321 sport jQO Giropeloton kan rustig slapen Valse start voor Davis Cupteam Boeventuig GIRO «T O In Amsterdam gaat vandaag de Ronde van Italië van start. Gisteren werden de ploegen aan Het aantal wielrenners dat mee- de pers gepresenteerd in de Beurs van Berlage. zaterdag 8 mei 2010 door Frits Bakker doet aan de Ronde van Italië. MttmKmamsmmaKUtHMm De Ronde van Italië wil in sportief en ethisch opzicht zo graag wedij veren met de Tour de France. Die ambitie straalt de koers al een paar jaar uit, maar ren ners, ploegen en sponsors blijven het jaar vooral afstemmen op het monument in de wielersport. De Tour is de Champions League van het mondiale cyclisme, hoe graag Angelo Zomegnan het met zijn Giro ook anders zou willen. Hij zal het zelf ook toe moeten ge ven: wat er vandaag in Amsterdam aan klassementsrenners en sprin ters aan de start komt, is niet om over naar huis te schrijven. Wat is dat voor een boeventuig dat daar achter de tafel zit, zei de collega naast me gisteren tijdens de persconferentie van de kansheb bers. Veel renners met een straf blad, een schorsing achter de rug en nu weer gerehabiliteerd: daar moet de Giro het in de komende weken mee doen. De Ronde van Italië is wel een ron de met gevoel voor nostalgie, prachtige beelden en magische cols. Het is de koers waar altijd wel wat gebeurt met doping en met turbulente massasprints. En waar na Fausto Coppi nog veel spraakmakende renners opdoken met meer dan een sportieve repu tatie. Mario Cipollini kwam in zijn glorieuze jaren een paar sprintjes winnen, stapte nog voordat de eer ste berg in zicht kwam uit de wed strijd en liet zich in de volgende dagen, tot grote ergernis van de or ganisator, op de Italiaanse stran den graag betrappen, flanerend met vrouwelijk schoon. Mooie Mario was een heilige in de Giro. Toen hij in de eerste etappe op Nederlandse grond van Gronin gen naar Munster de massasprint won van Robbie McEwen en Lom- bardi, kwam er na afloop een op merking van een Belgische journa list, die vond dat McEwen in volle sprint in de hekken was gereden. „McEwen, McEwen", grijnsde Ci pollini, die in een Elvis Presley- pakje naar de persconferentie was gekomen. „Wie is dat." En hij keek het meisje dat de vertaling deed aan met een blik van: „Wat doe jij hier eigenlijk, ga toch met mij mee naar de kamer." De Ronde van Italië heeft zijn Monte Zoncolan waar de Tour zijn Mont Ventoux heeft, de Kron- platz is voor Italianen beruchter dan de Alpe d'Huez. Het verschil is alleen dat de Tour een renner eeuwige roem kan geven en Denis Menchov wel de Giro, maar nooit de Tour zal kunnen winnen. Het getuigt zelfs van een zekere min achting dat de Rabobank nu met een veredelde amateurploeg aan de start komt. De Zwitser Hugo Koblet was in 1950, veertig jaar na de eerste Giro, de eerste buitenlander die won. Daarvoor heersten alleen Italia nen. Voor geroutineerde volgers is de Giro altijd de ronde van de chaos gebleven, waar stickers op de auto lang niet zo heilig zijn als in de Tour. Maar voor renners is het een mooi rondje om te rijden, zegt Guido van Calster, de rechterhand van Cees Priem die zelf als knecht van Guiseppe Saronni een kenner van de Giro is. Het leven is goed in Ita lië, het eten, de vrouwen en de kof fie. Wat wil een renner nog meer. door Marco Knippen ZOETERMEER - Hij was de speler in vorm. De onbetwiste kopman. De hoogst geklasseerde van het kwar tet tennissers dat gisteren de baan betrad. Thiemo de Bakker zou daarom het Nederlands team in de Davis Cupontmoeting met Italië wel even op sleeptouw nemen, zo luidde de prognose. Het pakte an ders uit. De Bakker slaagde er niet in zijn status waar te maken. Simone Bo- lelli wierp zich in het SilverDome in Zoetermeer op als kwelgeest voor de vaandeldrager van Oranje: 6-7, 6-7, 3-6. Aangezien Robin Haase tegen Potito Starace hetzelf de lot was beschoren (5-7, 3-6, 6-2, 6-7), staat Nederland na de eerste dag aan de rand van de afgrond. De formatie van captain Jan Sieme- rink kan zich in de resterende drie partijen geen misstap meer veroor loven. Thiemo de Bakker (48e op de wereldranglijst) had de laatste weken enkele fraaie overwinnin gen geboekt. Juan Carlos Ferrero, de voormalige nummer één en oud-winnaar op Roland Garros, werd verslagen. Jo-Wilfried Tson- ga, als tiende gerangschikt, werd op het gravel in Barcelona even eens afgetroefd. Zijn bedwingers waren daarente gen overwegend toppers. Verlie zen tegen illustere namen als Rafael Nadal, Andy Roddick, Ro bin Söderling, Gaël Monfils en Thomas Berdych was allerminst een schande. Bovendien ging De Bakker in 2010 geen enkele keer onderuit tegen spelers die lager op de wereldranglijst stónden. De prestatiereeks illustreerde de ge daanteverwisseling van het vroege re zorgenkind. Een metamorfose die met de vier Challengerzeges en de stunt in de Davis Cup tegen Monfils vorige zomer voor het eerst gestalte had gekregen. De Bakker rekende sindsdien met de vooroordelen af en ontpopte zich weer als een zondagskind. Tot gis teren dan. Simone Bolelli brak niet alleen de ban. Hij, de speler die op de rang lijst 65 plaatsen lager bivakkeert, beroofde De Bakker bovenal van een illusie. Bolelli onderstreepte dat de mentale weerbaarheid nog altijd een achilleshiel vormt. Het gaat te ver om te stellen dat De Bakker onder de zenuwen be zweek. De man die de afgelopen dagen zijn gezicht op de aankondi gingposters rondom de speelloca- tie en zelfs op de billboards langs de snelweg had teruggezien, acteer de geenszins verstijfd. Daarentegen miste hij wél het gif om zijn opponent te verlammen. De beoogde jager werd zodoende tot prooi gedegradeerd. De Bakker stapte zelf ogenschijn lijk laconiek over zijn verlies heen. „Ik haalde een redelijk niveau, maar wist op de belangrijke pun ten niet door te drukken", analy seerde hij. „Bolelli domineerde op die momenten, niet ik." Vermoede lijk heeft het veel te maken met de aard van de Italianen. Hun hart gaat sneller kloppen als het natio nale volkslied klinkt. Het Fratelli d'Italia (Broeders van Italië) spoort ze aan boven zichzelf uit te stijgen, omdat het landsbelang op het spel staat. De Italianen noe men dat 'grinta', wat vrij vertaald betekent dat de geest sterker is dan het lichaam. Bolelli beschikte over die begeestering, evenals Starace. Maar óók Haase toonde zijn leeu wenhart. Na de verloren eerste set, waarin hij duidelijk aan de entou rage moest wennen, kwam hij los. Het was niet echter voldoende voor de winst. Wielrenner Bauke Mollema rijdt op zijn racefiets over het podium tijdens de ploegenpresentatie in de Amsterdamse Beurs van Berlage. Rechts Yolanthe Cabau van Kasbergen, de officiële Giro-babe van de ronde. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76