io euro Weer klinkt roep om economische EU-regering jsiiiimjm vandaag uitgelicht MmWM Het noodplan van de Europese Unie voor landen met be talingsproblemen heeft de financiële markten in ware jubelstemming gebracht. Hoe lang zal dat duren? De echte koers? Er moet centrale economi sche sturing in de EU ko men. Maar hoe moet dat? sm dinsdag 11 mei 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.ni Euro lijkt in orde, nu het door Berrit de Lange Z owel de beursgraadme- ters als de euro klom men gisteren met rasse schreden uit het dal. Be leggers en economen denken dat met de 720 miljard euro aan garan ties die beschikbaar is gesteld voor betalingproblemen van eurolan den een omvangrijke Europese schuldencrisis is afgewend. Voorlopig althans. Zolang landen als Spanje, Italië, Portugal en Ier land hun economieën niet hervor men om de overheidsfinanciën structureel onder controle te krij gen, is er niets opgelost, zeggen fi- Vergelijk de prijs van Big Macs en ontdek dat de euro veel minder waard is dan de wisselkoers ons doet geloven. En ook heimwee naar de gulden door het gedoe met de Euro? Kijk op: zie: Uitgelicht op onze website nancieel deskundigen. „Het nood fonds is zo groot dat het ruim schoots voldoende is om alle schul den van de landen met betalings problemen te dekken", zegt Edin Mujagic, monetair econoom bij ad viesbureau Interest Currency Consultants. „In die zin zal de on zekerheid op financiële markten grotendeels zijn weggenomen. De vraag is voor hoe lang." Het positieve sentiment in finan ciële markten kan ook ieder mo ment weer omslaan, denkt Muja gic. „Het is veel landen de afgelo pen vijftien jaar niet gelukt intern orde op zaken te stellen. Het is zeer de vraag of dat de komende ja ren, als ze ook nog eens te lijden hebben van een lage economische groei, wel gaat lukken. Europa is sterk in het maken van goede af spraken, maar minder goed in het afdwingen daarvan." Europa is met het noodplan op de goede weg zegt Tom Muller, ana list bij vermogensbeheerder Theo- door Gilissen. „Maar om de positie ve sfeer vast te houden zal het mes in de overheidsuitgaven van zwak ke economieën moeten. En die nen Europese begrotingsregels strikter te worden nageleefd. Be drijven slagen erin door kostenbe sparingen betere winstcijfers te presenteren, nu zijn de overheden aan de beurt om de huishoudboek jes kloppend te maken. Tot die tijd blijft het een glibberig pad." Aline Schuiling, econoom bij For- tis Bank, spreekt van een 'krachtig, heftig signaal'. „Met dit noodpakket is het risico van een schokgolf, waarbij de schuldenproblematiek overslaat van Griekenland naar andere Zuid-Europese landen, sterk ver minderd. De Europese ministers hebben met dit noodplan heel dui delijk gemaakt dat ze voor hon derd procent achter de euro staan en de gezamenlijke munt koste wat kost zullen verdedigen." De onzekerheid die nog achter blijft bij beleggers en economen behelst de uitwerking, aldus Schui- ling. „Welke afspraken worden bijvoor beeld gemaakt over terugbetaling. Het is natuurlijk niet de bedoeling de probleemlanden zodanig.af te knijpen dat het de economische groei raakt en ze weer in een reces sie terechtkomen." door Hans De Bruijn De eurocrisis heeft aange toond dat wil de euro echt een stabiele munt worden er een hecht Europees economisch fundament voor moet zijn. Maar Europa is er nog ver van verwijderd. Athene rommelde maar wat aan, zonder dat de rest van de eurozone dat in de gaten' had. Spanje en Portugal bouwden ook zonder bankencrisis enorme begrotingstekorten op. En tot een paar jaar geleden namen ook Duitsland en Frankrijk, die nu zo hoog van de toren blazen, het niet zo nauw met de afgesproken begrotingsdiscipline. Toch zijn de economieën van de eurolanden in tien jaar tijd steeds meer met elkaar verweven. Het bankroet van één kan de hele zo ne, en daarmee de munt meesleu ren. Maar die verwevenheid uit zich niet in de wijze waarop de eu rozone functioneert. Er is niet één economisch beleid van de zestien lidstaten, laat staan van de hele EU. Dé ene munt verhult de ver deeldheid over het economisch be leid. Sinds kort klinkt dan ook steeds luider de roep om een 'economi sche regering'. De Franse presi dent Sarkozy verzuchtte vrijdag tij dens het crisisoverleg van eurolei ders: „We hebben wel een muntu nie, maar geen politieke unie. Het is als een bank zonder kluis." Met andere woorden: als we niet be reid zijn een stuk economische soevereiniteit af te staan, wordt het nooit wat met die euro. Er moet centrale economische stu ring komen. Een economische re gering zou de Griekse problemen in de kiem hebben gesmoord, heet het, 'Europa' zou eerder hebben in gegrepen. Maar niemand heeft een idee hoe dat eruit zou moeten zien, waar mee deze economische regering zich zou mogen bezighouden, waar haar bevoegdheden zouden liggen. Micromanagement van het beleid van elke lidstaat, of controle meer op afstand? Moet Grieken land, met zijn geheel eigen arbeids moraal, hetzelfde werkgelegenheid- beleid voeren als Ierland of Oos tenrijk? Moeten de economische prioriteiten van exportland Neder land gelijk worden aan die van agrarisch Polen of Portugal? Nie mand weet het. Het is dan ook vooral een slogan. Voorlopig wil len de lidstaten niet verder gaan dan Europese controle op hun be grotingen, en dat ligt al moeilijk. Voorzitter Herman van Rompuy van de Europese Raad ziet de geza menlijke regeringsleiders als de economische regering. Zij zouden maandelijks moeten samenkomen om de EU-economie te bestieren. Maar dat lijkt eerder een recept voor een maandelijks robbertje vechten tussen leiders die er juist helemaal niets voor voelen om zo veel soevereiniteit af te staan. Het zal dus nog wel even een mooi streven blijven. 'V.£'. - I v i Vj U" Ié. .*ffi - 5 - V:>'; g sSÈÉS t.S'fes!'SSK-; V: illustratie Jos Diender

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10