Vrije gulden geeft onzekerheid II Hulp aan strenge regels gebonden De euro gered? De beste oplossing voor Nederland is volgens sceptici een te rugtrekkende beweging: terug naar de gulden. Maar kan dat ook? dinsdag 11 mei 2010 - huishoudboekje nog Reddingsplan voor euro Totaal 720 miljard euro voor hulp aan noodlijdende eurolanden, waarvan 500 miljard euro door Europese Unie wordt gereserveerd. 440 miljard euro gegarandeerd door eurolanden Zweden en Polen ...waarvan bijdrage Nederland van 26 miljard euro 60 miljard euro direct beschikbaar - uit EU-noodfonds 220 miljard euro van IMF infographic: ANP/ bron: AFP Euro stijgtt.o.v. de dollar De koersdaling van de euro komt tot een voorlopig einde. Bij het slot van de handel noteerde de Europese munt 1,2850 dollar. Vorige week donderdag daalde de koers nog tot een diepte punt van 1,2510dollar. 1,3612 dollar 10 mei voor 1 euro $1,2850 1,3784 voor 1 euro 1 maart 17 2 2010 maart april infographic: CRW bron. AFP De Europese Unie en het Internationaal Mone tair Fonds hebben 720 miljard euro beschikbaar om eurolanden die in de financiële problemen komen te hulp te schieten. Volgens demissio nair minister van Financiën Jan Kees de Jager komt het financiële vangnet voor een groot deel uit Nederlandse koker. Een ambtenaar van Financiën kwam met een combinatie van 60 miljard aan leningen door de Europese Commis sie en 440 miljard aan garantstellingen door de zestien eurolanden. Daarbij komt 220 miljard aan mogelijke leningen door het IMF. De garan tiestelling door de lidstaten zorgt er voor dat die instantie - in het EU-jargon een 'special purpo se vehicle' genoemd - makkelijker tegen gunstige tarieven geld kan lenen op de kapitaalmarkt, om dat vervolgens weer aan landen in nood uit te lenen. Daaraan worden bijzonder strenge voorwaarden verbonden. door Niek Opten Voor Geert Wilders is het helder: om te voorko men dat ons land in de financiële ellende van andere lidstaten wordt meegezo gen moeten we terug naar onze oude vertrouwde gulden. De euro lijkt dan misschien nu wel gered, niemand weet wat er nog op ons afkomt. Het gedwongen afscheid van onze nationale munt in 2002 zit velen nog steeds niet lekker. Een derde van de Nederlanders wil terug naar de gulden, zo bleek uit een peiling van Motivaction in februari, en meer dan de helft vindt dat ze niet heeft geprofiteerd van de euro. Als de schatkist weer vol snippen, zonnebloemen en vuurtorens zit, dan bepalen we gewoon weer hele maal zelf ons monetaire beleid. Wel of geen biljetten bijdrukken, de rente wel of niet verhogen; Brussel en Frankfürt gaan er niet meer over. Hulp aan Europese lan den met geldproblemen is dan een kwestie van kunnen en niet van moeten. Dankzij de euro zijn we redelijk soepel door de kredietcri sis gerold, maar dat geldt ook voor een land als Denemarken dat nog steeds zijn kronen koestert. Er liggen wel wat praktische be zwaren, zoals het verbod op uittre den uit de eurozone en de enorme wisselprocedure, maar daar ko men we wel uit. Goed, dan hebben we onze florij nen terug. En dan? Die goede oude gulden was vooral zo stabiel omdat die gekoppeld was aan die goede oude harde Duitse mark. Anno 2010 is 'vrij zijn' een relatief begrip voor een natie. Welvarende en handelvoerende landen als de onze maken onderdeel uit van een internationeel geheel, waar veelal de dollar en (nu nog) de euro de dienst uitmaken. Een vrij zwevende gulden is on aantrekkelijk voor beleggers en in vesteerders, want die willen zeker heid voor de langere termijn. De Deense kroon is in de praktijk he lemaal niet zo vrij, want gekop peld aan de euro. Het ligt voor de hand om hetzelf de met onze nieuwe gulden te v doen, maar dan zijn we toch weer erg afhankelijk van onze Europese broeders. Het wordt een ander verhaal als al le sterke Europese landen teruggrij pen naar hun oude munten, waar door een situatie ontstaat als voor invoering van de euro. Of als zij een nieuwe gezamenlijke munt in voeren. v Het grootste bezwaar blijft dan toch dat in het Verdrag van de Eu ropese Unie is vastgelegd dat lan den die de euro opgeven uit de Unie moeten stappen. In de ogen van Wilders en andere euroscepti ci is dat geen onoverkomelijk be zwaar. Maar de meeste economen zijn het er over eens dat dat enor me schade oplevert voor ons land, dat voor een belangrijk deel afhan kelijk is van de internationale han del. Voor die handel is een geza menlijke Europese munt, mits sta biel, erg prettig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11