buitenland 19 De revolutie van de Britse Obama bleef uit Onderzoek misbruik door Duitse bisschop Hervorming van het Britse kiesstelsel is 'een kans die je maar eens in een generatie krijgt' Treinvertraging door Moederdagbloemetje BP: schoonmaak olie duurt drie maanden Advocaat Syrië wint mensenrechtenprijs 'Vermoorde' Chinees duikt op na elf jaar Omleidingen in lucht door nieuwe aswolk zaterdag 8 mei 2010 Nick Clegg, partijleider Liberaal-Democraten door onze correspondent Yolanda Bobeldijk Een voorspelling van de zetelverdeling wordt geprojecteerd op de Big Ben. foto Tom Hevezi/AP LONDEN - Het leek Nick Clegg tij dens de Britse verkiezingsrace voor de wind te gaan. Door de tv-debatten kwam hij ineens op het netvlies van de kiezer terecht. In een paar weken tijd veranderde hij van een onbekende partijlei der, 'Nick Who?', in de populair ste Britse politicus sinds Winston Churchill. Columnisten noemden hem de Britse Obama. Clegg zag de steun voor zijn partij flink stij gen, vooral jongeren zagen hem als inspirator. Eén peiling voorspel de zelfs dat de Liberaal-Democra ten de verkiezingen zouden win nen. Dit droomscenario werd tijdens de Lagerhuisverkiezingen van don derdag bruut verstoord. De partij werd derde en behaalde 52 zetels, minder dan bij de vorige verkiezin gen. Nick Clegg uitte zijn teleurstel ling 'na een campagne vol optimis me en hoop'. Wel zei hij trots te zijn op hoe zijn partij campagne heeft gevoerd. Clegg wist immers in de afgelopen weken de hervor ming van het Britse electorale sys teem bespreekbaar temaken. Doordat Clegg groeide in de peilin gen, zagen Britten die het systeem veranderd willen zien hem ineens als een serieus alternatief Volgens Clegg was het 'een kans die je maar eens in een generatie krijgt'. De veronderstelde zwakheid van coalitieregeringen kan echter bij veel Britten een reden zijn ge weest om uiteindelijk niet op de Liberaal-Democraten te stemmen. Daarnaast kan het aantal 'verbor gen' Tory-kiezers zijn onderschat door opiniepeilers. De voornaamste reden voor Clegg's teleurstellende verkiezings resultaat is het districtenstelsel dat Nick Clegg hij zo graag wil veranderen. Door dat de steun voor zijn partij zich niet concentreert in bepaalde ge bieden, zoals bij Labour en de To ries het geval is, maar verspreid is over het land, is het voor de Libe raal-Democraten heel moeilijk om in veel Britse districten te winnen. Hierdoor krijgt de partij in verhou ding met het aantal op haar uitge brachte stemmen relatief weinig zetels in het Lagerhuis en zijn de Liberaal-Democraten haast kans loos om de Britse verkiezingen te winnen. Ondanks de teleurstellende resulta ten kan Clegg nu een centrale rol spelen in de coalitiebesprekingen. Zowel Labour en de Tories hebben niet genoeg zetels om zelfstandig te regeren. Wellicht kan Clegg in de onderhandelingen toch enige vorm van electorale hervormingen afdwingen. Wat dat betreft heeft Gordon Brown al meer toezeggin gen gedaan dan David Cameron. Maar tijdens de campagne gaf Clegg al aan meer te voelen voor een verbond met de Conservatie ven dan met Labour. Tijdens een partijberaad van vandaag zal Clegg nagaan welke voorwaarden accep tabel zijn voor zijn achterban. AUGSBURG - Het Openbaar Ministe rie in de zuid-Duitse stad Ingol- stadt is een gerechtelijk vooronder zoek begonnen tegen bisschop Walter Mixa van Augsburg. Hij wordt verdacht van seksueel mis bruik in de tijd dat hij bisschop van Eichstatt was. Dat heeft de krant Augsburger All- gemeine gisteren gemeld. Volgens de krant heeft de Rooms-Katholie- ke Kerk zelf justitie ingeschakeld. Mixa was van begin 1996 tot me dio 2005 bisschop van Eichstatt. De advocaat van Mixa liet weten dat zijn cliënt de aantijgingen met klem tegenspreekt. De bisschop toonde zich bereid met justitie mee te werken om 'volledige op heldering' te verschaffen. De als zeer behoudend bekend staande Mixa (69) diende vorige maand bij paus Benedictus XVI zijn ontslag in. Benedictus heeft Walter Mixa dat nog niet aanvaard. Na een reeks ontkenningen gaf Mixa toe dat hij kinderen in een tehuis in het Beierse Schrobenhausen een oorvijg had gegeven. Voor hij bis schop werd, was Mixa daar als pas tor actief AKEN Het treinverkeer nabij de Duitse stad Aken is gisteren stilgelegd, om dat verscheidene kinderen bij het spoor bloemen plukten voor Moe derdag. De acht- en negenjarige scholieren hadden zich verzameld op een terrein bij een spoorlijn. De politie stopte het treinverkeer, na dat er een noodoproep was binnen gekomen over de kinderen. Diver se treinen liepen vertraging op. LONDEN De schoonmaak van de olievlek in de Golf van Mexico gaat naar ver wachting drie maanden in beslag nemen, meldt het Britse oliecon cern BP. Na een ongeluk met een door BP geleaset booreiland stroomt dagelijks honderdduizen den liters olie in zee. Pogingen het lek te dichten zijn tot nu toe vruch teloos gebleven. Muhanriad al-Hassani GENÈVE Tien internationale mensenrech tenorganisaties hebben de jaarlijk se Martin Ennalsprijs voor dapper heid uitgereikt aan de Syrische ad vocaat Muhannad al-Hassani. Vol gens de organisaties heeft Al-Hassa- ni 'dapper de mensenrechten verde digd'. Al-Hassani werd in juli opge pakt wegens het 'verzwakken van nationale sentimenten'. PEKING De Chinese politie heeft een oude moordzaak heropend, nadat het vermeende slachtoffer na elf jaar is opgedoken. De vermeende dader werd in 1999 ter dood veroordeeld na een bekentenis. Later werd de straf omgezet in levenslang, nog la ter in twintig jaar cel. De politie on derzoekt de identiteit van het lijk dat destijds werd gevonden en of de veroordeelde gemarteld werd. DUBLIN De vulkaan onder de IJslandse glet sjer Eyjafjallajökull roert zich weer. Door nieuwe uitbarstingen is er opnieuw as in de lucht geko men in de nacht van donderdag op vrijdag. Daardoor wordt een aantal transatlantische vluchten de ko mende dagen omgeleid. De aswolk zou zich op tien kilometer hoogte uitspreiden van IJsland tot Spanje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9