binnenland 17 De Griek is trots maar nu even niet Tweede Kamer stemt in met noodhulp Duitse economen: blokkeer hulp SCHULDENCRISIS De Tweede Kamer gaat akkoord met financiële hulp aan Griekenland. Megalening voor Griekenland zaterdag 8 mei 2010 Lening IMF en 15 eurolanden aan Griekenland (x miljard euro) ita 14,7 S DUI 22,3 SPA 9,8 NED <>7 BEL 3,6 Totaal: 110 miljard euro OOS *Slovenië, Malta, Luxemburg, Cyprus en Slowakije infögraphic: ANP bron: min. van financiën ecb Grieken zijn blij dat Neder land hun land voor 4,7 mil jard euro steunt. Al was het maar uit eigenbelang. „Als we failliet gaan, gaat Nederland ook failliet." door Hans de Gram Nederlanders zullen al tijd van Griekenland blijven houden, denkt Dimitri Bilas, medewer ker bij het Grieks Bureau voor Toe risme in Amsterdam. Nederlan ders zijn al jaren positief over Grie kenland, weet hij. Door de schul denperikelen krijgen de Grieken volgens hem onterecht het stem pel van profiteur. „Maar hallo, je mag niet iedereen over één kam scheren." Bilas vindt het goed dat Neder land de Grieken voor ruim 4,7 mil jard euro steunt. Al was het maar uit eigenbelang. „Nederland heeft voor miljoenen euro's geïnvesteerd in Griekse staatsobligaties. Nu niet steunen betekent onder andere minder pensioengeld voor Nederlanders. Maar los daarvan: Grieken hebben de hulp hard nodig. Ik hoop dat de politici hun plicht doen." Bilas verwacht niet dat Nederlan ders zich zullen afkeren van het populaire vakantieland. „Ik merk er nu in ieder geval nog niets van. Wel krijgen we veel vragen van rei zigers die willen weten of ze last krijgen van de stakingen." Feit is wel dat de btw in Grieken land fors omhoog gaat. Of dat Rho- dos of Kreta onaantrekkelijker maakt, wil Bilas nog wel eens zien. „De Griekse ondernemers zullen er alles aan doen om reizigers te trekken. Ze zullen hun sterkste pi laar van de economie niet om zeep willen helpen." Toeristen bij publiekstrekker Acropolis in Athene. Veel Grieken vrezen dat het toerisme door de crisis klappen zal krijgen. foto Orestis Panagiotou/EPA Griekse restauranthouders in Den Haag, op een steenworp afstand van de Tweede Kamer die zich uit sprak over steunmaatregelen, spre ken zich ook uit vóór steun aan hun moederland. „Als we failliet gaan, gaat Nederland ook failliet", zegt Kostas Kiakós in zijn restau rant 'Athene'. Hij ontkent niet dat de Griekse overheid gesjoemeld heeft met cij fers. „Maar dat gebeurt ook in lan den als Bulgarije en Roemenie." Maria Topaloudi van het Haagse restaurant Knossos noemt de schuldencrisis 'eigen schuld dikke bult'. Ze weet niet goed of steun op zijn plaats is. „Ik ken de cul tuur van vriendjespolitiek en ik weet dat ondernemers, artsen en advocaten geen belasting betalen." Steeds vaker vragen klanten haar hoe het nu gaat. Ik ben trots op Griekenland, maar nu even niet." Topaloudi vreest dat de arbeiders, die nu in ieder geval nog een beet je belasting betalen, de dupe wor den van hogere belastingen. „De eerste levensbehoeften zijn nu al heel duur." De rijken hoeven niet te sidderen, die zorgen wel dat ze buiten schot blijven, vermoedt ze. BERLIJN - Enkele vooraanstaande economen willen de omstreden Duitse hulp aan Griekenland blok keren. Gisteren dienden zij een klacht in bij het Grondwettelijk Hof in Karlsruhe, 's lands hoogste rechter. Eerder op de dag stemde het Duit se parlement, de Bondsdag, in met het verlenen van 22,4 miljard euro aan noodkrediet. „De regering schendt hiermee het Verdrag van Lissabon", stelt econoom Joachim Starbatty (69), een van de vijf kla gers. Volgens het Lissabon-verdrag mogen eurolanden niet opdraaien voor de schulden van andere lidsta ten, stelt Starbatty. Bovendien heeft het Grondwettelijk Hof be paald dat de muntunie een 'stabili- teitsgemeenschap' moet zijn. Al leen onder die voorwaarde wilde Duitsland zijn sterke D-Mark des tijds voor de euro verruilen. Het hulppakket ondergraaft juist die stabiliteit, menen de economen. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft ingestemd met het omvang rijke noodpakket voor Grieken land, maar eist wel extra maatrege len om nieuwe crises in de toe komst te voorkomen. Gisteren sprak een ruime meerderheid zich uit voor de Nederlandse bijdrage aan de steunoperatie, waarmee een totaalbedrag van 110 miljard euro is gemoeid. Van het noodpakket voor Grieken land komt het grootste deel (80 miljard euro) uit Europa en het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) legt 30 miljard op tafel. Het Nederlandse aandeel bedraagt 4,7 miljard. Griekenland zit met enorme tekor ten en kan voor leningen niet meer terecht op de kapitaalmarkt. De problemen in Griekenland leid den gisteren opnieuw tot grote on rust de financiële markten. De eu ro is de afgelopen maanden sterk verzwakt. De leenovereenkomst die nu op tafel ligt werd gisteren ook goedgekeurd door parlement van Duitsland, de grootste geld schieter binnen Europa. Minister Jan-Kees de Jager van Fi nanciën zei in de Kamer niet bang te zijn dat Nederland zijn geld niet terugziet. Hij wees erop dat de voorwaarden waaronder Grieken land de lening krijgt niet mals zijn en dat het land de komende jaren voor ongekende bezuinigingen staat. Bovendien krijgen de Grie ken het geld niet ineens maar stapsgewijs en wordt telkens beke ken of ze zich wel aan de afspra ken houden. De Jager zei dat Nederland verder van huis zou zijn als het de Grie ken nu aan hun lot zou overlaten. Mochten zij ertoe worden gedwon gen hun schulden af te schrijven, dat heeft dat ook gevolgen voor fi nanciële instellingen en pensioen fondsen die Grieks papier bezit ten, zo hield hij de Kamer voor. De bewindsman zei verder dat de euro Nederland ondanks de pro blemen meer heeft opgeleverd dan gekost en ziet de problemen van nu zelfs als een kans. Het idee om de euro maar vaarwel te zeggen, zoals de PW bepleitte, wees hij dan ook van de hand. De Kamer eist wel dat de Europe se begrotingsafspraken strenger worden nageleefd, zodat een her haling van de problemen in Grie kenland niet meer voorkomt. Een speciale werkgroep gaat in Brussel bekijken hoe dat precies moet. De Kamer wil verder dat de risi co's die Nederland met het steun- pakket loopt niet alleen op de be lastingbetaler worden afgewenteld. Een meerderheid stemde in met een motie, waarin een duidelijke inspanning van de banken wordt verlangd. De Jager zegde toe bij de Nederlandse Vereniging van Ban ken om rapportages te vragen. Hij sprak zich verder uit voor bankbe- lasting, die bedoeld is als een buf fer in slechte tijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7