Zeeland PZC 7 Streep door folklorefestival Sas American Dream in Breskens ROC oogst applaus in Shanghai SchiP tesen brus storinginternet TELEURSTELLING Door economische crisis te weinig sponsorgelden om dit jaar volwaardig festival te houden ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 22 en 23 Axelsestraatfeesten nieuwe stijl een blijvertje Als een door de zon gebruinde sprinter Maandag 10 mei 2010 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Frank van Cooten SAS VAN CENT - Na 35 jaar is er de ze zomer geen Internationaal Folk- lore Festival in Sas van Gent. Door r de sterk teruglopende sponsorgel- den en subsidies, is de begroting i dermate wankel dat het niet ver antwoord is het festival dit jaar door te laten gaan. Alle medewerkers, gastgezinnen, en partners zijn door het bestuur 1 deze week op de hoogte gebracht van het besluit. „Het is een heel lastige keuze geweest", zegt voor zitter Jacques Sol. „Iedereen is zeer teleurgesteld." Het festival is al vele tientallen ja ren een begrip in Zeeuws-Vlaande- ren. Vorig jaar kwam de financiële klad er al in toen de economische crisis wereldwijd om zich heen greep. Toen kreeg het bestuur het nog wel voor elkaar de begroting rond te breien. Dit jaar bleek dit niet meer moge lijk. Het festival draait op een be groting van ongeveer zestigdui zend euro waarvan tussen de acht tien- en twintigduizend euro spon soring. „We zouden dit jaar op ba sis van prognoses uitkomen op nog geen tienduizend euro spon sorgeld. De risico's zijn te groot." Het bestuur wil volgend jaar weer dolgraag een festival organiseren, maar dat wordt lastig als dit jaar een behoorlijk gat in de begroting wordt geslagen. „Want dan komt pas de continuïteit in gevaar als ik op het einde van de rit met een enorm gat in de begroting zit. Wij zijn een betrouwbare partner en betalen alle rekeningen. En dat wil len we ook blijven doen." Een kleiner festival houden dit jaar was geen optie, stelt Sol. „Want dan voldoen we niet meer aan onze doelstelling. De bevol king van Zeeuws-Vlaanderen ken nis laten maken met vooral niet- Europese culturen. Ons festival werd vooral gekenmerkt door een exotische sfeer. Voor dit jaar had den we al contacten met twee Aziatische groepen en een Zuid-Amerikaanse groep. Die kos ten veel geld. Daarom werkten we net als andere jaren ook samen met andere grote festivals om de kosten gezamenlijk te delen. We vallen dit jaar ook uit deze kalen der weg." Ook het heffen van entree kwam nooit in de gedachten op van de bestuursleden om het festival dit jaar overeind te houden. „Al onze voorstellingen zijn altijd gratis toe gankelijk geweest en dat blijft zo." Het besluit dit jaar geen festival te houden heeft ook gevolgen voor de organisaties van de Dolle Woensdagen in Breskens, de Cul turele Dag in Terneuzen en de acti viteitenkalender in Hulst. Groe pen van het Sasse festival traden immers ook op in Breskens, Ter- neuzen en Hulst. „Ook deze men sen hebben we moeten teleurstel len. Zo zal de organisatie van de Dolle Woensdagen een andere in vulling van het programma moe ten zien te vinden. Wij zullen ze daarin wel begeleiden." De organisatie van het Folklore Festival hoopt dat door het aan trekken van de economie sponsors het festival in de toekomst weer als vanouds gaan ondersteunen. door Frank van Cooten BRESKENS - De droom van Axelaar Robbert Dellaert was ooit een I Ford Mustang te bezitten. Zijn droom kwam in januari uit. Hij tikte een exemplaar uit 1968 op de kop in het Brabantse Kaats heuvel. Zijn 'American Dream' stond zaterdag te pronken op het USA Cars Weekend op het Spui plein in Breskens. Trots liet hij de vijf liter V8 in het vooronder zien. „Een Amerikaanse auto is niet be doeld om mee te racen. Of je moet er alleen maar rechtdoor mee gaan. Nee, lekker cruisen. Dan is het een heerlijke auto. De Mus tang is echt mijn droomauto. En de kleur is goed. Rood met een wit dak." Er was meer Amerikaans fraais te bewonderen op het Spuiplein. Veel Chevy Vans en pickup trucks maar bijvoorbeeld ook een knalge le Buick met bijbehorende cara van. Er stonden een kleine honderd au to's te pronken. Veel kwamen uit België waar een aantal fanatieke clubs zitten. Behalve de automobielen stonden er verschillende kraampjes met Amerikaanse spulletjes en een heu se USA-eetkraam. In café De Boeg stond een Amerikaanse jukebox. Deelnemers aan de Amerikaanse autoshow op het Spuiplein in Breskens zorgden er voor dat hun 'American Dream' goed voor de dag kwam. Veel auto's kregen nog een sopje. Op het evenement waren vooral veel Chevy Vans te zien. Ook was er een heuse Amerikaanse eettent en speelde een juke box in een café Amerikaanse klassiekers. foto Mark Neelemans door Frank van Cooten TERNEUZEN - Het ROC Wester- schelde in Terneuzen en L ZorgSaam oogstten deze week ap- plaus tijdens de World Expo in Shanghai. Voor een publiek van tweehonderd Chinese hoogwaar- f digheidsbekleders en beleidsma- r kers uit de medische zorg werd een film op het gebied van zorg en healthcare zeer positief ontvan gen. De film laat zien hoe in ruim twee jaar het first-line healthcare project van het ROC en ZorgSaam leidde tot een opmerkelijke veran dering in de eerstelijnszorg in Shanghai. Daar waar de Chinezen aanvankelijk alleen terecht konden voor zorg in ziekenhuizen is nu naar Zeeuws-Vlaams model geko zen voor een huisartsenpost. Hier door wordt voorkomen dat de rij kere Chinees zijn plek in het zie kenhuis opeist en de armere Chi nezen het nakijken hebben. Het model van de huisartsenpost is door de Chinezen zelf gekozen op basis van wat ze in Zeeuws-Vlaan deren geleerd hebben. SAS VAN CENT - Binnenvaarttanker de Visioen is in de nacht van vrij dag op zaterdag rond drie uur te gen de brug bij Sas van Gent ge botst. Daarbij viel een lichtgewon de. Het schip, dat onderweg was naar Brussel, verloor bij het onge val zijn mast. Ook raakte een deel van het stuurhuis beschadigd. De tanker vervoerde biodiesel, maar de lading bleef onaangetast. TERNEUZEN - Duizenden mensen rondom Terneuzen zaten zaterdag voor een groot deel van de dag zonder internet en digitale telefo nie van Zeelandnet. Dat kwam door een brand in een verdeelkast rond 14.30 uur. Monteurs van Del ta waren snel ter plekke om de ka potte apparatuur te vervangen en de boel te resetten. De storing was zaterdagavond verholpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55