221 Broekhuysen verlaat direct bestuur CM Vissers stappen over O Op weg naar een zwaarder keurmerk Vreemd Vandaag 8 mei geraniummarkt almanak n Aspergesoep tijdens fietsdag ONDERNEMERS Voorzitter reageert geërgerd Alle geraniums 0,89 per stuk Perkaoed 18 stuks 3,00 Alle hangplanten 0,95 per stuk En vele moederdagaanbiedingen!! Veel en makkelijke parkeerruimte Bij familie Dieleman Hontenissestraat 16 Hulst Tel. 06-20065945 KEURMERK Vissers omarmen het certificaat verantwoordelijk vissen en zijn bezig met het eco-keurmerk MSC, waarmee de Noordzee visserij in een nieuwe fase terechtkomt. www.pzc.nl heroafl zaterdag 8 mei 2010 door Wout Bareman TERNEUZEN - De gemeente is niet langer vertegenwoordigd in onder nemerskoepel Centrum Manage ment (CM) Terneuzen. Wethou der Pim Broekhuysen (midden- en kleinbedrijf) heeft zich per di rect teruggetrokken als bestuurslid. Ook ambtenaar Marijke Broeckae- rt, die secretaris was, is opgestapt. CM-veorzitter Triest de Jonge is ui terst teleurgesteld over het besluit van Broekhuysen, die zich ge steund weet door het voltallige col lege van B en W. Hij overweegt op te stappen. Maandag is er een extra bestuursvergadering, waarin Broekhuysen zijn vertrek zal bear gumenteren. CM stond op het punt de statuten te wijzigen. Daar in zou worden geregeld dat het aantal vertegenwoordigers van de gemeente en van ondernemersver eniging City Terneuzen van twee naar drie zou gaan. Triest de Jonge: „ledereen was het met de statutenwijziging eens. Voormalig wethouder Van Waes was akkoord en ook zijn opvolger Broekhuysen stemde ermee in. Maar vlak voor de statuten naar de notaris zouden gaan, kwam de wethouder terug op zijn goedkeu ring. We kregen te horen dat de ge meente zich zou terugtrekken uit het bestuur. Ik ben enorm teleurge steld en ik denk velen met mij. De manier van communiceren ver dient geen schoonheidsprijs." De jonge was aangezocht als onafhan kelijk voorzitter. „Nu er enkel ver- De twee moeders in het dorp in West-Zeeuws-Vlaanderen treffen el kaar iedere donderdag. Dan bieden ze hun werkende zoon en dochter de helpende hand. De één stofzuigt, ter wijl de ander de tweeling verzorgt. Alles in alle rust. Vorige week ont stond onder de zorgzame vrouwen echter enige commotie. Bij het oprui men stuitten ze op een plastic zak met daarin een paar sloffen en een pyama. Fluisterend meldden ze het de dochter. „Zou ]an-Willem vreemd gaan?" Nee, die zak stond klaar om dat hij onlangs op doktersbezoek te horen had gekregen dat hij mogelijk in het ziekenhuis moest worden opge nomen. De dochter: „En als hij vreemd zou gaan, zou hij zeker zijn sloffen en pyama niet meenemen." tegenwoordigers van de onderne mers overblijven, ben ik dus niet meer nodig." Broekhuysen kwam al direct na zijn aantreden, ruim een maand geleden, tot de conclusie dat de combinatie bestuurslid-wethouder een ongelukkige was. „Mijn voor ganger had me er al op gewezen. De wethouder en het bestuurslid kunnen met elkaar en met het col lege in conflict komen en ik heb geen zin mezelf vermanende brie ven te sturen als ik als bestuurslid akkoord zou gaan met bepaalde be slissingen die B en W afwijzen. Na vraag bij andere gemeenten sterkte me in mijn besluit uit het bestuur te stappen. In geen enkele andere gemeente in dit land zit een wet houder in een mede door hemzelf gesubsidieerde ondernemerskoe pel." De gemeente stelt jaarlijks 50.000 euro subsidie beschikbaar aan CM, dat zich vooral bezighoudt met be langenbehartiging, promotie en de coördinatie van evenementen. Wethouder Broekhuysen blijft de organisatie overigens op de voet volgen. „Ik kan de vergaderingen ook als waarnemer bijwonen en dat zal ik zeker doen." City-voorzitter Bram Legrand stelt vast dat er eigenlijk niet veel veran dert. „Wij kunnen ons wel vinden in de uitleg van de wethouder. En trouwens, we moeten verder." Het bestuur wordt mogelijk al op korte termijn uitgebreid met verte genwoordigers van de horeca in de Nieuwstraat en van winkelcen trum Schuttershof door Harmen van der Werf Praktisch geen bedrijfstak in Nederland heeft het de laatste tien, vijftien jaar zo voor z'n broek gekregen als de visserijsector. Tientallen en tientallen schepen zijn uit de vaart genomen en gesaneerd. „Weet je dat de vloot met de helft is terug gebracht?", schetst visser Jaap Al- bregtse uit Breskens de situatie. „Dat betekent ook dat de uitstoot van het broeikasgas CO, met vijftig procent is teruggedrongen. Noem mij één andere sector die daarin is geslaagd." Toch voelen vissers nog altijd de hete adem in de nek van natuur- en milieuorganisaties, met in hun kielzog de overheid - van Den Haag tot Brussel - en supermarkt ketens. De Albert Heijnen van de ze wereld willen laten zien dat zij verantwoord bezig zijn. „Niet eens tegenover hun klanten", meent Al- bregtse. „Die letten vooral op de prijs. Ze willen Greenpeace niet op hun dak. Dat is slecht voor hun aandelen." In reactie daarop kunnen vissers zich in hun schulp terugtrekken in de hoop dat de bui wel weer over drijft. Maar dat gebeurt juist niet, de laatste jaren. Vissers en hun or ganisaties komen zelf met een reac tie op de nieuwe maatschappelijke eisen, door wie die ook gesteld mo gen worden. Ze willen laten zien dat zij wel degelijk verantwoord bezig zijn. Het certificaat verantwoorde lijk vissen is in het leven ge roepen door het Productschap Vis. Albregtse heeft het sinds enige tijd in bezit, evenals tientallen andere collega's. Waarom is hij ermee be gonnen? „Omdat je anders de boot mist", antwoordt hij, „al le vert het geen cent extra op voor onze vis." De eisen die aan het certificaat ver bonden zijn, klinken logisch. Wie het keurmerk voert, moet zich aan wet- en regelgeving houden; afval niet overboord zetten, maar netjes afgeven aan de wal; vastleggen wie aan boord werkt en met welke pa pieren; hygiënische voorschriften stipt naleven. Albregtse heeft een verwerkingsinstallatie moeten aaji- - passen voor het certificaat, om liet vet uit de lagers op te vangen. „En ze komen geregeld controleren of we aan de certificaatseisen vol doen." Hoewel vissers hun goede wil to nen met de certificering, blijft de druk van natuur- en milieuorgani saties onverminderd groot. Green peace bijvoorbeeld wil 't liefst van de sleepnet visserij af en stortte be tonblokken in zee om vissers het vissen onmogelijk te maken. Sleep netvissers vernietigen het leven op zeebodem, heet het. „Eén springtij brengt heel wat meer teweeg dan wij met onze visnetten", werpt Al bregtse daartegenin. Bij hem wekt het ook ergernis dat veel wordt ge schermd met 'overbevissing'. „Ter wijl de visbestanden in de Noord zee juist groeien. Wat wil je ook. De helft van de Nederlandse vloot is weg. Je ziet het in Breskens. Er ligt nog een handjevol kotters. Vo rig jaar hebben we ook maar 41 we ken gevist. Daar hoor je nooit ie mand over." Het kan nog zoveel beter in de visserij. Jaap Al bregtse, schipper van de Breskens 43, neemt als voorbeeld de ongewenste bijvangsten. Het is volgens hem onvermijdelijk dat jonge, ondermaatse vis in de netten belandt. Dat hoort bij alle vormen van visserij. Hij vindt het des te ergerlijker dat vissers ook boven maatse vis overboord moeten zetten, omdat die niet aan wal mag worden gebracht, op basis van starre re geltjes. „Met wijting is het dit jaar heel erg geweest", vertelt Albregtse. „We hebben voor 2010 een quotum van 4400 kilo wijting, maar er zat zoveel wijting dat we twintig ton overboord hebben moeten zetten. Dit hoeft toch niet. Het wijtingquotum is verlaagd op ad vies van biologen, maar die kunnen ook onmogelijk weten hoeveel vis er in de Noordzee zit." Praktischer regelgeving kan helpen een probleem als met de wijting aan te pakken. Dat zou meegenomen kunnen worden in een proces dat de Noordzeevisse rij heeft ingezet op weg naar het internationale keur merk van Marine Stewardship Council (MSC). MSC is een zwaarder keurmerk dan het certificaat verant woordelijk vissen. Of de boomkorvisserij hiervoor in aanmerking komt, durft MSC-coördinatrice Nathalie Steins nog niet te zeggen. MSC kijkt ook nadrukkelijk naar ecologische gevolgen van visserijactiviteiten. In de sleepnetvisserij is bodemberoering het heikele punt. Dat hoeft geen breekpunt te zijn, aldus Steins. Er zijn al bodemberoerende vormen van visserij met een MSC-keurmerk. Het mijden van de meest kwets bare zeegebieden is één van de mogelijkheden. Tip? redactie@pzc.nl WAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Uit het exploot d.d. 29-04-2010 van A.A.A.M.G. van Damme, gerechtsdeur waarder te Terneuzen, blijkt dat ten ver zoeke van O. Osazuwa, wonend te Middelburg, aan Maikel Adodo, zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend het vonnis d.d. 19-04-2010, waarbij is aan gezegd dat de Rechtbank heeft bepaald dat Osazuwa met uitsluiting van Adodo het gebruik en het genot zal hebben van de huurwoning aan de Oosterscheldestraat 194 te Middelburg en waarbij tevens aan Adodo bevel is gedaan om binnen 14 dagen de huurwo ning te verlaten en deze ter algehele beschikking van Osazuwa te stellen bin nen 14 dagen na betekening van dit von nis en zulks op straffe van een dwang som van 500,00 per dag indien Adodo in gebreke blijft. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift verkrijgen op onderstaand adres. VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen I: www.vandamme-holland.nl T: 0115 613651 F: 0115 694811 AANNEMINGSBEDRIJF MHIDyiPIPONE NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD REPARATIE KUNSTSTOF RAMEN EN DEUREN ALUMINIUM RAMEN-ROLLUIKEN-ZONWERING www.haers.net Mmado' VEKA zonwering Tel. 0115-491282 MEEST GELEZEN 1Op weg naar laatste rustplaats 2. Sas Glas schudt verleden af 3. Terneuzen TV is terug in de lucht EN VERDER Zie ook video's op www.pzc.nl varv sloopschip City of Berytus bij de pas sage van de sluizen van Terneuzen. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto KOEWACHT - Bij de boerderij van fa milie De Letter staat vandaag verse aspergesoep klaar voor deelnemers aan de VW fietsdag rond Koe wacht. De boer vertelt bovendien over de teelt en met eigen ogen is te zien hoe de asperges hun kopjes boven de grond steken. Tijdens deze fietstocht is ook het Vlasmuseum geopend. De lengte van de fietstocht bedraagt 25 kilo meter en de start is vandaag tus sen 10.00 en 12.00 uur op het Kerk plein in Koewacht. Deelname kost 2,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50