spectrum 2 Zaterdag 8 mei 2010 De meester ma geen foutje ma Het is geen wonder dat de eindexamens voor vmbo, havo en vwo zo veel zweetdruppels kosten. De samenstellers doen er zelf twee jaar over! Interview in het hol van de leeuw. „Eén foutje en het land is te klein." door Joop van der Pol illustratie Mark Reijntjens Alex van de Kerkhof kiest zijn woorden zorgvuldig. Soms tuit hij bij een vraag bedacht zaam de lippen, knijpt dan even zijn ogen dicht voordat hij antwoordt. Niet één keer laat hij zich verleiden tot lichtzinnige antwoorden of populistische grollen. Van de Kerkhof (55) geeft een interview alsof hem een examen wordt afgenomen. Hij moet wel, bewust als hij zich is van zijn positie. Van de Kerkhof doet geen exa men, maar hij maakt ze wel. Bij Cito. En wanneer je, zoals hij; bij de grootste toets- fabriek van Nederland werkt, kun je niet voorzichtig genoeg zijn. Voor tienduizenden zwoegende scholie ren en hun ouders is hij één keer per jaar de vijand tegen wil en dank. 'Manager ta len' vermeldt zijn visitekaartje. Van de berkhof is als toetsdeskundige verantwoor delijk voor het centraal examen Neder lands vwo. Hij weet als geen ander hoe de goegemeente hem daarbij op de vingers kijkt. Hoe nauwlettend een examen ook wordt samengesteld - twéé jaar doen hij en zijn team erover - het wordt al gauw te moeilijk, te makkelijk of onredelijk gevon den. Wat dat betreft, doen de mensen van Cito elk jaar opnieuw examen. En héél af en toe staat er inderdaad een foutje in. „Dan is het land dus te klein", zegt de Ci- to-manager. „Twee jaar geleden was het examen Nederlands havo/vwo eigenlijk klaar. De assistente wilde nog slechts een kleine aanpassing doen. Voor de keuzeant- woorden bij een multiplechoicevraag ston Alex van de Kerkhof. den de letters EFGH in plaats van ABCD. Bij het corrigeren sleepte ze met de muis van haar pc zonder het op te merken een belendende letter in de tekst mee. Het ge volg was dat daar een woord 'trekke' ach terbleef, waar 'trekken' had moeten staan. 'Foei, een spélfout in het examen Neder lands!', riep iedereen in koor. Dat was het natuurlijk niet. Datzelfde jaar stond er in de tekst van een vwo-examen 'welke ver band' in plaats van 'welk verband'. Dat woord 'verband' was op het laatste mo ment in de plaats gekomen van 'relatie'. Bij het vervangen was verzuimd de twee foto Erik van 't Huilenaar de e in 'welke' weg te halen. Een onnozel foutje en toch valt iedereen over je heen." Van de Kerkhof snapt wel dat er zoiets ach ter zit van 'de meester op een fout betrap pen'. „Onze examenmakers kunnen die kri tiek wel verdragen hoor. Daar wordt al op gelet bij de sollicitaties. En vergeet niet dat we bij Cito elk jaar zo'n vijfhonderd exa mens samenstellen." De toetsfabriek waar Van de Kerkhof al zestien jaar werkt, staat in Arnhem en telt zo'n vijfhonderd personeelsleden, onder wie ook de samenstellers van de bekende Cito-toets voor de basisschool. De makers van het centraal examen werken in kleine teams met freelancemedewerkers. „Erva ren vakdocenten die zelf lesgeven aan eind examenklassen. Onder leiding van een Ci- to-coördinator stellen zij de examens sa men", vertelt de manager talen. „Hun ei gen leerlingen weten niet dat die docenten examens maken. Daardoor kunnen ze ook niet worden lastiggevallen of beïnvloed. Ze vinden het werk eervol en het is een welkome afwisseling met de lespraktijk van alledag. De examenmakers mogen maximaal negen jaar meewerken, dan stopt het. Je moet op tijd vernieuwen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 92