spectrum 8 Water in overvloed en droogte 4 Zaterdag 8 mei 2010 De echtgenote en kinderen van Masaï-nomade Milia. „Ik kan niet slapen met een visser voor geld", vertelt deze vrouw. De zieke Constancia is door haar man besmet met het hiv-virus. door Paul Rosenmöller foto's Geert Poelgeest In juni zijn de ogen van de wereld ge richt op Zuid-Afrika en het wereldkampi oenschap voetbal. In de aanloop naar het WK reist oud politicus en programmamaker Paul Rosenmöller door Afrika voor de lkon-tv-serie Paul Rosenmöller en het Hart van Afrika. Exclusief voor de Wegener Dagbla den schrijft hij een zesdelige serie over de jonge generatie Afrikanen en hun kansen voor de toekomst. Vandaag deel 4: Tanzania. We zijn heel verdrietig. Een koe is nu 275 eu ro waard. Als je 60 koeien verliest, ben je dus bijna 16.500 euro kwijt. Honderd mensen gin gen hier dood omdat ze hun vee verloren." Milia is getrouwd en heeft twee kinderen. De boma, een verzameling lemen hutjes waar hij en zijn familie wonen, ligt tientallen kilome ters van het dichtstbijzijnde dorp. Zijn vader was rijk, vertelt Milia: „Hij heeft tien vrou wen. Het aantal vrouwen dat je hebt, hangt samen met je rijkdom. Mijn vader heeft geen koeien meer door de droogte. Daarvoor had hij er duizend. Hij kon toen tien vrouwen trouwen. Voor ons is het leven erg veranderd. Wij, jongeren, hebben maar één vrouw." Tijdens de droogte trok Milia met zijn vee naar de Nationale Parken. Op zoek naar wa ter. Dat bracht hem in conflict met de toe zichthouders omdat, behalve het Ngorogoro Park, de parken niet toegankelijk zijn voor lo kale bewoners. „Als we daar binnenkomen met ons vee, worden we gearresteerd en zijn we onze koeien kwijt. Ze sturen ons weg en kijken alleen naar de wilde dieren, olifanten, leeuwen, gazelles en andere dieren. Ja ze vin den dieren belangrijker dan mensen." Water in overvloed is er in het westelijker ge legen Victoriameer. Net zo groot als Ierland en grenzend aan Tanzania, Kenia en Uganda is dit het op één na grootste zoetwatermeer ter wereld. Grote groepen vissers hebben zich gevestigd langs de oevers. Vanuit de kust, maar ook vanaf de talrijke grotere en kleinere eilanden trekken de vissers er op uit, vaak da genlang. Vissen kan een lucratieve business zijn. Maar de gevaren liggen op de loer. Tij dens een tocht met de vissers op het uitge strekte meer blijkt hun grootste angst de pira terij te zijn. Conflicten over een beter bestaan worden in Afrika ook op het water uitgevoch ten. Er is één onderwerp waar de vissers minder makkelijk over praten. De dagelijkse con sumptie van proteïnerijke vis heeft een onmis kenbaar stimulerende werking op het libido van de mannen. Hoe daar mee om te gaan als je dagenlang van huis bent en van eilandje naar eilandje trekt, laat zich raden. Een jonge vrouw licht een tipje van de sluier op: „Veel mensen hier houden erg van seks. Soms zijn vissers gewelddadig. Het gebeurt hier, dat valt niet te ontkennen. Maar ik kan niet slapen met een visser voor geld." In de gezondheidskliniek van Ukerewe, het grootste eiland in het meer, raak ik in gesprek met een patiënte die haar medicijnen krijgt toegediend. Constancia heeft de moed mid dels haar persoonlijke verhaal het complete beeld te geven: „Drie jaar geleden kreeg ik hiv omdat mijn man, die visser is, relaties had met andere vrouwen die aids hadden. In eer ste instantie wist ik van niks. Anderen heb ben het mij verteld. Hij heeft mij geïnfec teerd. Hij ontkent dat hij aids heeft en wil niet getest worden. Ik ben heel boos op hem. Hij zit nu alleen maar thuis en doet niks meer. Ik word wel gediscrimineerd, als ik fi nanciële hulp vraag aan mijn familie. Dan krijg ik niks. Mijn kinderen zitten op de mid delbare school en hebben geen uniform." „Hoe reageerden ze?" „Ze waren heel verdrietig, ze gingen huilen omdat ze weten dat ze alleen achter blijven als hun moeder en vader dood zijn." reageren? spectrum@wegener.nl Deel 4 van Paul Rosenmöller en het Hart van Afrika is morgen (zondag) te zien op Nederland 2 om 20.15 uur. www.ikon.nl De 28-jarige Milia verloor veel koeien door de droogte. Visvangst is voor velen een belangrijke bron van inkomsten. Als een rode stip zijn ze op grote afstand zichtbaar. In de over weldigende schoonheid van de natuur in Tanzania contrasteert het rood van de gewaden van de Masaï scherp met de groene omgeving. Het is het enige volk dat toegang heeft tot het vruchtbare Ngorongoro National Park. Staan de op de rand van de Ngorongorokrater, met een diameter van zo'n 20 kilometer de groot ste in zijn soort ter wereld, zijn de Masaï mak kelijker te herkennen dan de olifanten. Het is niet uit luxe dat ze er mogen wonen. De verwoestende droogte drijft de nomaden naar de schaarse plek ken met water voor-het vee. Het egypte noorden van Tanzania is een ge bied waar de wonderen van de natuur zich als een kralen ketting van oost naar west aaneenrijgen. De Kilimanjaro met Kameroen zijn karakteristieke ijs- uganda kap vormt het dak van Afrika. In Serengeti Natio- rwanda nal Park loert de leeuw tanzania zichtbaar op zijn prooi en spelende (of vechten de?) olifanten zijn een lust voor het oog. De fascinerende krater, omgeven door dichtbe groeid, tropisch regenwoud, biedt een weidse blik op een op het oog harmonieus samenspel van mens zuid-afrika m In de dorre droogte net buiten deze par ken vertelt de 28-jarige Milia wat hem en zijn Masaï-familie afgelopen jaar overkwam: „Door de droogte van eind vorig jaar zijn er heel veel koeien doodgegaan. Van de hon derd koeien hebben we er nog veertig over. Tanzaniaanse vissers op het Victoriameer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 98