i8l 'eland 'Ik ben nu zelf ons Crootoot Wie doet wat aan het Zuiderhoofd? Honderdjarige stoft nog dagelijks haar spullen 1940 Binnenkijken in een bunker Bijeenkomst over het leven na een beroerte Rommelmarkt bij plaatselijke sportclubs Dvd Koninginnedag te koop bij de gemeente QBBEEESUM Middelburg BOMBARDEMENT HET ZUIDERHOOFD Westkapelle loopt te hoop. Want hun paalhoofd het Zuider- hoofd is nog steeds afgesloten voor publiek vanwege de slech te staat. Dus zijn ze zelf maar aan de slag gegaan. Het Zuiderhoofd dinsdag 11 mei 2010 w RITTHEM De bunker in Ritthem is aanstaan de zaterdag open voor belangstel lenden. Tussen to en 16 uur staan Johnny Forrer en Wim de Meij weer klaar om hun gasten alles te vertellen over het oorlogsmateriaal uit de Tweede Wereldoorlog dat daar te zien is. Een tweede ruimte in de bunker is ingericht met foto's over Ritthem en filmmateriaal uit de periode 1920-1960. De bunker aan de Lou- werse Wegeling in Ritthem is gra tis toegankelijk. MIDDELBURG Zorgcentrum 't Gasthuis in Middel burg organiseert zaterdag een CVA-trefpunt. Tijdens de bijeen komst kunnen patiënten van een beroerte en hun familie ervaringen delen met lotgenoten. Er zullen al lerlei thema's worden behandeld door deskundigen. Ergotherapeut Liesbeth Izeboud zal uitleg geven over de gevolgen en problemen na een beroerte, ook wel CVA (cere- brovasculair accident) genoemd. De bijeenkomst start om 14.30 uur in Noordpoortplein 2. ARNEMUIDEN Korfbalvereniging TOP houdt vrij dag een rommelmarkt op Markt in Arnemuiden. Tussen 08.00 en 13.00 uur kan iedereen tussen twee dehands spullen struinen. Om 09.00 uur wordt er een speciale ver loting gehouden. Een dag later kunnen koopjesjagers zich uitleven in Serooskerke. Daar organiseert de plaatselijk voetbalve reniging op sportpark Noordhout een rommelmarkt. Tussen 09.00 tot 13.30 uur kunnen bezoekers er hun slag slaan. KAPELLE Bij de gemeente Kapelle is een dvd te koop met beelden van de Konin ginnedag in Wemeldinge. Op het schijfje staan beelden van de voorbereidingen van de dorpe lingen op het de dag, van het be zoek van de koninklijke familie en van de optocht die na afloop van dat bezoek door Wemeldinge trok. De cd is gemaakt door Coen Leef- lang. De dvd kost 12,50 euro en kan wor den aangeschaft bij de balie burger service in het gemeentehuis in Ka pelle. -.1 k-C. JJii Op 17 mei wordt het bombarde ment op Middelburg in 1940 her dacht: www.pzc.nl/middelburg1940 STJJUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Annemarie Zevenbergen Het is niet voor het eerst dat Westkapelle boos is op de gemeente Veere en het waterschap. Was de dreigende afsluiting van de Ho- geweg tot voor kort een heet hang ijzer, nu maakt de deplorabele toe stand van het Zuiderhoofd de ton gen los in het dorp. Want het is toch 'een schande' en 'een trieste zaak' dat het mooiste paalhoofd van de wijde omtrek er zo verwaarloosd bij ligt. Het is ook het enige paalhoofd met een plan kier en dé plek voor jong en oud. Zeker in de zomermaanden. Zo wel Westkappelaars als toeristen wandelen er en strijken neer om te gaan vissen of simpelweg te ge nieten van het uitzicht. En strijd baar is men. Want ook de strijd om de Hogeweg hebben ze gewon nen: die blijft gewoon open. „Bovendien", roept een dorpsbe woner, „als er in Domburg iets stuk is, wordt het gelijk gemaakt. En wij wachten en wachten maar." Dat hij bijval krijgt van an deren is dan ook geen verrassing. Want hun Grootoot, zoals het Zui derhoofd genoemd wordt, ver keert in slechte staat. Het is opnieuw afgesloten voor pu bliek. Hekken en een verbodsbord maken duidelijk dat het niet betre den mag worden, dat is te gevaar lijk. In 2002 werd het plankier ook al eens afgesloten vanwege de slechte staat waarin het verkeerde. Kees Lievense staat samen met Jaap Peene en nog een handjevol Westkappelse mannen aan het eind van het plankier. Opvallend is het blauwe koffertje van Jaap. Vol met gereedschap. Niet voor de lol of voor het vissen. Nee, Jaap heeft besloten zelf het heft in han den te nemen. Want het verbods bord wordt genegeerd. „Je moet uitkijken waar je loopt, er zijn planken tussenuit. Maar levensge- Het Zuiderhoofd ligt voor de kust van Westkapelle ter hoogte van de radartoren bij het KNRM-gebouw. Het paalhoofd maakt deel uit van de kustwerken van het Water schap Zeeuwse Eilanden. In de volksmond wordt het t grootoot genoemd. Zuiderhoofd is door de gemeente Veere voorzien van een plankier, dat wordt veelvuldig gebruikt door vissers (krab, geep en makreel) en door toeristen. In het najaar van 2008 raakte het plankier beschadigd en is sinds dien afgesloten voor publiek. vaarlijk is het niet hoor", zegt Peene. Voor hem is het een uitge maakte zaak. Als niemand wat doet, gaat hij zelf aan de slag. „Ik heb de reling al zo'n beetje gerepa reerd, die hing behoorlijk schuin". Hij pakt een hamer en zet wat de len van het plankier vast. „Er mist nu nog zo'n tweeënhalve meter plank. Ik weet zeker: als dat gerepa reerd wordt en de gemeente gaat met van die big bags met zand tes ten hoeveel gewicht het kan dra gen, kun je ons Grootoot gewoon weer gebruiken." De twee vrienden Max en Mart (beide 11 jaar) weten het ook ze ker: het Zuiderhoofd is van en voor Westkapelle. In de zomer 'kri oelt het hier van de jeugd'. Dan is het vechten om een plekje. Max: „Bij hoog water springen we er al lemaal af We vissen hier ook op makreel. Maar ja, het is niet meer zo super veilig hoor." Bij het Meldpunt Erfgoed Zeeland is de slechte staat van de steiger al aangekaart. De melding is doorge geven aan de Bond Heemschut die in overleg wil gaan met de ge meente Veere om tot een oplos sing te komen." Jaap Peene weet het nog beter: „Repareer deze en maak nog zo'n steiger bij het badstrand. Dan heb ben we in Weskappel twee van die fantastische plekken." door Annemarie Zevenbergen Wie moet nu wat doen aan het Zuider hoofd? De gemeente Veere zegt bij mon de van wethouder Jaap Melse: „Wij zijn verantwoordelijk voor het plankier en het water schap voor het onderstel. En dat is niet helemaal goed, dus heeft het geen zin die steiger aan te pak ken. Bij ieder stormpje gaat die weer stuk. Als het wa terschap dat onderstel aanpakt, zijn wij er als de kip pen bij om die steiger aan te pakken." Het waterschap stelt daar tegenover dat het paal hoofd de functie van waterkering heeft en aan die functie voldoet. „De palen zijn decennia geleden neer gezet en zijn van een heel goed hardhout. Natuurlijk heeft de tijd wel z'n invloed gehad, maar slecht zijn ze niet. En het plankier met alle bevestigingsmateria len horen bij de gemeente." Jaap Melse: „We gaan dit nu op een hoger plan tillen, want we nemen onze verantwoordelijkheid. We heb ben volgende maand een bestuurlijk overleg met het waterschap waarin onder meer het Zuiderhoofd aan de orde komt. Voor de zomervakantie willen we dui delijkheid over wie wat gaat doen. Het Zuiderhoofd heeft een meerwaarde voor Westkapelle en wij gaan ervoor om het te behouden voor de toekomst. Het is een geweldig ontmoetingspunt, bijna een hangplek." Een tweede steiger bij het badstrand? Daar moet Mel se hartelijk om lachen. Jammer voor Jaap Peene, die dat spontaan opperde en helemaal ziet zitten. door Selma Osman To Verplanke-Leegwater werd gisteren 100 jaar. foto Izaak Verkeste VLISSINGEN - Een telefoontje uit Australië. 'Maer, maer, maer.' To Verplanke-Leegwater moet wen nen aan alle drukte. Gisteren vier de zij haar honderdste verjaardag. In het Vlissingse Ter Reede, waar zij al heel wat jaren woont. Op gewone dagen leest ze de krant en brengt ze haar huisje aan kant. „Ja, ik werk nog altijd", zegt de jari ge. In beweging blijven, dat is vol gens zoon Theo het geheim om zo'n hoge leeftijd te bereiken. „Ze heeft gefietst tot ze in de negentig was." Geen korte tochtjes, maar rit ten van Vlissingen naar Zierikzee. Dat deed ze nog toen ze de tachtig al was gepasseerd. Later doorkruiste ze met haar rolla- tor heel de stad op zoek naar koop jes. „Ik geloof haast niet dat ik al zo oud ben", vertrouwt tante To haar Australische nichtje door de telefoon toe. Ze werd geboren in Dortmund, waar haar vader goed geld verdien de als mijnwerker. Haar Vlissingse moeder had altijd heimwee. Dat zorgde voor de nodige verhuizin gen. Memorabel was haar dertigste verjaardag, die To (voluit: Catholi- na Maria Suzanna) bij haar ouders in Vlissingen vierde. Aan de stra lend blauwe lucht verschenen Duitse vliegtuigen met hun zware geronk. „Op straat hoorde ze dat we in oorlog waren", vertelt Ver- planke jr. Zijn vader Cornelis kwam pas na de oorlog in beeld. In 1949 trouw-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20