8| Speculanten houden euro in de Brits kiesstelsel struikelblok coalitie Doden door explosies in Russische mijn Indonesië schrikt van aardbeving Mexico levert aan VS oud-gouverneur uit Iran executeert vijf Koerdische activisten Britse ambassade in Jemen weer open VS: Taliban achter aanslag New York Abhisit wil snel eind aan acties in Bangkok FINANCIËLE CRISIS Ministers van Financiën richten een noodfonds op voor steun aan landen die in de problemen zijn gekomen. De Europese Commissie kan dit geld goedkoop lenen op de kapitaalmarkt. AHAnOII- ftHBIATIM maandag 10 mei 2010 JAKARTA Indonesië is gisteren getroffen door een aardbeving met een kracht van 7,4 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag 225 ki lometer ten zuiden van Banda Atjeh. Een tsunami-alarm kon ech ter snel worden ingetrokken. Op sommige plaatsen verlieten men sen uit angst voor instorting hun woningen. Gisteren was nog onbe kend hoeveel schade is ontstaan. MEXICO-STAD Mexico heeft de voormalige gouver neur van de deelstaat Quintana Roo zaterdag aan de Verenigde Sta ten uitgeleverd. Dat liet het Open baar Ministerie in Mexico gisteren weten. Washington verdenkt Ma rio Villanueva van betrokkenheid tijdens zijn gouverneurschap (1993-1999) bij de smokkel van hon derden tonnen cocaïne via het toe ristenoord Cancün naar de VS. TEHERAN Iran heeft gisteren vijf Koerdische activisten, onder wie één vrouw, opgehangen. De vijf waren schul dig bevonden aan lidmaatschap van gewapende oppositiegroepe ringen en betrokkenheid bij bom aanslagen. Dat heeft het Iraanse staatspersbureau Irna gemeld. De veroordeelden werden bij zonsop gang terechtgesteld in een gevange nis ten noorden van Teheran. SANA'A De Britse ambassade in Jemen heeft gisteren de deuren geopend, na bijna twee weken gesloten te zijn geweest wegens een mislukte aanslag op de ambassadeur. Dat maakte een medewerker van de di plomatieke dienst in Sanaa bekend. Een zelfmoordenaar blies zichzelf op 26 april op bij het konvooi dat ambassadeur Timothy Torlot naar zijn werkplek bracht. WASHINGTON De Pakistaanse Taliban zitten vol gens de VS achter de mislukte aan slag op Times Square in New York een week geleden. De Amerikaan se minister van Justitie Eric Holder liet gisteren weten dat daarvoor be wijzen zijn. Amerikaanse regerings functionarissen hadden eerder ster ke twijfels geuit over de claim van de radicaalislamitische organisatie achter de aanslag te zitten. BANGKOK De Thaise premier Abhisit Vejjaji- va wil dat de betogers tegen zijn re gering uiterlijk vandaag laten we ten of ze een eind aan hun acties maken. Abhisit zei gisteren dat er uit het oogpunt van de veiligheid snel een eind aan moet komen. Dit weekeinde liep de spanning in Bangkok op na een dubbele moord aanslag waarbij twee politieagen ten om het leven kwamen. Europese leiders proberen rust op beurzen en vertrou wen in de euro te herstellen. Uitbreiding van de crisis naar Spanje kan fataal zijn voor de Europese munt. door onze correspondent Hans de Bruijn Beurzen in de lift, een stij gende euro en rust in de straten van Athene. Zo zien de Europese leiders deze vanochtend graag beginnen. Het zou betekenen dat hun red dingsplan - waar gisteren over is vergaderd - voor het bijna failliete Griekenland aanslaat en er licht is aan het eind van de donkere euro tunnel. De realiteit zal waarschijnlijk an ders zijn. Als het crisismechanis me al een gunstig effect heeft, klinkt niet onmiddellijk een 'ho sanna' op de wereldwijde aande len- en kapitaalmarkten. Daarvoor is het plan nog met te veel onze kerheden omgeven. De redding van de euro is een zaak van lange adem. Speculanten - 'wolven', noemde een minister van Financiën ze gis teravond - hebben de eurozone in hun greep. Maar, zo werd ook ge zegd, zij zouden geen kans gekre gen hebben als niet zo veel landen van hun financiën een zooitje had den gemaakt. Na Griekenland zijn nu Spanje en Portugal en wie weet later ook Ierland of België, hun prooi. Belangrijkste doel van de EU is dan ook voorkomen dat de Griek se brand overslaat naar de andere zwakke broeders in de eurozone. Vergeleken bij een eventueel Spaans bankroet is de Griekse cri sis een niemendalletje. Het zou het einde van de euro kunnen in luiden, beseft men tot in de hoog ste Europese regionen. De minis- Grieken demonstreren voor het parlementsgebouw tegen de bezuinigingen en het geweld tijdens protesten. ters van Financiën deden gisteren wat zij, als het aan de Europese Commissie had gelegen, al veel eer der hadden moeten doen: een noodfonds oprichten, waaruit eu rolanden in nood geholpen kun nen worden en dat bestierd wordt door Brussel. Maar door maanden lang geaarzel en gehakketak kwam dat fonds er maar niet en kon de Griekse crisis verder uit de hand lo pen. Maar nu is het er dan toch, al Zijn daar wat kunstgrepen voor nodig. De EU-verdragen verbieden lidsta ten immers andere landen recht streeks geld toe te schuiven. Leningen, zoals de 80 miljard voor Athene van vorige week, zijn al op het randje. Maar de besluitvor ming daarover duurt te lang, zeker als juist haast geboden is omdat de beurzen en de euro kelderen. Met een fonds onder de hoede van de commissie kan sneller wor den gehandeld. De commissie heeft van kredietbeoordelaars de hoogste AAA-rating gekregen en door onze correspondent Yolanda Bobeldijk Meer dan duizend betogers verzamelden zich zater dag voor het hoofdkwar tier van de Britse Liberaal-demo craten. Ze riepen de liberale leider Nick Clegg op geen akkoord te slui ten met de Tories als die geen con crete beloften doen voor verande ring van het kiesstelsel. Hoge partijfunctionarissen van de Britse Conservatieven en Libe raal-Democraten spraken het hele weekend over de mogelijkheden van een coalitie-regering. Voordat de Liberaal-Democraten en de To ries het eens zijn, hebben zij ech ter een aantal forse hindernissen te nemen. Een van de belangrijkste is de her vorming van het kiesstelsel. De Conservatieven zijn hier sterk op tegen, terwijl het al decennialang een stokpaardje is van de partij van Clegg. Zaterdag spraken de leiders van beide partijen, conservatief David Cameron en Clegg, elkaar ruim een uur. Er zouden 'goede discus sies' zijn geweest over het vermin deren van de staatschuld, het mi lieu, burgerrechten en politieke hervormingen. De gesprekken gaan vandaag verder. De Britse premier Gordon Brown keerde gistermiddag vanuit zijn huis in Schotland terug naar Lon den en sprak daar eerst met enkele Labour-kopstukken en daarna ook een uur met Clegg. Brown zegde Clegg vrijdag al toe een referendum te houden over hervorming van het kiesstelsel, een aanbod dat de Tories niet snel zullen doen. Clegg is echter niet geneigd een re gering te vormen met Labour om dat die partij de verkiezingen ver loor. Daarnaast zien veel Libe raal-Democraten in Brown een probleem; zij willen dat de impo pulaire premier opstapt. Ook binnen Labour neemt de druk op Brown toe. Drie Kamerle den riepen dit weekend om zijn af treden als partijleider. Onderhandelingen met de Libe raal-Democraten zouden, als het zover nog komt, met een nieuwe partijleider moeten worden ge voerd. kan daardoor makkelijk goedkoop lenen en dat geld weer doorlenen naar het land (of de landen) in nood. Er is geen tijdrovend overleg tussen de 27 lidstaten nodig. De commissie doet dit al voor som mige niet-eurolanden, zoals Let land en Roemenië. In het fonds zou 70 miljard euro moeten ko men, ongeveer wat de commissie waard schijnt te zijn als onder pand. Maar dat is natuurlijk een schijntje. Als Athene al 110 miljard nodig heeft dan zal voor Spanje, MOSKOU - Een explosie in een ko lenmijn in de Russische stad Mezj- doeretsjensk in Siberië heeft het le ven van zeker elf kompels geëist. Tientallen mensen raakten ge wond. Ongeveer zestig mensen za ten gisteravond nog vast in de mijn, liet het Russische ministerie voor Burgerbescherming weten. Op het moment van de explosie waren er ongeveer 360 arbeiders in de mijn. Zo'n 280 mijnwerkers konden de mijn op eigen kracht verlaten. Na een tweede explosie verloren reddingswerkers het con tact met de kompels die nog in de mijn zitten. Het reddingswerk werd opgeschort. H Bilk Elttnt KA! f romMoi '^mwm am ANJUtmii mpn k AAf\ Pm I amoKParm /SHTKPam BHMO ■MM TJIPil oivnoYPwi MOWMMN iwnmw t mmmi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8