5 'Misbruik is klus voor de wetenschap' schijnzekerheid' Herben doet BNN proces aan Ontsnapte tbs'er eist spaargeld en paspoort terug RK KERK Rapport Commissie Deetman Ook melding van seksueel misbruik door gemeenteleden Protestantse Kerk Nederland Henk F. gehoord over zaak Willeke Dost Waterschap in conflict met vrijstaat in polder Beslag op banktegoed van film 'Hel van '63' Rechter milder dan OM in ontuchtzaak Verbod op pelsdieren is stapje dichterbij Politieman ontslagen na dodelijk ongeval SEKSUEEL MISBRUIK zaterdag 8 mei 2010 foto David van Dam/GPD kundigen-kanttekeningen bij de niet te stuiten opmars van de kies- hulpen. Niet alleen klinkt er kri tiek op de formulering van vragen of antwoorden, ook waarschuwen zij de kiezer dat de uitkomst van de adviezen niet als absolute waar heid gezien moet worden. „Ze bie den schijnzekerheid", zegt Aarts. „Op basis van dertig stellingen wordt advies gegeven, terwijl veel zaken die ook een rol spelen bij een keuze, buiten beschouwing blijven." Hij noemt de persoonlijk heid of ervaring van een politicus of de prestaties die een partij de af gelopen jaren geleverd heeft. Ook politicoloog Joop van Hol- steyn van de Universiteit Leiden stoort zich aan de 'pseudo-objec- tieve' uitkomst van de Stemwijzer. „Je kan zo'n test best gebruiken als onderdeeltje om je voorkeur te be palen. Maar de stelligheid waar mee één bepaalde partij naar vo ren komt, is mij te dwingend. Het is een grote simplificatie van de werkelijkheid." De invloed van kieswijzers moet niet overschat worden, vindt Aarts. „Hoewel veel mensen tij dens enquêtes aangeven dat zij de uitkomst van een kieswijzer lieten meewegen in de besluitvorming, noemt slechts twee a drie procent dat als doorslaggevende factor." Een onafhankelijke commissie van wetenschappers zou onder zoek moeten doen naar mis bruik in de Rooms-Katholieke Kerk. Deze moet niet alleen kij ken naar de misbruikschandalen, maar ook naar de mogelijkhe den van hulp aan slachtoffers. DEN HAAG - Een commissie van we tenschappers moet onafhankelijk onderzoek doen naar het seksueel misbruik bij minderjarigen in de Rooms-Katholieke Kerk. De com missie moet de vele meldingen van misbruik bestuderen die tus sen 1945 en nu bij de kerkelijke in stanties zijn gemeld of via de me dia aan het licht zijn gekomen. Dat adviseerde oud-politicus Wim Deetman gisteren aan de bisschop penconferentie van de rooms-ka- tholieke kerkprovincie en de Kon- ferentie Nederlandse Religieuzen (KNR). Deetman werd in maart door beide conferenties gevraagd de eerste fase van het onderzoek te leiden. Komende dinsdag beslui ten die of zij het advies zullen over nemen. Het onderzoek zal volgens Deet man één tot anderhalf jaar in be slag nemen. Ook de kerkelijke ar chieven zullen moeten worden opengesteld voor de onderzoekers. Deetman stelt een onderzoekscom missie voor die is samengesteld uit BUSSUM - De protestantse gemeen te in Bussum heeft een brief gekre gen van een vrouw die zegt dat zij in haar pubertijd seksueel is mis bruikt door twee prominente ge meenteleden van de kerk. Dat meldt scriba Peter David van de ge meente. De twee gemeenteleden over wie de vrouw schrijft, zijn in- wetenschappers, onder wie de hoogleraren Harald Merckelbach van de Universiteit Maastricht en Marit Monteiro van de Radboud Universiteit Nijmegen. Volgens Deetman moet de nieuwe commissie niet alleen kijken naar de omvang van het misbruik en de verantwoordelijkheid en straf baarheid van de daders, het is vol gens hem van het grootste belang dat er ook oog is voor hulp aan de slachtoffers. De commissie moet die hulp niet zelf aanbieden maar wel in staat zijn slachtoffers naar goede instantie door te verwijzen. De commissie moet ook daders op roepen zich te melden. Het onderzoek moet zich richten op misbruik in alle rooms-katholie- ke organisaties en voogdijinstellin gen in Nederland. Door de studie moet duidelijk worden of er in de Rooms-Katholieke Kerk een zwijg cultuur heerste en hoe het kan dat, indien mensen van het mis bruik wisten, het toch stil bleef. Ook de vraag of er een relatie be staat tussen misbruik en het celi baat moet worden beantwoord. middels overleden. De protestant se gemeente heeft haar excuses aan de vrouw aangeboden en te vens pastorale hulp aangeboden. De gemeente, onderdeel van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN), roept mensen die ervaring hebben met seksueel misbruik bin nen de PKN op zich te melden. GRONINGEN - Een tbs'er die vorig jaar ontsnapte uit de Van Mesdag kliniek in Groningen, wil zijn spaargeld en paspoort terug van de kliniek. Hij zegt de 2850 euro nodig te hebben om een nieuw be staan op te bouwen. Zijn advocaat Niek Heidanus heeft dit bevestigd. De man ging er eind vorig jaar van door tijdens zijn begeleid verlof en vluchtte naar Turkije. Vanuit dit land eist hij spaargeld en paspoort op van de Van Mesdagkliniek. Hij zat sinds 2005 vast vanwege een gewapende overval. Volgens zijn advocaat is het niet strafbaar om te ontsnappen en heeft zijn cliënt recht op zijn bezittingen. HILVERSUM - Mat Herben gaat om roeporganisatie BNN aanklagen wegens smaad. Dat liet de voorma lige LPF-fractievoorzitter gisteren weten. De omroep zond woens dag een documentaire uit over de moord op Pim Fortuyn. In het pro gramma werd onder meer gesugge reerd dat Herben iets te maken had met de dood van Fortuyn. Herben heeft al contact gehad met de Raad voor de Journalistiek om een klacht tegen de omroep in te dienen. Of hij de smaadprocedure via de civiel- of strafrechtelijke weg wil beginnen, weet hij nog niet. „Daar overleg ik nu over." Herben is laaiend. „De documen taire is een lange idiote aaneen schakeling van uit de lucht gegre pen beweringen die op de internet de ronde doen. Een beetje journa list had dat in een uurtje kunnen checken." Enkele van de beschuldigingen en insinuaties waren ook te lezen in het boek De zesde mei van Tomas Ross, en later in de film 06/05 van Theo van Gogh, die op dat boek was gebaseerd. „Maar er is een enorm verschil. Ross heeft altijd gezegd dat het om fictie ging. Dat is de vrijheid van een romanschrij ver. Het boek is nooit in een serieu ze beschuldiging omgezet. Maar dit programma heeft de pretentie van een serieuze documentaire." De documentaire insinueerde dat de moord op Fortuyn te maken had met de aanschaf van het ge vechtsvliegtuig JSF. Fortuyn, die dreigde premier te worden, zou een tegenstander daarvan zijn ge weest. Herben zou in dat scenario door het militair-industrieel com plex binnen de LPF zijn geplant en na de moord ervoor hebben ge zorgd dat de LPF in de Tweede ka mer toch voor de JSF stemde. De moord op Fortuyn heeft Her ben veel leed bezorgd, 'maar nu be tichten ze iemand ook nog eens van de moord op zijn leider'. „Dit getuigt van een enorme grofheid. Het ergste vind ik dat ze de moeite niet eens hebben genomen om za ken te checken. Ik hoef mijn on schuld niet te bewijzen, zij moe ten hun beschuldigingen onder bouwen." KOEKANGE De recherche gaat Henk F., die be kend heeft Andrea Luten te hebben vermoord, horen over de verdwij ning van de tiener Willeke Dost uit Koekange in 1992. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Drenthe be vestigd. De afstand tussen de boer derij van Dost en de plek waar het lichaam van Luten in 1993 is gevon den, bedraagt ongeveer tien kilo meter. Beide meisjes waren 15 jaar. NEDERHORST DEN BERG Het waterschap Amstel, Gooi en Vecht eist dat boze bewdners van de Horstermeerpolder een door hen verwijderde stuwdam terug plaatsen. De bewoners gingen hier toe over, omdat hun huizen zou den verzakken door het hoge grondwaterpeil. In februari sloten de duizend inwoners de polder af en riepen die uit tot de Republiek Horstermeerpolder. AMSTERDAM Autoverhuurbedrijf Fliervoet heeft via de rechter beslag laten leggen op de bankrekeningen van De hel van '63 Film bv van filmproducent Klaas de Jong. Dat heeft advocaat Willem-Jan Tielemans in Amster dam gisteren gezegd. Volgens Flier voet krijgt hij nog 40.000 euro van de filmproducent en zijn er nog ze ker tien schuldeisers die ook geld moeten krijgen. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft gisteren in het proces rond de 'Pijnacker Noord-groep' mildere straffen opgelegd dan justitie had geëist. De hoofdverdachte kreeg drie jaar cel, waarvan één jaar voor waardelijk. Er was acht jaar geëist. Volgens de rechtbank konden groepsverkrachtingen, niet worden vastgesteld. Wel werd ontucht met minderjarigen bewezen verklaard. EINDHOVEN Een verbod op de pelsdierhouderij is opnieuw actueel. Als het aan SP en PvdA ligt, wordt het fokken van nertsen in 2024 verboden. In het originele wetsvoorstel was sprake van een verbod met ingang van 2018, maar dat kreeg onvoldoende steun in de Eerste Kamer. In landen als Groot-Brittannië en Oostenrijk is het fokken van pels dieren al enkele jaren verboden. HAARLEM Een politieman van het korps Ken- nemerland is ontslagen, omdat hij betrokken is geweest bij een dode lijk ongeval in augustus 2009. Dat maakte de politie gisteren bekend. De politiemedewerker reed veel te hard toen hij in botsing kwam met een personenauto. De man is onge schikt voor de verdere uitoefening van zijn functie, aldus de politie. Justitie gaat hem vervolgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5