6| Vaker aangifte van bedreiging Parade in Apeldoorn is laatste eerbetoon aan veteranen WO II SOEKENCRANT Dans, Zarité! Gezondheidsraad: Geen griepprik voor gezond kind Albayrak terug in Tweede Kamer Homo mishandeld bij homomonument Geen risico's voedsel door vulkaanas ONDERZOEK Slachtoffers zijn dikwijls teleurgesteld over daadwerkelijke afhandeling De angst, de paniek en de verwarring komen zo overtuigend over datje als lezer mee zou willen vluchten uit het verhaal waarvan je je tegelijkertijd niet los wil maken. zaterdag 8 mei 2010 DEN HAAG PvdA-politicus Nebahat Albayrak keert op 12 mei terug in de Tweede Kamer. Ze neemt in de fractie de plaats in van Staf Depla, die wet houder in Eindhoven wordt. Ze trad in februari af als staatssecreta ris van Justitie. Omdat zij eind 2006 ook op de verkiezingslijst stond, is zij de eerst aangewezene om terug te keren in de Kamer. AMSTERDAM Een 38-jarige homoseksuele man is woensdagavond mishandeld bij het homomonument op de Wester- markt in Amsterdam. Het slachtof fer werd geslagen en geschopt door twee jongens, aldus een woordvoerster van de Amsterdam se politie gisteren. De man raakte bewusteloos en is één nacht opge nomen geweest in het ziekenhuis. DEN HAAG De as uit de IJslandse vulkaan Eyjafjallajökull heeft in Nederland geen voedselveiligheidsrisico ver oorzaakt voor mens en dier. Dit concludeert de Voedsel en Waren Autoriteit. Het in Nederland gra zende vee heeft geen enkel gezond heidsrisico gelopen. De Nederland se prei, kool en spinazie kan ge woon worden gewassen. AMSTERDAM - De opname en voor al afhandeling van aangiftes na een bedreiging moet beter. Dat is de voornaamste conclusie van een onderzoek naar dit soort aangiftes. De uitkomsten van het onderzoek door bureau Intraval en de Rijks universiteit Groningen (RuG) zijn gisteren gepresenteerd. Steeds vaker doen burgers aangifte van bedreiging en dit soort aangif tes vormt dan ook een belangrijk deel van het aantal geweldsdelic ten. Slachtoffers blijken vaak te leurgesteld over wat politie en jus titie met hun aangifte doen. „De kloof tussen de verwachting die mensen hebben na het doen van aangifte en de daadwerkelijke acties die de politie hierop onder neemt, is te groot", aldus een woordvoerder van de politie die de opdracht gaf voor het onder zoek. „Daarnaast bestaat er een te groot verschil tussen hoe de poli tie de afhandeling van aangiftes er vaart en hoe de slachtoffers het er varen." De meeste bedreigingen vinden plaats in huiselijke kring. Van slechts 2 procent van alle ge pleegde winkeldiefstallen wordt aangifte gedaan. Justitie stelt dat er circa 1,5 miljoen winkeldiefstallen per jaar worden gepleegd. Het aan- APELDOORN - De Nationale Street- parade en het aansluitende Libera tion Festival, morgen in Apeldoorn, zijn een allerlaatste eer betoon aan de geallieerde vetera nen die aan het eind van de Twee de Wereldoorlog Nederland be vrijdden. Dat zei Remco Seijn, voorzitter van de organiserende Stichting Bevrijding '45, gisteren. Sinds 1985 wordt elke vijf jaar in Apeldoorn een Nationale Streetpa- rade gehouden. „In 2005 kwamen daar ruim honderdduizend men sen op af We hopen nu weer op vele tienduizenden." Ook toen en in 2000 was de ge dachte dat er te weinig veteranen in leven zouden zijn om vijfjaar la ter nog een evenement te houden. „Nu is het toch echt de laatste para de." De jongste veteraan die deel neemt is 84, de oudste 94. De stichting overweegt van het Li beration Festival wel een blijvend iets te maken. „De veteranen zul len na de parade het sportcentrum Omnisport binnen marcheren. Ze worden daarbij vergezeld door 270 kinderen. Zij zullen symbolisch de toorts van de vrijheid van de vete ranen overnemen." Morgenmiddag begint vanaf mo nument De Naald een parade van honderd oude legervoertuigen van de stichting Keep Them Rolling. Enkele honderden veteranen uit onder meer Canada, de Verenigde Staten en Engeland rijden op de voertuigen mee. Tussen de voertui gen lopen internationale muziek korpsen. De parade eindigt bij het sport complex Omnisport, waar het Li beration Festival wordt gehouden. Prinses Margriet, Pieter van Vollen hoven, prins Floris en prinses Aimée wonen het evenement bij. tal aangiften op jaarbasis is slechts 35.000. Dat zegt een woordvoerder van Detailhandel Nederland. Win keliers in Rotterdam-Zuid zouden uit protest geen aangifte meer doen van winkeldiefstal, omdat de poli tie naar hun mening te laat of niet adequaat reageert. De Nederlandse winkeliers lijden volgens een voorzichtige schatting jaarlijks een miljard euro schade door winkeldiefstallen. DEN HAAG - Gezonde kinderen hoe ven dit najaar geen griepprik te ha len, ook al keert de Mexicaanse griep waarschijnlijk terug. Zwange re vrouwen krijgen mogelijk wel een oproep voor een inenting. Dat staat in een advies van de Ge zondheidsraad aan minister van Volksgezondheid Ab Klink. Vanwe ge de grieppandemie kregen in 2009 alle gezonde kinderen tussen zes maanden en vier jaar en zwangeren vanaf de vierde maand een oproep voor inenting tegen de Mexicaanse griep. Waarschijnlijk stierven 61 mensen aan de griep. Dit artikel kwam tot stand onder redactie van de Boekenkrant. Dagelijks boekennieuws leest u op www.boekenkrant.com. Isabel Allende Foto Lori Barra 'Vrijheid krijg je niet voor niets, die moet je bevechten.' Het eiland onder de zee, de nieuwe roman van Isabel Allende, is een ontroerend, kleurrijk en exotisch verhaal over de slaven op Haïti. Het is Isabel Allende op haar best! Het eiland onder de zee is een 'echte Allende'. In haar soepele stijl ver telt de wereldberoemde schrijfster, bekend van onder meer Het huis met de geesten, over het leven van Zarité, de Caribische vrouw die op haar negende als slavin wordt verkocht aan de Fransman Toulouse Valmorain, eigenaar van een van de grootste sui kerplantages op Haïti. Ze werkt voor zijn zenuwzieke echtgenote, verzorgt zijn zoontje en wordt zijn concubine. Zarité weet met niet aflatende kracht dat ze als slavin voor haar vrijheid moet vechten. En die kracht dreunt door in het vertelritme van het boek: 'De trommels zegevieren over de angst. De trommels zijn de erfe nis van mijn moeder, de kracht van Guinea die in mijn bloed huist. Niemand die me dan kan kwetsen, ik word overweldi gend sterk - net als Erzuli, de loa van de liefde - en sneller dan de zweep.' ONRECHT EN SLAVERNIJ Schijnbaar gelaten ondergaat Zarité alle onrecht, die in 1791 tot de uitbar sting van de slavenopstand op Haïti leidt. Dan ontdoen de slaven zich van alles wat blank en mulat is, genade loos, met furieuze kracht. Zarité is een stille, verlangende vrouw, en in haar is laag na laag het verzet gegroeid. Maar op het moment dat ze in alle glorie ujting kan geven aan die enor me wrok en woede, doet ze juist iets wat je als lezer raakt en ontroert... STERK EN SPIRITUEEL Sterke vrouwen spelen vaak de hoofd rol in de boeken van Isabel Allende. Ook de fascinatie met de geestes wereld is onmiskenbaar Allende. De wijsheid die deze wereld brengt is ook de wijsheid van de schrijfster en, in Het eiland onder de zee, van haar hoofd persoon Zarité. Want Zarité is nog betrek kelijk jong van jaren wanneer ze over haar leven vertelt. En toch, het is alsof ér een grote, intense en eeu wenoude wijsheid in haar woorden doorklinkt. Uiteindelijk is Isabel Allende in al haar romans en verhalen mis schien wel de schrijfster van steeds hetzelfde boek: het boek dat gaat over de speurtocht naar de waar heid en de kern van het leven. De wereld van spi ritualiteit helpt haar deze te ontdekken. KRACHTIGE STIJL In 'Het duivenei', een van de eerste hoofdstukken van Het eiland onder de zee, is Isabel Allende op haar best: erotisch, exotisch, hilarisch, sensitief, eindigend met het duivenei 'op dat geheime plekje, zonder het te bre ken en zonder het te laten vallen'. Dat vuurwerk van haar schrijftalent uit zich elders in de roman onder meer bij haar beschrijving van de slavenopstand. De angst, de paniek en de verwarring komen daar zo overtuigend over dat je als lezer mee zou willen vluchten uit het verhaal waarvan je je tegelijkertijd niet los wil maken. VRIJHEID! Het eiland onder de zee speelt zich af tijdens de achttiende-eeuwse slaven opstand van Haïti. 'Vrijheid krijg je niet voor niets, die moet je bevechten.' Hoe vanzelfspre kend zijn macht en mach teloosheid? Op die vraag geeft Isabel Allende het enige antwoord dat een sterke vrouw betaamt: vecht tot je vrij bent, hoe dan ook! isabel allende, het eiland onder de zee, uitgeverij wereldbibliotheek, isbn 978 90 284 2340 4 19,90) www.wereidbibliothiek.nl Meer lezen over Isabel Allende? Ga naar www.boekenkrant.com HflHHHHHHHHHHHI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6