T0©S 'Kieshulp biedt slechts Duizenden steenmarters bijten bedrading van auto's kapot 41 inenland Kind met handicap wordt regel bij adoptie Malta, zon cultuurmix! malta vial wm B9HH» A.A.Q PAUL KUSTERS KIESWIJZERS Instrument vooral 'belangrijk' voor laag opgeleiden en jeugd malta cozo comino Jari Peter Balkenende (CDA) en Job Cohen (PvdA) vulden gisteren als eersten de nieuwe Stemwijzer in. Htl. San Pawl*" Vertrek in mei 8 dagen, logies/ontbijt 11 dagen vanaf 319 Htl. Sunflower*** Vertrek in mei 8 dagen, logies/ontbijt 11 dagen vanaf 349 Al vanaf App. La Vallette St G. Park* Vertrek in mei 8 dagen, logies SS Al vanaf 11 dagen vanaf 329 Al vanaf Ha Htl. RIU Seabank"" Vertrek in mei 8 dagen, logies/ontbijt Al vanaf 11 dagen vanaf 589 Genoemde prijzen zijn vanafprijzen per persoon en o.b.v. 2 personen, tenzij anders aangegeven. Inclusief vlücht Economy Class (X/U-klasse), luchthavenbelasting en brandstoftoeslagen, excl. andere toeslagen. Ga voor meer informatie naarArke.nl of uw Arke winkel. Vraag naar de voorwaarden. Op=Op. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden. World of TUI Dacht "t wel De opmars van stemwijzers via internet is niet te stui ten. Miljoenen kiezers bui gen zich over de lange vra genlijsten. Maar wetenschap pers hebben bedenkingen. door Sandra Donker en Laurens Kok Natuurlijk is Jan Peter Balkenende niet zenuw achtig. De CDA-leider weet heus wel wat er in zijn eigen verkiezingsprogramma staat. Het invullen van de Stemwij zer moet dus een makkie zijn. Toch is er opluchting te bespeuren als hij na dertig beantwoorde stel lingen op de uitslagknop drukt en het CDA bovenaan prijkt. De aan wezige heren lijsttrekkers lachen er een beetje-om, in het zaaltje waar gisteren de nieuwe Stemwij zer werd gelanceerd. Stemadviezen via internetsites als Stemwijzer, Kiescompas, Stem- mentracker of Wiekiesjij zijn im mens populair. Tijdens de vorige Kamerverkiezingen in 2006 gaf de Stemwijzer alleen al 4,6 miljoen adviezen. Sinds 2002 grijpen kie zers steeds vaker naar de digitale kieshulpen. Vooral lager opgelei den en jongeren hechten waarde aan het advies van de kieshulpweb- sites. Hoogopgeleiden vinden de tests vaak niet genuanceerd ge noeg. Dat blijkt uit onderzoek van Motivaction onder gebruikers van kieswijzers. Bijna de helft van de ondervraagden gaf aan de kieshul pen te gebruiken om advies te krij gen op welke partij te stemmen. „Dit soort instrumenten voorziet zeker in een behoefte", zegt politi coloog Kees Aarts van de Universi teit Twente. „Op zich is het een goed middel om mensen te dwin gen na te denken over politieke keuzen." Niettemin plaatsen des- DEN HAAG - De wegenwachters van de ANWB kampen in Twente en Limburg met een bijzondere tegen stander: de steenmarter. Een woordvoerder van de verkeers dienst meldde gisteren dat het de afgelopen tijd in het oosten en zui den van Nederland 'schering en in slag is' dat de enthousiaste knaag diertjes bedrading onder de motor kap van auto's kapotbijten. Volgens kennisinstituut Alterra van de Wageningen Universiteit zouden er zich op dit moment in Nederland 'vele duizenden' steen marters bevinden. „Maar vooral het aantal plekken waar steenmar ters voorkomen, is toegenomen", laat een woordvoerder van Alterra weten. „Vroeger zaten ze vooral rond boerderijen en schuurtjes. Maar het bevalt de marters steeds beter dicht in de buurt van men sen." De marter heeft zich nagenoeg vol ledig aangepast aan de drukke stadsomgeving. Zij zoeken een fij ne slaapplaats, zoals onder de kap van een auto, en slopen dan alles wat ze tegenkomen. Bovendien maakt het stukbijten van elektri sche onderdelen deel uit van de territoriumverdediging van de dier tjes. De schade aan auto's kan worden voorkomen met apparaatjes die een zwakke stroom of ultrasoon geluid produceren. Andere oplossingen zijn volgens de ANWB antimarterspray of het afschermen van de kabels met har de kunststof. Het motorcomparti ment zelf kan worden afge schermd met kippengaas. De steenmarter is een beschermd roofdier, dat de laatste jaren bezig is met een bescheiden opmars in Nederland. Volwassen exemplaren zijn 40 tot 48 centimeter lang en ongeveer 12 centimeter hoog. De roofdieren wegen 1,3 tot 2,5 kilo. Ze jagen op kleine dieren, zoals vo gels, muizen, kikkers en eek hoorns. zaterdag 8 mei 2010 DEN HAAG - Binnen enkele jaren wordt het vrijwel onmogelijk een kindje zonder medische proble men te adopteren. Dat bevestigen diverse adoptieorganisaties. De aandoeningen variëren van een schisis en ontbrekende ledematen tot hartproblemen en hiv. Het aandeel adoptiekinderen met een aandoening neemt de laatste jaren snel toe. Op initiatief van de Stichting Adoptievoorzieningen is in 2009 voor het eerst bijgehou den hoeveel kinderen met een me dische aandoening (zogenoemde special need-kinderen) zijn ge adopteerd. Daaruit blijkt dat meer dan de helft (54 procent) van de adoptiekinderen daar inmiddels onder valt. Alles wijst erop dat het aandeel special need-gevallen dit jaar nog hoger zal uitkomen. „De verwach ting is dat dit snel richting de hon derd procent gaat", zegt de Leidse bijzonder hoogleraar adoptie Fem- mie Juffer. Daar komt bij dat de aandoeningen die de adoptiekinde ren hebben, steeds ernstiger wor den. „Een hazenlip bijvoorbeeld, is soms niet zo ernstig meer dat kinderen met die aandoening in de toekomst onder de definitie van special need vallen." Sinds 2004 loopt de vraag naar bui tenlandse adoptieouders sterk te rug. Sinds die tijd is ook het aantal adoptieverzoeken gedaald, volgens Stichting Adoptievoorziening een rechtstreeks gevolg van de uitge breide voorlichting over het pro fiel van de kinderen. Het aantal aanvragen daalde van bijna 2500 in 2007 naar 1770 in 2009. Ook kwamen er in 2009 opnieuw min der adoptiekinderen naar Neder land: 682, tegen 1185 in 2005. Daardoor moeten steeds meer aspi rant-adoptieouders worden teleur gesteld. Omdat er in Nederland te gelijk een groot tekort aan pleeg ouders is, wordt er tijdens de ver plichte voorlichtingsbijeenkom sten die aan adoptie voorafgaan, gewezen op de mogelijkheden van pleegzorg. Het is nog niet duidelijk hoeveel mensen overstappen van adoptie naar pleegzorg, maar het gebeurt zeker, zegt Juffer. Wel schrikt het sommige ouders af dat zij dan contact moeten onderhou den met de echte ouders. -wof> 6N WSMK«N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4