de bierlucht op °®J1 'sport 137 Van Emden geniet alleen maar Girod'ltalla Filosofie van Sky Berg komt te laat voor Rick Flens Britse wielrensters gewond in België Italiaanse vlaggen worden ontvreemd Giro-peloton rekent op vlucht naar Italië M maandag 10 mei 2010 'Wij streven een filosofie na bij Sky, waar we met zijn allen in geloven. Maar ik ben geen Jehova's getuige, die komt preken in het peloton.' j door Frits Bakker AMSTERDAM/UTRECHT - De voltalli ge ploeg van Sky had voor Bradley Wiggins de finale van de etappe naar Zeeland verkend. De kleurrij ke Brit wilde zaterdag de proloog winnen, gisteren van Amsterdam naar Utrecht overleven en in het roze door Zeeland rijden. De korte tijdrit, door het hartje van Amster dam, was een kolfje naar zijn hand. „Ik kreeg een prachtig ge voel, zo dicht langs het publiek, ik rook de bierlucht en de sigaret ten", vertelde hij na de overwin ning met twee seconden verschil op Cadel Evans en Brent Bookwal ter, twee ploegmaats van BMC. Veel heeft Wiggins niet kunnen ge nieten van het succes. Het peloton en de volgers van de Giro vliegen vanavond, als er tenminste geen vliegverbod komt, na drie dagen op Nederlandse bodem vanaf Oos tende naar Torino. De Brit mag zijn wonden likken na een etappe met veel massale valpartijen. Na de sprint in Utrecht moest hij zijn roze trui afstaan aan Evans. De proloog, die Wiggins won met een tijd van 10.18 minuten over 8.4 kilometer en een gemiddelde snelheid van 48.932 per uur, was een eerste vormtest voor de klasse mentsrenners. „Het was eerst niet mijn doel om deze ronde te win nen, maar de trui ga ik niet zo maar afgeven", verzekerde hij zater dagmiddag. Het rondje door de hoofdstad, waarin de renners voor uit werden geschreeuwd door tien duizenden toeschouwers, werd ge domineerd door de Engelstaligen in het peloton: zes man in de top tien: twee Engelsen, twee Austra liërs, één Amerikaan en een Nieuw-Zeelander. Bradley Wiggins liet na die winst niet alleen zijn benen spreken. Als een echte Brit nam hij voor alle truien die hij op het podium kreeg een paar flinke slokken champag ne. Het verhaal dat hij daarna af stak was verhelderend en gloed vol. Het ging over de omschake ling van baanrenner, met drie olympische titels, naar de weg. Over zijn jeugd, waarin hij als tweejarig jongetje, geboren in Gent, door zijn Australische vader in de steek werd gelaten en met zijn Engelse moeder naar Londen vertrok. Hij ging ook vragen over doping niet uit de weg. „Wij streven een fi losofie na bij Sky, waar we met zijn allen in geloven. Maar ik ben geen Jehova's getuige, die komt preken in het peloton." Zelfheeft Wiggins een periode ge had waarin hij maar moeilijk van de drank kon blijven. Zijn vader, een ex-baanrenner met wie hij nog wel contact had, was al aan la ger wal geraakt en werd een paar jaar geleden dood op straat gevon den. Met Bradley, vorig jaar vierde in de Tour de France, is het alleen maar beter gegaan na zijn olympi sche successen op de baan en de overstap naar de weg. „Ik heb bij Garmin en nu bij Sky geleerd om niet naar anderen te kijken. De Franse ploegen, waarvoor ik heb gereden, dachten altijd dat andere renners iets namen dat zij zelf niet hadden en dat ze daarom niet kon den winnen. Het geeft nog maar eens aan hoe veel hypocrisie er is in deze sport." UTRECHT - Rick Flens had het over 'een grote gil'. Jos van Emden sprak van de meest 'bizarre' erva ring in zijn loopbaan als wielren ner. Feit was dat Amsterdam vier dagen na het 4-mei-incident op de Dam tijdens de proloog van de Gi ro d'Italia weer eens nadrukkelijk van zich liet horen. De stad die wekenlang heerlijk liep te mekkeren op de in aan tocht zijnde Giro bezorgde de jon geren van Rabobank de verrassing 4.19,193. Kruijswijk (Ned), 197. Bodnar (Pol) op 6.06. Uitvaller: Kohier (Zwi) ALGEMEEN KLASSEMENT 1Evans (Aus) 5.07.09 2. Farrar 0.01 3. Vinokourov (Kaz) 0.03 4. Porte (Aus) 5. Millar (GBr) 0.04 6. Van Emden (Ned) 0.07 7. Nibali (Ita) 0.08 8. Stamsnijder (Ned) 0.09 9. Sieberg (Dui) 0.10 10. Goss 0.13, 11. Morkov, 12. Greipel, 13. Gerdemann 0.15, 14. Garzelli 0.18, 15. Wee ning 0.19, 16. Scarponi, 17. Cano Ardila 0.20, 18. Karpets, 19. Cooke 0.21, 20. Basso, 21. Petacchi 0.22, 22. Hansen 0.24, 23. Vande- velde, 24. Elijzen, 25. Dall'antonia 0.25, 26. Sa- batini 0.26, 27. Tosatto, 28. Rohregger 0.27, 29. Lang 0.28, 30. Agnoli, 31. Tiralongo 0.29, 32. Fothen 0.30, 33. Didier 0.31, 34. Velo, 35. Hondo, 36. Förster 0.32, 37. Wiggins, 38. Vanotti, 39. Bookwalter 0.34, 40. Roberts 0.37, 41. Haedo 0.38, 42. Sutton, 43. Jufre Pou 0.39, 44. Larsson, 45. Duque 0.41, 46. Pinotti, 47. Lastras Garcia 0.42, 48. Klimov 0.43, 49. Efimkin, 50. Brown, 74. Sas- tre 0.57, 76. Mollema 0.58, 97. Voeckler 1.14, 123. Cunego 1.24,127. McEwen 1.25,132. En gels 1.29, 170. Hayman 2.53,172. Flens 2.55, 180. Kruijswijk 4.39, 183. Pozzato 4.46, 197 en laatste. Bono 6.42. Rode trui: 1. Farrar, 2. Wiggins, 3. Goss. Groene trui: 1. Voss, 2. Pirazzi, 3. Flens. Witte trui: 1. Porte, 2. Van Emden, 3. Stamsnij der. van hun leven. Voor Van Emden draaide de proloog op een bizarre ervaring uit. Hij vond zichzelf op het einde van de middag terug op de negende plaats. „Dat had ik dus 'nooit, nooit, maar dan ook nooit verwacht. Ik had vooraf niet eens goede benen." Was hij opgestuwd door de massa? De man uit Schie dam zei het niet te weten. „Ik kan alleen maar zeggen dat het alle maal 'erg bizar' was. Het begon al op het startpodium. Het eerste wat je ziet is een metershoge foro van koningin Beatrix. Je kijkt recht in haar gezicht. Dat doet echt iets met je. Het eerste stukje over dat water was het nog rustig, maar daarna... Vooral in het oude ge deelte van Amsterdam. De vette wietlucht, het lawaai, iedereen schreeuwt je naam." Van Emden klom op naar de zes de plaats. „Ik weet het allemaal niet meer. Ik ga er alleen maar van genieten." Brent Bookwalter in actie tijdens de individuele tijdrit. De Amerikaan finish te verrassend als tweede. foto Vincent Jannink/ANP Dat de Giro d'Italia nu overweegt om de komende jaren van start te gaan in Washington DC vind ik persoonlijk geen goed idee. Ik ben een voorstander van de globalisering, maar om met een grote ronde naar een ander continent te gaan, vind ik niet normaal." RadioShack-ploegleider Johan Bruyneel in De Telegraaf. „Het ziet hier zwart van de mensen. Het is Alpe d'Huez op het vlakke." Radioverslaggever Jeroen Wielaert bij paleis Soestdijk waar de Giro langs komt. „Je hoeft je in de Giro geen zorgen te maken over de kwaliteit van het voedsel. Zoveel luxe heb je niet in de Tour de France." Proloog-winnaar Bradley Wiggins tijdens de persconferen tie op zaterdag. „Je reed steeds naar het geluid toe. Iedere keer als ze een Rabo- bank-rennef zagen aankomen, begon men extra lawaai te ma ken." Rick Flens is onder de indruk van het publiek in Amster dam. „Ik dacht nog: ze zullen toch wel hun deur uitkomen Burgemeester Aleid Wolfsen van Utrecht had gisteroch tend even zijn twijfels omdat het miezerde. „Ik was er toen niet op voorbereid. Nu wel, denk ik. Het doel is om deze ronde te winnen." Leider Cadel Evans verloor de roze trui al eens in 2002. Rick Flens stond na afloop van de etappe naar Utrecht met lege handen. Daar baalde de Noord-Hollan der behoorlijk van. Hij ging voor de bergtrui, maar de berg waarop het moest gebeu ren, lag verder weg dan ge dacht. Flens dacht zijn slag te slaan in het Amerongse Bos, waar de tweede bergsprint lag te wachten. „Toen ik aan kwam bij het punt waar ik dacht de streep lag, moest ik nog drie kilometer. Dat hield ik dus niet." De Duitser Paul Voss deed wel een succesvolle greep naar de macht. Vijf Britse wielrensters zijn gewond geraakt bij een auto-ongeluk in België. Han nah Mayho, Lucy Martin, Ka tie Colclough, Emma Trott en Sarah Reynolds kwamen tij dens hun trainingstocht tus sen Brakel en Oudenaarde in botsing met een wagen. De vijf trainen met elkaar met het oog op de Olympische Spelen van 2012 in Londen. Mayho raakte het zwaarste ge wond. Ze heeft haar beide be nen gebroken en haar recht- arm en pols. Ze heeft een ope ratie ondergaan. Ook de ande re vrouwen liepen diverse ver wondingen op. ■ÏÏÏÏêJIUMMER In Zoutelande zijn afgelo pen weekend tien vlaggen gestolen die waren opgehan gen om het dorp te versieren voor de doorkomst van de Gi ro. Het vermoeden bestaat dat ze zijn meegenomen door uitgaansjeugd. De vlaggen waren opgehan gen door de organisatie van de Kustmarathon. Vandaag worden er nieuwe vlaggen op gehangen. In Utrecht werden twee aan kondigingsborden voor de Gi ro gestolen. De dieven wer den betrapt door de politie en aangehouden. De as uitstotende IJslandse vulkaan heeft de terug vlucht van het Giro-peloton naar Italië nog niet verstoord. „Voorlopig gaan we uit van de geplande vlucht vanuit Oostende, maar als de situatie drastisch veranderd, bekijken we dan wat te doen", liet de organisatie gisteravond de ploegen weten. Het idee is om in geval van een gesloten luchtruim of luchthavens, de bijna tweehonderd renners met luxe bussen terug te rij den naar Noord-Italië, waar de ronde wordt hervat in Cu- neo. De organisatie denkt aan slaapbussen. Alexander Vinokourov heeft zijn eerste primeur in de Giro d'Italia al te pakken. De wielrenner uit Kazachstan doet voor de eerste keer mee aan de Italiaanse ronde en is daarmee de oudste debutant ooit geworden. Vinokourov was zaterdag, bij de start van de individuele tijdrit in Amsterdam, 36 jaar en 234 dagen oud. Nooit eerder verscheen een renner op die leef tijd voor het eerst aan de start van de Giro. Vinokourov werd tijdens de Tour de France van 2007 betrapt op het gebruik van bloeddoping. De Kazak werd geschorst en maakte vorig jaar in het shirt van Astana zijn rentree. Hij won meteen de tijdrit in de Ronde van Ain. Dit seizoen won hij de Ronde van Trentino en Luik-Bastenaken-Luik. In Amsterdam werd hij zaterdag in de individuele tijdrit derde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59