Ziek van werk en rechtsgang Live televisie pauzeren met binn* and 17 Sterke stijging psychische klachten 'Onzorgvuldigheid bij aanschaf operatierobot' inclusief harddisk recorder kpn Ouders Milly praten met OM BEROEPSZIEKTEN Vorig jaar waren er zo'n drieduizend meer meldingen dan in 2008 kpn winkel kpn.com 0800 0115 maandag 10 mei 2010 door Aly Knol In 1999, hij was toen 34 jaar, deden zich de eerste sympto men voor. „Toen kreeg ik door dat er iets ernstigs met me aan de hand was", zegt Murat Ozpamuk. Hij had last van ver moeidheid, depressieklachten, con centratiestoornissen en proble men met het kortetermijngeheu- gen. „Nog steeds moet ik dertien, veertien uur per dag slapen en dan voel ik me nog niet uitgerust." Ozpamuk is een beer van een vent, maar innerlijk gesloopt door de ziekte OPS, Organisch Psycho Syndroom, ook wel schildersziekte genoemd. Een beroepsziekte, en het begin van een lijdensweg. Wie ziek wordt van zijn werk en een schadevergoeding eist, moet rekenen op een juridische strijd die gemiddeld zes a zeven jaar duurt, aldus het Bureau Beroeps ziekten van vakbond FNV. In de tien jaar van zijn bestaan heeft het bureau 350 zaken gewonnen. Vanaf zijn 21ste werkte Ozpamuk bij een bedrijf waar hij verfmachi- nes en -pompen schoonmaakte met oplosmiddelen. Mondkapjes of speciale handschoenen kwa men er niet aan te pas. De huisarts van Ozpamuk zei aanvankelijk dat hij waarschijnlijk depressief was. Toen na medicijngebruik geen ver betering optrad, werd de weg naar het Riagg ingeslagen. Pas daar werd een verband gelegd met het werk van Ozpamuk. Uit een bloed test bij de internist bleken onver klaarbare hoge stoornissen in de le- verfimctie, maar de bedrijfsarts Murat Ozpamuk zegt innerlijk gesloopt te zijn door de ziekte OPS, Organisch Psycho Syndroom, ook wel schilders ziekte genoemd. Jaarlijks krijgen duizenden mensen een ziekte, veroorzaakt door hun werk. foto Phil Nijhuis/GPD weigerde te accepteren dat er mo gelijk een verband was met zijn werk. Er volgden ziekenhuisbezoe ken. Het duurde meer dan twee jaar voordat definitief werd vastge steld dat Ozpamuk aan OPS leed als gevolg van zijn werk. Daarna begon de lange, juridische strijd om de aansprakelijkheid van het bedrijf aan te tonen, een strijd die nog steeds niet is gestreden. Het bedrijfj of beter de verzeke raar, kreeg ongelijk van een kan tonrechter die Ozpamuk enkele ja ren geleden een voorschot van 35.000 euro toekende. Ook in ho ger beroep werd het bedrijf aan sprakelijk gesteld. Een verzoek om cassatie is recentelijk verworpen. Er moet nu nog één juridische pro cedure worden gevoerd, ditmaal over de hoogte van het bedrag aan schadevergoeding. De eis is inmid dels 335.000 euro. „Een schoolvoorbeeld van de ma nier waarop een verzekeraar de aansprakelijkheid is blijven bestrij den tot aan de hoogste rechtsinsta- tie", zegt directeur Marian Schaap man van het Bureau Beroepsziek ten FNV. „Gezien zijn jonge leef tijd en het feit dat hij volledig ar beidsongeschikt is geraakt, is de schade die hij lijdt enorm." Hoewel het UWV Ozpamuk volle dig heeft afgekeurd, evenals het NCvB, heeft de verzekeraar een nieuwe eis gesteld. Ozpamuk: „Ik moet nu bewijzen of ik verwacht tot mijn 65ste ziek te blijven of niet. Ze willen weten welke restca- paciteit voor werk ik nog heb. Mijn gezin en ik hebben veel moe ten missen. Ik heb geld moeten le nen van mijn broer, van mijn moe der, van de bank. In het slechtste geval kan het nog wel twee jaar du ren voordat ik geld krijg." DEN HAAG - Het aantal meldingen van psychische aandoeningen als gevolg van werkdruk is in het afge lopen jaar sterk gestegen. Uit cij fers van het Nederlands Centrum voor Beroepsziekten (NCvB) blijkt een toename van 23,2 procent ten opzichte van 2008. Het aantal ge vallen van burn-out is in 2009 met 48,5 procent omhoog gegaan. De toename van het aantal psychi sche klachten is, meent Erwin Prakken van het NCvB, vermoede lijk toe te schrijven aan de econo mische crisis. De drie sectoren, waarin deze aandoeningen zich het meest manifesteren, zijn de ge zondheidszorg, het onderwijs en de industrie. Volgens Pascale Le Blanc, universi tair docente arbeids- en organisa tiepsychologie aan de Universiteit van Utrecht, is de mentale en emo tionele belasting van werknemers de afgelopen jaren toegenomen. Ook zijn mensen onzekerder ge worden door de economische cri sis, aldus Le Blanc. Daarnaast is het stigma op psychische aandoe ningen verminderd. Het aantal meldingen van beroeps ziekten bij het NCvB is gestegen van 6952 in 2008 naar 9856 vorig jaar. Op plaats één staan gehoor- aandoeningen met 4619 meldin gen. Het aantal aandoeningen aan 'houding- en bewegingsapparaat' is gestegen van 2835 naar 3170. Psy chische ziekten door werkdruk staan op drie: 1441 meldingen. DEN HAAG - Ziekenhuizen die vo rig jaar een operatierobot kochten, hebben onvoldoende zorgvuldig gehandeld. Dat concludeert de In spectie voor de Gezondheidszorg in een rapport. Demissionair mi nister Ab Klink (Volksgezond heid) heeft dat rapport naar de Tweede Kamer gestuurd. De acht ziekenhuizen die zo'n ro bot aanschaften hadden de intro ductie van het apparaat beter moe ten regelen, concludeert de inspec tie. „Relevante technici en deskun digen op het gebied van reiniging, desinfectie en sterilisatie werden niet of onvoldoende tijdig bij de aanschaf betrokken", staat in het rapport. „Hierdoor is in de perio de na aanschaf in geen van de on derzochte ziekenhuizen onder op timale condities gewerkt." De controleurs hebben geen mel dingen gehad dat door deze werk wijze „patiëntenschade" is opgetre den. Door robotchirurgie toe te passen krijgt de patiënt een min der groot litteken en herstelt hij doorgaans sneller. De klinieken die ermee werken lopen voorop, maar vergeten zorgvuldigheids- en veiligheidseisen toe te passen. DORDRECHT - De ouders van het vermoorde Dordtse meisje Milly Boele hebben binnenkort een ge sprek met het Openbaar Ministe rie over het onderzoek in de zaak van hun dochter. Dat heeft persof ficier van justitie Spaans gisteren gezegd. In het gesprek, dat waar schijnlijk binnen twee weken plaats zal hebben, licht de zaaksof ficier de ouders in over de voort gang van het onderzoek. De ouders zeiden zaterdag verbaasd te zijn dat het Openbaar Ministerie vooralsnog uitgaat van doodslag en niet van moord. Op enkelvoudi ge doodslag staat maximaal vijf tien jaar cel, op moord staat levens lang als uiterste straf. De 26-jarige buurman van de fami lie Boele heeft bekend dat hij Milly heeft gedood. Het lichaam van het meisje begroef hij in zijn tuin. Het OM weersprak gisteren dat de aanklacht tegen V. al was ver zwaard van doodslag naar moord. Volgens een woordvoerder heeft een rechercheur aan de familie ver teld dat het OM voor het zwaarst mogelijke delict zal gaan. sluit je aart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7