zeeland 121 nu nog niet Als de meester musiceert Test je WK kennis en win! Maak elke week kans op leuke prijzen De weekprijs: KLASSIEKE MUZIEK Incanto concert ABONNEE VOORDEEL De vragen van deze week oord van deze week maandag 10 mei 2010 foto GPD tot leven komen). Vier succesvolle mannen, rechter, televisiemaker, piloot, kok, trekken zich terug in een zomerhuis van één van hen. Huishoudster, vrouw, minnares, collega sputteren wel tegen, maar nemen genoegen. Zij kennen het boze plan ook niet. Eten tot je er bij neervalt. Éénmaal daar in dat zomerhuis, bang!, donderen plots tonnen vlees uit de hemel (over rompelend incident). Ze doen écht wel hun best, in 'La grande bouffe', om door mijn afweer heen te breken. Het is waden en waggelen tussen de overdaad. Voor pampus neerval len óp die overdaad. Boeren en smakken en ruften zoveel je wilt. En neuken. (Er zijn ijlings een paar prostituees ingehuurd.) Echt iets voor een gluurder om er naar te kijken en te blijven kijken, en niet van walging weg te lopen. Er is geen conflict, er is geen (door ons te kennen) aanleiding. Waar om gebeurt dit? "Is het ultieme de cadentie om aan overvloed te wil len sterven, omdat de mens geen betekenis meer aan zijn eigen le ven kan geven? Of is het de meest fundamentele manifestatie van de vrije wil, waarmee de mens zich van het dier onderscheidt?" zet NTGent als belangrijkste vraag ach ter de voorstelling. Het één ge beurt met wanhoop, het ander met vreugde, zo lijkt mij. Het pro bleem is alleen, dat de wanhoop zich graag vermomt als vreugde. En daarmee, zo vul ik in, zijn die mannen volop bezig: wanhoop maskeren als vreugde. In wezen is dat een rituele handeling, eentje die ze in de rechtszaal of achter de stuurknuppel al vaker hebben ver richt, in bij hun beroep passende kledij en status. En juist op het moment dat ze die kledij (en hun beroep) in hun vrije weekend af leggen, maken ze van hun dage lijks ritueel een hoogmis met fina le afloop. Een symbolische daad. Als de mens alleen nog maar func tionaris kan of mag zijn, heeft het leven geen zin meer. Is het dat? Moeten wij ons in hen herken nen? Ik heb er weinig zin in. Niet vanwege de platitudes en de vulga riteiten, niet vanwege de leegte (want wie de leegte toelaat krijgt ook de stilte). Maar wel vanwege de wanhoop. Dat is het laatste dat ik wil leren kennen. Nu nog niet. Niet van die mannen, van wie ik verder helemaal niets afweet. Deze week (op dinsdag 11 mei) speelt in 't Beest (verplaatst vanuit De My the) 'Ik hield van Hitier'. Het is het tweede deel van de 'Trilogie van de Waan': drie nieuwe Neder landse stukken over drie vrouwen en hun verdwaasde geloof in het nazisme. In de tweede voorstelling draait het om de relatie tussen Wi nifred Wagner en Adolf Hitler. Die laatste rol wordt (steeds wisse lend) door een hele reeks van au teurs gespeeld. door jeanette Vergouwen Een concert verzorgd door Gustav Leonhardt, een musi cus die aan de wieg stond van de authentieke uitvoerings praktijk en die volledig vertrouwd is met de barokmuziek, is een voorrecht. De nu 8i-jarige musicus speelt nog steeds fenomenaal. Hij is een organist in hart en nieren en verbluft de toehoorders met zijn techniek en stijlgevoel. Dat de Stichting voor oude mu ziek, Incanto, deze organist naar Middelburg kan halen is bijzon der. Leonhardt heeft iets met Mid delburg, want het was niet de eer ste keer dat hij hier concerteerde. Een volgend pluspunt was dat het recital gespeeld werd op het histo rische Duyschot orgel, een instru ment met een mooie warme klank. Het instrument is in 1707 ge bouwd en daarna enkele keren her steld, uitgebreid en gerestaureerd. Wat onmiddellijk opvalt, is de transparantie van de op dit orgel gespeelde composities en de volle klanken van de kleurrijke registers. Leonhardt had voor zijn concert dertien werken uitgezocht uit de Spaanse, Zuid-Nederlandse en vooral Duitse barokperiode. De toccata's (een van de oudste com- positievormen voor toetsinstru menten) blonken uit vanwege het Werken van Hassler, de Heredia, Bruna, Van Kerckhoven, Frober- ger, Muffat, Fischer en Pachelbel. Door Gustav Leonhardt. Gehoord 7 mei in Middelburg. virtuoze passagespel en de kleine fugatische motieven. Met als abso luut hoogtepunt de virtuoze Tocca- tat4 van Pachelbel, waarbij alle re gister werden opengetrokken. De Tiento's van de Spaanse componis ten waren eenvoudig van melodie met polifonische delen en vele ver sieringen. Opvallend in de Toccata van Georg Muffat waren de tril lers, de versiering die ontstaat door het afwisselend spelen van de hoofdnoot en de boven- of on- dersecunde. Het mooiste was de Aria quarta, con partite van Pachel bel. Een bijna vocaal geschreven or gelcompositie met een duidelijk thema en vele ingenieuze varia ties. Met een uitgekiende registra tie en mooie afwisseling van ma nualen en pedaal zorgde Leon hardt voor een glasheldere uitvoe ring. Een concert van Leonhardt bijwonen is een bijzondere beleve nis, als de meester musiceert... wordt de luisteraar ademloos stil. Een Peter Langhout reischeque 3. A B C D Wat was de oranjehit tijdens het EK van 2008? As Dick me hullep nodig hep Viva Hollandia Hup holland Hup Nederland o Nederland 4. Van welk land verloor Oranje de WK finale in 1978? 5. Wie is de topsdorer van het Nederlands tot 1 maart 2010? A West-Duitsland O A Johan Cruijff B Brazilië O B Ruud van Nistelrooy C Argentinië O C Klaas-Jan Huntelaar D Italië O D Patrick Kluivert 1. Wanneer is de eerste poulewedstrijd van Oranje? A 11 juni B 14 juni C 19 juni D 24 juni 2. Wie is de bondscoach van Engeland? A Carlo Ancelotti - B FabioCapello C José Mourinho D David Beckham Altijd prijs! Ga naar kortingopjevakantie.nl en ontvang een gratis reischeque t.w.v. 50,- Bel het antwoord uiterlijk zondag 16 mei door op 0909 - 0490464 (24 uur per dag bereikbaar, 0,45 per gesprek) Kijk voor meer informatie op www.pzc.nl/wkquiz Actievoorwaarden: Deelnemers hebben een doorlopend abonnement ten tijde van de actie. Proefabonnees en medewerkers van Koninklijke Wegener NV zijn uitgesloten van deelname De gewonnen prijzen zijn niet inwis selbaarvoor geld en niet overdraagbaar aan derden. De minimum leeftijd voor deelname is 18 jaar ten tijde van de start van de quiz. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan. Speel jij als doorgewinterde oranje supporter en trouwe abonnee al mee met de WK quiz? Je hebt nog 3 weken om je WK kennis te testen en mooie prijzen te winnen. Het werkt heel eenvoudig. Beantwoord de vragen en vorm met de letters een woord. Geef dit woord uiterlijk zondag 16 mei door via 0909 - 0490464 en maak kans op de weekprijs. Doe je al vanaf het begin mee (19 april), dan kun je ook voor de eindprijs in aanmerking komen; een prachtige beamer met projectiescherm. Verzamel hiervoor 6 weken lang de woorden, vorm een zin en bel deze in week 21 door. Heb je de eerste weken gemist? Misschien kun je de zin in de laatste week wel raden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23