PZC V Valpartijen teisteren peloton in Giro Girodfalia X X 40 en 41 46 technology NERVEUS Renners smakken massaal tegen de grond in tweede etappe 7% Van Gaal herhaalt zijn kunstje als trainer van Bayern München Maandag 10 mei 2010 Mark Webber klasse apart bij Grand Prix in Barcelona Tip? sport@pzc.nl foto Robin van Lonkhuijsen/ANP Cadel Evans neemt de felicitaties van de rondemissen in ontvangst. Vandaag kan de klassementsleider in zijn roze trui Zeeland binnenrijden. door Frits Bakker UTRECHT - Voor de bus van de Ra bobank maakte Bauke Mollema de indruk dat hij niet al te veel scha de had opgelopen. Tyler Farrar, winnaar van de etappe van Am sterdam naar Utrecht, was op vijf tig kilometer van het einde op een vluchtheuvel gesmakt en kwam er met wat schaafwonden vanaf. Maar verder maakte zowat de helft van het peloton aan de eindstreep in Utrecht gisteren een aangesla gen indruk. Cadel Evans, die Bradley Wiggins verdrong als leider van het klasse ment en één seconde voorsprong telt op Tyler Farrar, verwoordde het nog het best: „Ik heb zelden zo'n belachelijk nerveuze etappe gereden." Kwam het door de smalle wegen, de vele bochten en obstakels, het gedrang om voorin te zitten op weg naar de eindsprint, of waren het gewoon de renners zelf die de chaos hadden veroorzaakt? Cadel Evans: „Het is niet de schuld van de organisatie, al weet iedereen dat wedstrijden in Nederland ge vaarlijker zijn. Het is ook een ge brek aan ervaring van jonge ren ners in het peloton. Ze hebben de klassiekers in Nederland en België nog te weinig gereden om dit aan te kunnen." Tyler Farrar: „We we ten allemaal hoe nerveus die eer ste dagen zijn in een grote wed strijd zoals hier. Dan gedragen ren ners zich als cowboys en wil ieder een voorin zitten. Het is zo belang rijk om in de eerste week te sco ren, alleen zie je dan renners voor aan in het peloton opduiken die er niet thuishoren. Die het betere sprintwerk niet aankunnen. Dan krijg je dit soort gevaarlijke toe standen." Het was niet in de sprint dat het mis ging, maar al ver daarvoor. Fi- lippo Pozzato, die in een massale valpartij op zestig kilometer van het einde hard tegen de grond ging, was één van de slachtoffers. De Italiaanse kampioen verspeelde meer dan vier minuten. Ales- sandro Spezialetti, Matteo Bodo en Maciej Bodnar kwamen zelfs op meer dan zes minuten van de ritwinnaar over de finish. De Nederlander Addy Engels in de ploeg van Quick Step zuchtte kort na de finish: „Ik weet niet hoe ik dit heb overleefd, met dat slinge rende peloton door al die bocht jes, maar ik zou mijn geld bij de bookmakers in deze dagen vooral zetten op heel veel valpartijen." Nico Verhoeven (ploegleider Rabo bank): „We zullen vanavond eerst eens kijken wat de schade is, al ben ik voorlopig wel tevreden over de ploeg. De eerste etappe was goed, vandaag hadden we Rick Flens mee in de vlucht en van Graeme Brown kun je niet meer verwachten dan dat hij mees print op de tweede rij." Voor het klassement van de kans hebbers was het vooral belangrijk dat Bradley Wiggins (winnaar van de eerste etappe op zaterdag), Brent Bookwalter, Bauke Mollema en andere concurrenten van Cadel Evans in een tweede groep op 37 seconden binnenkwamen. Evans verbond er geen grote conclusies aan: „Het zijn nog maar seconden, straks in de bergen gaat het om mi nuten." Toch waren het in een etappe die op het oog ongevaarlijk was gevoe lige tikken die werden uitgedeeld. Bauke Mollema deed er vrij laco niek over: „Ik ben ook een keer door de lucht gevlogen, kwam op mijn rug terecht, maar het viel wel mee. Mijn fiets was nog zo goed dat ik verder kon rijden, op een wiel dat wel een klein beetje krom was." De jonge kopman had ook de gevaren onderweg op zich af Cadel Evans in actie tijdens de tijdrit in Amsterdam, foto Alessandro Trovati/AP zien komen. „Je moest voortdu rend langs heuvels laveren en in de bochten uitkijken voor valpartij en. Zo was het eigenlijk heel de fi nale." Stressen, vallen, bijna val len, dat was het verhaal van de etappe. Mollema: „Daar komt nog bij dat ik me toch al niet zo goed voelde. Ik ben al een paar dagen wat slapjes, ik heb geen power in mijn lijf Of dat een slecht teken is? Ik ben toch nog op een redelij ke achterstand binnengekomen, met een paar andere favorieten. Het is niet om wakker van te lig gen." Bradley Wiggins maakte wel een gekwelde indruk, toen hij na één valpartij, twee slopende achtervol gingen en met een gehavende ploeg over de eindstreep reed. Poz zato smeet zijn racefiets tegen de bus en verdween snel uit beeld. Je zag hem denken: als we maar snel in Italië zijn, weg uit het koude weer, verlost van die bloednerveu ze etappes. „Het wordt naar Zeeland beter", zei Verhoeven tegen zijn renners. „Daar staat veel wind, maar er zijn minder vluchtheuvels en boch ten." Dat is maar goed ook voor de Ronde van Italië, anders zal de ka ravaan met een slecht gevoel uit Nederland vertrekken, ondanks de overweldigende belangstelling van het publiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37