9 spectrum D e -5 c ai 3 Zaterdag 8 mei 2010 n maart kwam de uit Middelburg afkomstige luitenant Thijs aan in Uruzgan. Thijs is commandant in Deh Rawod (Camp Hadrian) waar ook de Zeeuwen Marc en Randy zitten. Elke twee weken mailt hij PZC-verslaggeefster Ondine van der Vleuten over zijn ervaringen. Luitenant Thijs heeft ook contact met kamp Tarin Kowt. j Reageren? www.pzc.nl/uruzgan Van: o.vandervleuten@pzc.nl Verzonden: 5 mei 2010 Aan: thijs@uruzgan.af Onderwerp: oorlog en vrede Hallo Thijs, e afgelopen weken heb ik veel aan jullie gedacht, vanwege de gebeur tenissen op 17 april. Vandaag leek het hier ook wel oorlog, nota bene op 5 mei. Totale paniek brak uit bij de doden herdenking op de Dam, toen een gestoorde man begon te schreeuwen. Als iedereen rustig was blijven staan, was er niets gebeurd, maar iemand begon 'bom, bom, vlucht' te roepen en daarna was er geen houden meer aan. Rennen de mensen en valpartijen, met 63 gewonden tot gevolg. Ik volgde de plechtigheid op de televisie en zag het gebeuren. Wat opviel, naast de massahyste rie, was de efficiënte manier waarop de orde diensten de rust herstelden. Militairen verleen den eerste hulp aan de gewonden. Al na een paar minuten keerde de koninklijke familie, die snel weggevoerd was, weer terug. Weliswaar zichtbaar aangedaan, maar ze stonden er. Op het televisiescherm kwam een politieagent te paard in beeld en ik dacht die Schouwse rui ter van de bereden politie te herkennen, die ik de dag voor Koninginnedag gesproken had en 'crowdmanagement' deed: het publiek in de ga ten houden en zo nodig ingrijpen. „Gesneden koek", zei hij toen, „We doen niet anders. Bij Feijenoord-Ajax staan wij er ook." Vanwege de gebeurtenissen in Apeldoorn vo rig jaar, waren hier in Middelburg en Wemel- dinge op Koninginnedag militairen ingezet. Zij bewaakten routes en wegen in en rond de feestlocaties. Voortdurend was de Explosieven Opruimings Dienst van de Landmacht paraat, en 150 man marechaussee. Jullie hebben wat gemist, trouwens. De PZC is vanwege Koninginnedag, die dit jaar dus in Zee land gevierd werd, met een oranje 'PZC'-kop verschenen. De maandag erop, vanwege de Gi ro d'ltalia, werd de krant op roze papier ge drukt. Echt een collectors item! Ondine "■O 3 Van: thijs@uruzgan.af Verzonden: 4 mei 2010 Aan: o.vandervleuten@pzc.nl Onderwerp: goede en slechte momenten Tsengé, Ondine?! anp bron reuters Oftewel: hoe gaat het? Hier in Deh Rawod wisselen blije momenten en treurige ervaringen elkaar af, net zoals in het echte leven. Toch zijn de extremen hier in Uruzgan naar mijn idee wel groter: blije momen ten worden intenser beleefd, treurige momenten komen harder aan. Zoals op 17 april. Je zult begrijpen dat het hier als een enorme schok kwam dat er in TK een strike op een voertuig was geweest waarbij twee collega's om het leven kwamen en een derde ernstig gewond raakte. Ik was op dat moment in de 'opsroom' (van daaruit wordt iedereen in het veld aangestuurd) omdat wij hier in Deh Rawod ook een geïmproviseerde bom hadden gevonden en ineens komt dan het bericht dat het goed fout is aan de andere kant van de berg. Daar werd iedereen toch wel even stil van. De volgende dag hebben wij een speciaal appèl gehouden waarbij stil werd gestaan bij het verlies van de gesneuvelde collega's. Een ervaring die je toch wel aan het denken zet. Zo meteen is het ook weer tijd voor een moment van herdenken, met de gehele base zullen we de vlag halfstok hijsen, de namen van alle drieëntwintig in'Uruzgan gesneuvelde collega's wor den opgelezen, het Wilhelmus en de Taptoe worden gespeeld. Mijn nekharen zullen geheid weer overeind gaan staan... Nu je dit leest ben ik nog maar net terug uit wat wij hier de 'Westbank' noemen. Ten opzichte van ons kamp ligt dat gebied aan de overkant van de rivier de Hel mand. Het is een stuk dasht (woestijnachtig gebied) met wat kleine dorpjes, om ringd door stukken groen. In dit jaargetijde is het vrij las tig te bereiken omdat het water in de rivier te hoog staat om er doorheen te rij den. Het enige alternatief is een door de Amerikanen aangelegde brug die vlakbij onze meest noordelijke post (Coyote) ligt. Zo duurt het ruim een dag om de onge veer 85 kilometer te over bruggen. Ruim tien dagen verbleven we op de Westbank om een beeld te krijgen van de veilig heidssituatie en de leefom standigheden van de bevol king. Het Provincial Recon struction Team heeft een groot aantal projecten kunnen bekijken, alle dorpen en politieposten zijn be zocht en er is een grote 'Westbankshura' (vergadering met alle lokale leiders) ge houden. Tussen de bedrijven door waren er rustige momenten en dan ga je toch wel na zitten denken. Ik dacht aan thuis, aan mijn vriendin en mijn familie en vrienden, aan Koninginnedag in Zeeland. Zó vier je jaren feest met je vrienden in de kroeg, en zó zit je met je collega's op een heuvel in Afghanistan. Na terugkomst op de base was het weer wennen aan de bedrijvigheid van het kamp. Maar allereerst genieten van een echt toilet, een warme douche, schone kleren en natuurlijk de vele pakketjes en post die ze van thuis hadden opge stuurd! Het maakt je echt gelukkig om te zien hoe mensen met je meeleven en allerlei dingen opsturen om het (toch al niet slechte) leven hier aangenamer te maken! Het ga jullie goed in het mooie Zeeland en tot binnenkort! Thijs Bushmaster-chauffeur Mare uit Goes bedient de MAG.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 99