Zeeland PZC I7 Reddingbootdag in teken donateur Roze SCHOUWEN-DUiVELAND 18 20 en 21 M Tochtje met de Koopmansdank of Harder blijft populair Twee gewonden bij eenzijdig ongeval Twirlsters kunnen toch afreizen naar EK Zatte bestuurder trekt lantaarnpaal mee almanak Vrolijke gezichten en nauwelijks pleisters tijdens Giro-tocht Maandag 10 mei 2010 Wanhoop is het laatste wat ik nu al wil leren kennen Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Melita Lanting De KNRM zoekt nieuwe donateurs. Het dona teursbestand vergrijst en dus is de tijd rijp om actief op zoek te gaan naar nieuw bloed. En hoe kan je beter nieuwe donateurs werven dan door een nationale reddingboot dag te organiseren. Zaterdag waren de stations in heel Nederland open voor voor het publiek. „Bent u al donateur", vraagt een van de vrijwilligers van station Neeltje ]ans aan een bezoeker. „Nee, maar u heeft vast wel infor matie voor mij." Actief donateurs werven was giste ren het motto op station Neeltje Jans. En dat lukte redelijk goed, want alleen donateurs mogen mee varen op de reddingboot. „De red dingbootdag was van oudsher een dag voor de donateurs", zegt Janne- ke Stokroos, woordvoerder van de KNRM. „Mensen die ons steunen mogen eenmaal per jaar een kijkje in de keuken nemen." Alleen verwaterde dat principe in de loop der jaren. Ook niet-dona- teurs konden meevaren en de bin ding met de donateurs werd min der groot. „Dit jaar hebben we er voor gekozen dat alleen donateurs mogen meevaren, en wil je meeva ren, dan moet je donateur wor den. Mensen moeten het gevoel krijgen: hier doen we het voor." De KNRM heeft landelijk 75.000 donateurs. Mensen die geld over maken aan de vrijwillige redders. Om die donateurs meer bij de KNRM te betrekken is het roer omgegooid. „We richten ons nu ook op jongeren en we zijn daar voor de actie Rinus Redder ge start." Maar ook de oudere donateurs worden gekoesterd. Zoals de fami lie Van der Wiel uit Sliedrecht. Ie der jaar komen ze naar de redding bootdag. Eerst naar Burghsluis en nu al weer jaren naar Neeltje Jans, ook nu de lichamelijke ongemak ken steeds groter worden. Ze wil len graag meevaren, zo lang het nog kan. Van der Wiel is al 53 jaar lid en hij is daarvoor geëerd met de zilveren speld. „Ik ben lid ge worden in 1957, ten tijde van Klaas Toxopeus." Toxopeus was destijds een bekende persoon en trok vaak het land in om zijn verhalen te ver tellen over reddingen met de In- sulinde, de reddingboot van het Friese Oostmahorn. „Wij zijn grootgebracht met water. Als kind heb ik wel eens in een kuip gedre ven in de keuken als het water weer hoog stond." Later kregen Van der Wiel en zijn vrouw een zeilboot waar ze vele tochten mee hebben gemaakt. „Maar ze hebben ons nooit hoe ven redden." De vrijwilligers van de KNRM rukken niet alleen uit voor schepen in nood. In de Zeeuwse wateren worden de red ders vaak geconfronteerd met dui kers in de problemen. „En die moeten we dan ook helpen", zegt Kees Groeneveld van station Neel tje Jans. Om de donateurs te laten zien wat er komt kijken bij een hulpactie aan duikers werd zater dag een demonstratie gegeven. Twee duikers van wrakduikstich- ting De Roompot kwamen 'in nood' waarna de reddingsoperatie op gang kwam. Immer populair was natuurlijk het tochtje met de Koopmansdank of - alleen voorbe houden aan de nieuwe donateurs - meevaren op de Harder. Op de nationale reddingbootdag kwamen gisteren 900 mensen af Station Neeltje Jans heeft 25 nieu we donateurs geworven. De vrijwilligers van de KNRM in actie voor een demonstratie. Een duiker is zogenaamd in de problemen gekomen en moet uit het water gehaald. foto Ronald den dekker BURCH-HAAMSTEDE Bij een eenzijdig ongeval zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mensen gewond geraakt. Een auto raakte vermoedelijk door de hoge snelheid op de Recreatieverdeel- weg van de weg. De auto sloeg en kele malen over de kop. Twee men sen (onder wie de bestuurder) raak ten gewond. Drie andere inzitten den bleven ongedeerd. De bestuur der had niet gedronken. 'S-HEERENHOEK The Showgirls uit 's-Heerenhoek kunnen toch hun A-team afvaardi gen naar het Europees Kampioen schap Twirling in Sheffield. Deelna me stond een tijd op de tocht door geldgebrek. Inmiddels heeft de twirlvereniging voldoende spon sorgelden binnen om reis-, ver- blijfs- en wedstrijdkosten van de zes twirlsters en hun trainster te bekostigen. GOES Een 20- automobilist uit Goes heeft in de nacht van zaterdag op zondag een lantaarnpaal geraakt aan de Van de Hogendorplaan in Goes en meegesleept naar de Cort van der Lindenstraat. Daar hield de politie de bestuurder aan, die te veel had gedronken. Hij zat voor een begin nend bestuurder zeven maal boven de wettelijk toegestane limiet. Zijn rijbewijs is ingenomen. Tip? redactie@pzc.nl De Goese Angela had al enige tijd last van een wazige blik. Vorige week ging ze naar de oogarts. Maan dagochtend vroeg. Ze had nog geen tijd voor koffie of de krant gehad. De dokter wilde haar een week later weer op consult. Intussen moest An gela twee keer per dag haar ogen druppelen. Ze toog onmiddellijk naar de apotheek en nog diezelfde ochtend liet ze de eerste druppels in haar ooghoek vallen. Tijd voor koffie en de krant. Bij het inzien van de PZC reageerde ze verschrikt: „Vol gens mij heb ik nu een kleurenblind heid opgelopen, want normaal ge sproken is de PZC niet roze." Angela is gewaarschuwd. De PZC is ook vandaag, deels, in giro-roze. Daar helpt geen druppelen aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69