schaduw van hun moeder familien 'Sterk door de gedachte aan jou' PZC :X Picknick rugtas Picknicktas met koel- compartiment maandag 10 mei 2010 mmmmmmmmmmmmmmmmMMMMmmmmmmmmÊmMMisMm Griffioen komt uit een gezin met zes kinderen. Beide ouders schre ven en zaten in hun jonge jaren bij het toneel. „De ambitie van mijn moeder verdween niet door dat ze kinderen kreeg. Ze deed al les tegelijk. Het was pijnlijk dat ze er niet altijd was. Als kind begrijp je dat niet altijd. Wat mij betreft heeft ze laten zien dat je jezelf mag zijn. Een mooie les, maar voor een kind is dat moeilijk. Het blijft schipperen, ook toen ik zelf kinde ren kreeg." In het boek schrijft Griffioen aan haar moeder: 'Je hebt, denk ik, al les met de beste bedoelingen ge daan en niet gemerkt dat kinde ren, hoe klein ze ook zijn, voel sprieten hebben waardoor ze alles hebben gezien en opgemerkt, er mee hebben geleefd - wat konden ze anders - maar er later een oor deel over hadden'. Opvallend aan de brieven is dat er sprake is van veel spijt, gemiste kansen en onuitgesproken zaken waar dochters nog jaren later last van hebben. Waarom is praten tij dens het leven zo lastig? „Moeders en dochters hebben een gecompli ceerde relatie. Ze houden van el kaar, maar bekijken elkaar ook kri tisch. Dat heeft altijd iets pijnlijks, iets kwetsbaars en wanhopigs van beide kanten. Juist doordat de moeders overleden zijn, kun je ge beurtenissen overzien. Ze kan niets meer terugzeggen. Bij leven kon ze dat wel en dat zorgde ook voor ruzies, misverstanden en con frontaties." Een aantal briefschrijfsters wilde graag al het verdriet van de moe der goedmaken en is daar natuur lijk niet in geslaagd. 'Je wilt je moe der graag gelukkig zien. En als Illustratie: Ronald Visser klein kind wil je haar verdriet graag compenseren, maar je ont dekt dat dat niet genoeg is. Het is nooit genoeg. Als het mijn eigen moeder vroeger teveel werd, ging ze soms een tijdje bij een vriendin logeren. In die perioden was ons gezin een samengeraapt zooitje. Voor ons was dat pijnlijk. Wij dachten dat het door ons kwam. Maar als ze terug was, was alles weer goed'. Q Suzan Moes, Claar Griffioen, Hade- wijch Griffioen (red.) - Nu je er niet meer bent. Dochters/EastWest Arts. Te bestellen via de.dochters@gmail.com, 17,50 euro. www.de-dochters-teksten.nl reageren? gezondheid@wegener.nl reageren? W, Judith Derksen, een briefschrijf ster in Nu je er niet meer bent, laat zien hoe groot ook - of juist - de invloed is van een afwezi ge moeder. De hare werd op straat vermoord door haar vader toen Ju dith 3 jaar was. Ze werd opgevoed door haar grootouders van moe ders kant. Bij deze kille mensen voelde ze zich zo mogelijk nog meer alleen. Praten over het gemis van haar moeder kon niet. De en kele keer dat ze het probeerde, kreeg ze als antwoord: 'Jij verdriet? Nee, wij... Wij hebben verdriet, wij zijn onze dochter kwijt!' Ondanks alles kwam Derksen goed terecht. Ze vond haar onvoor waardelijke liefde, samen kregen ze een zoon. Ze bedankt haar moe der dat die haar, ondanks haar af wezigheid, heeft gemaakt tot wie ze is. 'Jij bent mijn enig goede voorbeeld Ik ben sterk geble ven door de gedachte aan jou'. Eenzelfde invulling van wat had kunnen zijn, maakte Toos Primus. Zij verloor na WO II op 4-jarige leeftijd haar moeder, die in het kraambed van haar 9e kind stierf. Rond het overlijden hing altijd een sluier van stilzwijgen. Ouderp broers en zussen - eentje was 16 toen ze haar moeder verloor - doen er het zwijgen toe; de stief moeder heeft alle foto's van haar voorgangster verscheurd. Primus kampt met 'lege bladzij den van een onbekend leven' en verwijt haar moeder lange tijd dat ze haar in de steek heeft gelaten. Kindertehuizen, een wrede school tijd en een zoektocht naar warmte en liefde volgden. Gaandeweg ver dwijnt haar boosheid en maakt plaats voor dankbaarheid ('Ik zou allang in de goot zijn beland als jij me niet had beschermd tegen alle gevaren'). Haar moeder, consta teert Primus nu, was er altijd voor haar en haar dochter. In gedach ten, dat wel. Deze stoere rugtas is onmisbaar bij een heerlijke picknick! In het voorvak van de tas vindt u borden, bestek en glazen (inclusief). In het geïsoleerde koelcompartiment is genoeg ruimte om broodjes, salades en drankjes lekker koel te houden. Inhoud: 4 borden, glazen en besteksets (mes, vork, lepel) Afmetingen: H 37 x B 32 x D16 cm Materiaal: Canvas Normale prijs Lezersprijs 50,06 €49,95* exclusief verzendkosten van €4,50 www.pzc.nl/woonwinkel BON PICKNICK RUGTAS Hierbij bestel ik (aantal) x de Picknick rugtas a 49,95* (53869) exclusief verzendkosten van 4,50. Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 2 werkdagen. Klantenservice: 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch of per mail doorte geven. i voorletters Om Ov e-mail i geboortedatum Hierbij machtig ik Wegener Woonwinkel om eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. i bank-/girorekening handtekening Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Wegener l Woonwinkel, Antwoordnummer 52001,3502 vb Utrecht. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de I Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl I treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11