertig procent rela tief de meeste woningen met een energielabel. Utrecht, Noord-Hol land en Brabant sluiten die rij. De Oorlog is een 9-delige televisieserie van de NPS over WO II. Presentator Rob Trip vertelt het verhaal over de oorlog en de bezetting van Nederland en Nederlands-Indië vanaf de locaties waar de gebeurte nissen zich voordeden. Van Westerbork tot Bandung en van Arnhem tot Auschwitz. Een serie die onze kijk •op WO II zal veranderen. Met zeer veel nooit vertoont uniek beeldmateriaal! Adviesprijs 34,95 exclusief 2,95 verzendkosten categorie DVD's en Games

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25