22 zeeland Een jongen alleen, in een brandende stad PZC 'Als een pakket 1940 Depotruimte gezocht Mohawk II sluit nare periode af YMiDHome MïDDELBLiQG ASIELBELEID Middelburgs gezin vreest voor MEEST GELEZEN Vlissingen www.ymhome.nl zaterdag 8 mei 2010 w In de serie Middelburg 1940 en op www.pzc.nl/middelburg1940 is een beeld geschetst van het leven in de stad voor het bombardement. In de laatste afleveringen vertellen mensen over hun er varingen op 17 mei. Kees van Westreenen is in 1940 dertien jaar. Hij be zoekt de HBS aan de Sint Pieterstraat. Zijn vader is directeur van de Amsterdamsche Bank aan de Lange Noordstraat, te genover de katholieke kerk. Van Westreenen heeft zijn ervaringen van de meidagen van 1940 op schrift gesteld. Hieronder een aan tal fragmenten van 17 mei, de dag van het bombardement, als de fa milie Van Westreenen zich schuil houdt in de bank. „Uit het raam zagen wij enorme zwarte rookwolken opstijgen en wij gingen naar de hoger gelegen lo geerkamers om het beter te kun nen zien. De plaats lag richting de Dam. Mijn broer Karei en ik wil den meteen met de fiets naar de plaats des onheil om uit te maken wat er was gebeurd. Wij maakten geen schijn van kans. Zoals later bleek, was het prachtige Oost-Indi sche Huis getroffen. Even later begonnen de ontploffin gen weer. Regelmatig deden insla gen het gebouw schudden. Soms waren het doffe inslagen, soms schel, net als bij een blikseminslag. Al het geluid werd door de resonan tie van de keldergewelven extra lu guber. Nu en dan kwam er een doordringende geur naar binnen. Vader probeerde ons gerust te stel len met de mededeling dat de be- tonmuren van de kluis minstens zestig centimeter dik waren en dat daar geen bom doorheen kon drin gen. Tegen het einde van de middag hoorden wij de telefoon gaan. Er was een toestel in de kluishal. Aan de telefoon was de heer Weijburg, een collega van mijn vader, en hij vertelde dat hij al de gehele middag probeerde contact te krijgen. Hij wist dat wij in het gebouw moes ten zitten. Hij vertelde dat zij zich in Domburg bevonden en dat men van de duinen afkon zien dat Mid delburg één grote vuurzee was. Hij drong erop aan, de stad uit te vluch ten, als dat nog verantwoord zou zijn. Inmiddels begon in het ge bouw de lucht zich met rook te ver mengen en werd het er benauwd. Ineens stond vader op en deelde re soluut mee: 'We gaan vluchten en wij gaan allemaal naar Domburg'." Kees stapt op de fiets en rijdt door de brandende stad weg. Zijn vader en zijn zwangere moeder zijn met een volgeladen auto op weg naar Domburg. Kees is onder de hoede van vader Ouwerkerk (de familie Ouwerkerk schuilde ook in de bank), maar raakt die kwijt. „Ik be sloot de weg via de Lange Noord straat te nemen. Door de rook was het moeilijk te onderscheiden wel ke gebouwen iq brand stonden. In elk geval zag ik dat de garage van Blaas brandde. Ook aan de achter zijde van het stadhuis was een vuurgloed. In de Lombardstraat was het ook raak en het leek of daar de zijkant van de rooms-katho- lieke kerk brandde. Ik fietste via het Molenwater. Waarom ik deze om weg nam, kan ik mij niet meer her inneren. Ik stopte bij een prachtige bruine Dodge (of was het een De Soto?) cabriolet, met de kap open. De auto was nagenoeg geheel uitge brand. Kleine vlammetjes kwamen nog uit de bekleding. Ik vervolgde mijn weg richting de Korte Heeren gracht. Mijn vroegere onderwijzer, meester Van Noppen, woonde daar en ik zag hem voor het huis van zijn buurman staan. Dat huis, en nog enkele huizen daarnaast, waren één rokende puinhoop. Het huis van mijnheer Van Noppen was gespaard gebleven. Ik stapte af en wilde gaan helpen, doch nadat hij eerst had gevraagd Waarom ik in mijn eentje door een brandende stad fietste, gaf hij het nadrukkelij ke bevel nu langs de kortste weg de stad te verlaten en nergens meer te stoppen." Kees nam het advies ter harte en arriveerde uiteindelijk vei lig in Domburg. De serie Middelburg 1940 verschijnt op 17 mei in boekvorm. Meer infor matie: www.versehoeven.com. De PZC is op zoek naar een ruimte waar onze bezorgers (21 wijken) hun kranten kunnen ophalen. Eisen: De ruimte (ongeveer 25/50 m2) moet beschikken over stromend water, een toilet en verwarming. Ook moet de ruimte voldoen aan de ARBO normen. Vergoeding: De vergoeding voor het gebruik van deze ruimte wordt in overleg met de rayonmanager vastgesteld. Aanmelden of informatie: Neem tijdens kantooruren contact op met rayonmanager Kees Verbocht Tel.: (0118) 43 40 94 E-mail k.verbocht@bndestem-pzc.nl DichtbijMedia. Wegener door Selma Osman Mijn moeder en mijn broer zijn er ver moord. En nu moet ik terug naar Irak? Met grote ogen vol ongeloof staart de Middelburgse asielzoeker Mo hammed Hussein Hassan de boodschapper van Vluchtelin genwerk Middelburg aan. „Sturen ze me werkelijk terug om te ster ven?" Hij is een van de duizenden Irake zen die Nederland moeten verla ten. Justitie trekt zo'n tweedui zend tijdelijke verblijfsvergunnin gen in, omdat het in delen van het land weer veilig zou zijn. Moham med vreest voor zijn leven als hij op het vliegtuig naar Irak wordt ge zet. Hij behoort tot de Turkmeen se minderheidsgroepering in het noorden van dat land. „Omdat wij geen Arabieren zijn, hebben wij het er zwaar." Bij elk telefoontje uit Irak vreest hij voor slecht nieuws over zijn achtergebleven fa milie. „Geef ons dan tenminste het recht om naar een ander land te gaan.", zegt hij wanhopig. In het asielzoekerscentrum heeft de goedlachse Mohammed zijn ei gen werkplaats. Hij staat er be kend als de 'fietsenmaker'. Nu trekt hij nerveus aan een sigaret. De ellende die het jonge stel over spoelt, is niet te overzien. Even daarvoor heeft Mohammed nog zitten vertellen hoe de de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) hem van zijn zwangere vrouw Rag- had en zoontje Walid wil schei den. Moeder en kind hebben 28 dagen de tijd gekregen om het land te verlaten: Raghad is uitge procedeerd. Een schrijnend verhaal. De 31-jari- ge vrouw staat op het punt van be vallen en moet mogelijk na haar bevalling een behandeling voor baarmoederhalskanker ondergaan. Ze zit er stilletjes bij en tikt ner veus met haar voet op de vloer. „Wat ik nu voel? Niets. Ik ben moe. Het is te veel. Ik weet niet meer hoe ik me moet voelen of wat ik moet doen." Somber staart zé voor zich uit. Een medebewoon ster staat op de achtergrond tegen een muur geleund en volgt het ge sprek. In de kleine barak is weinig privacy. Mohammed klinkt strijdbaar. „Waarom maken ze het ons hier zo moeilijk. Dit is echt marte lend." Ze hebben ieder hun eigen asiel procedure en een totaal verschil lende achtergrond. Dat maakt het er met de dreigende uitzetting niet makkelijker op. Daar komt nog bij dat ze elkaar pas in Nederland heb ben ontmoet en alleen voor de is lam zijn getrouwd. Van een wette lijk huwelijk is geen sprake. Voor de IND vormen ze nu geen gezin. Ook al is hun tweede kindje op komst. Nu Mohammed door de herzie ning zijn verblijfsvergunning ver liest, is de kans groot dat hij eerder dan zijn hoogzwangere vrouw en kind wordt uitgezet. Hij ontvlucht te zijn land nadat zijn moeder en broer in 2005 waren vermoord. Zelf doorstond hij verschillende martelingen. „Mijn vinger is gebro ken, ik ben geslagen en kreeg een schoen in mijn gezicht. Twee keer is mijn auto van me afgepakt. In Kirkuk, waar ik vandaan kom, ver moorden mensen van de verschil lende bevolkingsgroepen elkaar ge woon op straat." Raghad ontmoette hij in 2008 in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Zij wilde haar leven niet delen met de verschrikkelijke man aan wie zij uitgehuwelijkt was. Maar die zinde op eerwraak. Toen de be dreigingen te erg werden, is zij Bag dad ontvlucht. Vanuit Turkije brachten mensensmokkelaars haar naar Nederland. Daar zou ze een goede kans hebben om te mogen blijven. Pas na een maand durfde Moham med zijn landgenote aan te spre ken. „Zo gaat dat in onze cultuur." Maar twee dagen later werd ze overgeplaatst. Hij belde stad en land af om haar terug te vinden en smeekte om net als zij naar het AZC in Middelburg te mogen. VUSSINGEN - Zes jaar na de aanva ring bij het Nollehoofd kan het ge restaureerde Noorse zeilschip Mo hawk II vandaag te water worden gelaten. Op 18 juni gaat het schip naar Oslo, waar het weer ingezet wordt voor scouts. Hiermee komt een einde aan een periode die rampzalig begon. Bij de aanvaring met de ARM 20 bij Vlissingen raak ten enkele van de twintig Noorse scouts en hun acht begeleiders 's nachts te water. Het schip uit 1904 zonk na een paar minuten. styling realisatie 1 .Hotelboot voor arbeidsmigranten 2.Kinderen helpen met pastaschilderij 3.Geen bus op middag Giro-etappe STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto M ■.Klin Shutters, jalocziën of gordijnen? Ik adviseer u graag!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66