81 buitenland Brown laat Cameron met Clegg praten Fietsvakanties voor SINGLES (45+) De echte Britse uitslag buitenlandse zaken Peres: Israël is bereid tot Palestijnse staat KRAS.NL Wedkantoren: nog dit jaar nieuwe verkiezingen VERKIEZINGEN GROOT-BRITTANNIË De Conservatieven zijn wel de grootste geworden, maar hebben geen meerder heid. Is de tijd rijp voor een coalitie? zaterdag 8 mei 2010 door Stevo Akkerman De rekenmachine is niet mijn favoriete at tribuut bij het duiden van politieke ge beurtenissen, maar om te proberen uit te vinden wie de winnaar is - if any - van de Britse verkiezingen ben ik toch de mathematische weg ingeslagen. Dat het districtenstelsel ridicule uit komsten oplevert, beseffen de meeste Britten zelf in middels ook. De feitelijke uitslag (op het moment dat ik dit schrijf 306 zetels voor de Conservatieven, 258 voor Labour en 57 voor de Liberal Democrats) is uiteraard bepalend voor wat er verder gebeurt, maar een eerlijke weerspiegeling van de politieke verhou dingen is het niet. Stel dat het princi pe van evenredigheid wél gold, hoe zou de verdeling er dan uitzien? Onge veer zo, aldus de rekenmachine: 234 zetels voor de Conservatieven, 188 voor Labour, 150 voor de Lib Dems. En dan nog de nodige zetels voor klei nere partijen. Hierbij is niet ingecalcu leerd dat de Lib Dems waarschijnlijk veel meer kiezers zouden hebben ge trokken als er sprake was van evenre digheid, zoals de peilingen de afgelo pen weken ook leken te beloven. Die score van 150 zetels is in feite dus te laag. Wat direct duidelijk wordt in de ze gepimpte uitslag, is dat de Conser vatieven geen poot hebben om op te staan als ze menen een overtuigende zege te hebben behaald. Met 234 van de 650 zetels? Come on. Ook spreekt vanzelf dat Labour-premier Gordon Brown, die in 2007 Tony Blair opvolgde zonder dat er verkiezingen aan te pas kwamen, met 188 zetels geen mandaat heeft om zomaar door te gaan. Zijn partij verloor zes procent. Wat de Lib Dems betreft: die kunnen met 150 zetels een volwaardige coalitie partner zijn voor elk van beide andere partijen. Gezien de grote inhoudelijke overeenkomst tussen Labour en de Lib Dems, ligt samenwerking tussen hen voor de hand. Bovendien vertegenwoordigen ze als centrumlinkse combinatie 52 procent van de stemmen - een veel groter blok dan rechts, dat met de Conservatieven niet verder komt dan 36 procent. Gordon Brown De nieuwe regering moet wel aangevoerd worden door iemand anders dan Gordon Brown, om recht te doen aan de inbreng van de Lib Dems, maar ook om dat Brown afdoende bewezen heeft geen inspireren de leider te zijn. Tot zover hoe het zou moeten zijn, op grond van de voorkeur van de kiezers. De werke lijkheid is wat weerbarstiger, dankzij dat vermaledij de districtenstelsel. Voorlopig is David Cameron aan zet en de vraag is of de Lib Dems zich door hem zul len laten verleiden. De Britten zijn gewend dat ver kiezingen één duidelijke winnaar opleveren, die di rect een regering kan vormen. Het idee dat er zoiets als een formatie moet plaatsvinden, die mogelijk wel dagen kan duren, maakt hen enorm zenuwachtig. Maar zonder de eindeloze Nederland se formaties aan te bevelen, is er veel voor te zeggen dat Groot-Brittannië toe is aan coalitievorming, inclusief de ideologische verwatering die dat met zich meebrengt. Het klasse-element mag nog lang niet verdwenen zijn uit de Britse samenleving, het is niet meer allesbepalend. Een politieke tweedeling tussen arbeiders (Labour) en de midden- dan wel hogere klasse (Conservatieven) is niet langer door slaggevend: het midden rukt op. Dat blijkt niet niet alleen uit de opkomst van de Lib Dems, hoe haperend ook, maar evenzeer uit de ontwikkelingen binnen de 'oude partijen'. Roger Liddie, oud-medewerker van Tony Blair, stelt vast dat de uitersten naar elkaar toe zijn gegroeid. „Als het de verdienste was van Margaret Thatcher om Labour te bekeren tot de markteconomie, dan was het de verdienste van New Labour om de Con servatieven te bekeren tot de samenleving en de be strijding van onrechtvaardigheid." Eén groot com promis, dat is wat hier wordt geschetst. Ooit zal het leiden tot een coalitieregering, gebaseerd op eerlijke verkiezingen. reageren? nieuwsredactie@wegener.nl LONDEN - Nog voor de definitieve uitslag van de Verkiezingen in Groot-Brittannië bekend is, heb ben de wedkantoren al ingezet op nieuwe verkiezingen later dit jaar. Bookmaker William Hill schat de kans iets hoger in dan 50 procent. Wedkantoor Ladbrokes geeft net iets meer dan een derde kans dat het te verwachten 'hung parlia ment' in elkaar klapt. „Door het uit blijven van een duidelijke winnaar is er alle kans dat we terug naar de stembus moeten binnen niet al te lange tijd", aldus een woordvoer der van Ladbrokes. Het laatste Brit se 'hung parliament' in 1974 bleef circa zeven maanden aan. Britse kiezer gunt niemand de zege. Niet de zittend premier maar 'winnaar van de verkiezingen' begint coalitiebesprekingen. Grote verliezer Nick Clegg kan bepalen wie in de regering komt. LONDEN - Voor het eerst sinds 1974 hebben Britse verkiezingen een 'hangend parlement' opgeleverd, een Lagerhuis waarin niet één par tij in haar eentje de absolute meer derheid heeft. Voor de Britse poli tiek begonnen gisteren dus onwen nige onderhandelingen over een coalitie of gedoogsteun aan een minderheidsregering. Volgens de ongeschreven Britse regel heeft zit tend premier Gordon Brown van de sociaaldemocratische Labour Partij het recht het voortouw te ne men bij de formatie. Maar hij laat David Cameron voorgaan, omdat diens Conservatieve Partij de meeste zetels veroverde in het La gerhuis. Volgens de Britse omroep BBC kunnen de conservatieve To ries rekenen op 306 zetels, Labour op 258 en de Liberaal-Democraten van Nick Clegg op 57. Voor een ab solute meerderheid zijn 326 zetels nodig. Koningin Elizabeth II heeft geen actieve rol in de formatie. Volgens de staatsrechtelijke conventies van het Verenigd Koninkrijk is het de plicht van de monarch om die per soon tot premier te benoemen, die het meest kan rekenen op het ver trouwen van het Lagerhuis. Als on duidelijk is wie dat is omdat er een hangend parlement is, is het aan de politieke partijen om dat onderling uit te zoeken en vervol gens hun keuze mee te delen aan Buckingham Palace. Dan pas wordt de koningin actief: zij ont slaat de premier en benoemt een nieuwe. Cameron kondigde gisteren onder handelingen aan met de Libe raal-Democraten. Hij zei te streven naar een 'groot, open en allesom vattend' akkoord. De Conservatie ven en de Lib Dems zijn het qua programma op een aantal punten eens, zoals de hervorming van het belastingstelsel. Breekpunt kan de door de Lib Dems felbegeerde her vorming van het kiessysteem wor den. In het huidige districtenstel sel gaan veel op de Lib Dems uitge brachte stemmen verloren omdat de partij in veel districten slechts tweede of derde wordt. Brown wil Cameron en Clegg de tijd geven om over een akkoord te onderhandelen. Als die besprekin gen mislukken, wil hij met de Libe raal-Democraten overleggen. La bour en Lib Dems hebben echter samen geen meerderheid. Ze zou den steun moeten zoeken bij on der anderen de vertegenwoordi gers van de regionale partijen om een vertrouwensstemming in de nieuwe Britse Tweede Kamer te overleven. JERUZALEM - Israël is er klaar voor om een overeenkomst te bereiken over een Palestijnse staat. Dat heeft de Israëlische president Shi mon Peres gisteren gezegd. Wel moet eerst een oplossing worden gevonden voor de zorgen over Israëls veiligheid, voegde hij eraan toe. Peres sprak na afloop van zijn ont moeting met de Amerikaanse ge zant voor het Midden-Oosten, Ge orge Mitchell. Die is onlangs be gonnen aan een vier maanden du rende periode van indirecte ge sprekken tussen Israël en de Pales- tijnen. Het is zijn taak een oplos sing te vinden voor de grote me ningsverschillen tussen beide kan ten over een toekomstige Palestijn se staat. De Palestijnse president Mah- moud Abbas heeft ingestemd met het indirecte overleg. Gegarandeerd vertrek op 24/5! Fiets-/busreis Duitsland 5 dgn o.b.v. 4 x ontbijt en diner Vertrek: 24 mei, 19 juli en 13 september beleef het Sauerland vanaf de fiets! In deze populaire streek maken we tochten naar o.a. de Kahler Asten en Diemelsee. busreis, 1-pers.kamer in hotel, gebruik Gazelle fiets, l\led.sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/22604 Fiets-/busreis Duitsland 7 dgn o.b.v. 6 x ontbijt en diner Vertrek: 26 juni en 10-31 juli maak op sportieve wijze kennis met de vele highlights van Berlijn, de barokstad Potsdam en het beschermde Spreewald. busreis, 1-pers.kamer in hotel, gebruik Gazelle fiets, Ned.sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/22684 Fiets-/busreis Duitsland 7 dgn o.b.v. 6 x ontbijt en diner Vertrek: 5 juni en 17-31 juli •aanrader voor natuurliefhebbers! .Fiets door natuurpark Steinhuder Meer en over de heide naar leuke dorpjes als Celle. busreis, 1-pers.kamer in hotel, gebruik Gazelle fiets, Ned.sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/22660 Fiets-/busreis Oostenrijk 9 dgn o.b.v. 8 x ontbijt en diner Vertrek: 11 juni, 23 juli en 10 september •de routes langs de Donau zijn populair! Fiets door de mooie Wachau naar Melk en Dürnstein. Optioneel ook naar Wenen. busreis, 1-pers.kamer in hotel, gebruik Gazelle fiets, Ned.sprekende reisleiding 3 Zie www.kras.nl/22616 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpn, m of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Xr-fflfZei? of Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8