zeeland23 leerproces verantwoord ondernemen Een Zeeuws/Latijnse variant voor 'Mijn huis' meer huis?# zogppm nuis^ Digitaal audioverslag vergadering niet voor iedereen aantrekkelijk Rijbewijs kwijt gezond afvallen aantasting van het klimaat hier een beetje goed te maken 'Honderd procent klimaat-verantwoord ondernemen is niet haalbaar Ernesto Avelino Studio Sanérie versluis willeboer zaterdag 8 mei 2010 mmmmmêmMmmmmmmmmmmmmmmMmmmmmmmmÊmmm® door Ali Pankow MienDomus' prijkt er op de gevel van het pand Sint-Domus- straat 58 in Zierikzee. Ernesto Avelino en Sonja Pankow openen daar vandaag hun 'nostal gisch, hippe woonwinkel voor de bewuste consument'. Dat klinkt best een beetje preten tieus en dat is het misschien ook wel, erkent dit ondernemersduo, dat inmiddels ook al tien jaar kringloopwinkel De Soepkokerij in de Lange Nobelstraat in Zierik zee runt. Zij waren al een tijdje toe aan een nieuwe uitdaging. Naast de kringloopwinkel overi gens, want ook die blijft gewoon bestaan. De kennis en ervaring met producten en materialen die zij daar hebben opgedaan, dragen zeker bij aan hun keus een maat schappelijk verantwoord nieuw be drijf op te zetten. MienDomus is wat Avelino en Pan kow betreft dan ook niet zomaar een winkel. „Wij zijn zeker een half jaar bezig geweest met onder zoek voordat we ons bedrijfsplan opstelden", zegt Avelino. Hij wil daar niet al te hoog over opgeven. „Inzet voor klimaat en milieu is in middels geen ideaal meer, maar een absolute noodzaak", luidt zijn mening. „Maar het vergt natuur lijk wel bereidheid met een stuk minder winst genoegen te nemen. In dat opzicht zouden wij mis schien wel een voorbeeldfunctie kunnen hebben." De twee ondernemers weten op basis van hun onderzoek inmid dels dat maatschappelijk verant- „Dat willen we echter goed maken met honderd procent C02-com- pensatie, want dat is wèl haal baar", zegt Avelino. Hij verdiepte zich in de mogelijkheid CO2 certi ficaten te kopen voor prijzen tus sen de 10 en 50 euro, maar hij con stateert dat dit een 'vrij schimmige handel' is. Verdere naspeuring bracht hem op LivingLands, een organisatie van Europese universiteiten die on der meer in Zuid-Afrika een pro- woord ondernemen voor hen een voortdurend leerproces zal zijn. „Zo weet ik nu dat honderd pro cent klimaat-neutraal onderne men niet haalbaar is," erkent Aveli no. Hij wil er bij de samenstelling van het assortiment alles aan doen dat het dik in orde is wat betreft duurzame materialen, goede ar beidsomstandigheden voor de mensen die de producten maken en eerlijke prijzen voor de produ centen. Maar alleen het vervoer naar zijn winkel bijvoorbeeld al drukt natuurlijk op het milieu. ject in C02-bestrijding hebben op gezet. Het gaat om het planten van spekbomen ter verbetering van de situatie ter plekke. Daar heeft dit ondernemersduo zich vol overtuiging mee verbon den. Avelino: „Het betreft een ge bied zo groot als de provincie Zee land aan de zuidkust van Zuid-Afrika. In de zogeheten Bavi- aanskloof daar is door klimaatver andering de bodem geheel uitge droogd. Daar worden allemaal spekbomen geplant. Dat is de eni ge boom die er nog wil groeien. Zo'n spekboom neemt vier tot vijf keer meer CO2 op dan een norma le boom. Bovendien herstellen spekbomen de bodem, zodat die na verloop van tijd weer vrucht baarder wordt. En het planten van de bomen levert ook nog werkgele genheid op voor de plaatselijke be volking." De initiatiefnemers van MienDo mus besloten in dit project te in vesteren. Zij lieten een hectare vol ledig met spekbomen beplanten en kunnen daardoor nu bogen op hun eigen 'MienDomus-helling' in Zuid-Afrika. Natuurlijk zullen zij de groei van de spekbomen volgen en daar straks via foto's in hun nieuwe winkel ook blijk van ge ven. Zij hopen met dit initiatief te vens hun klanten te inspireren in dit opzicht ook iets voor het mi lieu te doen. „Wij introduceren een spaarsysteem. Voor elke 50 eu ro die een klant bij ons heeft be steed, laten wij dan weer een spek boom planten. Op één hectare kunnen drieduizend bomen wo- ren gepiant. Overigens is iedereen natuurlijk vrij ook zelf initiatieven te ondernemen op dit punt. Het is al leuk als wij ze op het idee heb ben gebracht." MienDomus is een speelse Zeeuws/Latijnse woordcom binatie voor 'Mijn huis'. 'Nostal gisch, hip' geldt als omschrijving voor een duidelijke trend. „Het grijpt in kleur en vorm terug naar vroeger, jaren vijftig, maar heeft in design invloeden van nu", vertelt Sonja Pankow. Zij houdt zich vooral bezig met de inrichting van en de presentatie in de nieuwe woonwinkel. Haar op leiding aan de Kunstacademie komt haar in dit opzicht goed van pas. Naast grote diversiteit in meu bels, omvat het assortiment een grote collectie gebruiksvoorwer pen, kleding, kaarsen, lampen en opmerkelijke fotolijstjes van sloop hout uit Afrika. Verder is er een hoek ingericht met specifiek kin derspeelgoed. Daar staan onder meer poppenhuizen van karton om zelf in elkaar te zetten, evenals handgemaakte knuffels van na tuurlijke grondstoffen uit Kenia. De initiatiefnemers huren het pand Sint Domusstraat 58, voor heen winkel in speelgoed en later in vliegers en modelbouw. Het pand heeft nu lange tijd leeg ge staan. Er waren plannen hier ap partementen te bouwen. Met de vestiging van MienDomus be houdt dit pand nu toch zijn oor spronkelijke winkelbestemming. Studenten planten spekbomen in door klimaatsverandering vrijwel uitge droogde grond in Zuid-Afrika. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Alleen een digitaal au dioverslag met als aanvulling een besluitenlijst gaat een deel van de gemeenteraad Schouwen-Duive- land te ver. Vooral de techniek die daar bij komt kijken en het gemis van het papier stuit op weerstand. Het college van burgemeester en wethouders stelt voor om te stop pen met het huidige (uitgebreide) papieren verslag van de raads- en commissievergaderingen. Sinds een jaar staan de geluidsop names van de vergaderingen inte graal op het internet. De bestan den zijn ontsloten door een zoek systeem. Als aanvulling op dit au dioverslag wordt (in het voorstel van B en W) nog wel een beslui tenlijst gemaakt. Tijdens de behandeling van het voorstel trad er in de gemeente raad een duidelijke tweedeling op. De jongere garde (veel meer ge wend aan techniek) is voor stop pen met papieren verslagen. De oudere garde wil het papier graag houden. „Als voorbereiding op de raadsvergadering nemen wij altijd nog even het verslag van de com missievergadering door tijdens de fractievergadering en dat kan straks niet meer", zei Bea Flach (CDA). „Voor het raadswerk zal al tijd een schriftelijk verslag nodig zijn." Door te stoppen met papieren ver slagen denkt het college aardig wat te bezuinigen. Nu worden er nogal wat uren gestoken in het maken van de verslagen. Jos Hoeijmakers heeft wel wat twij fels bij de bezuiniging. Niet alleen raadsleden en burgers maken ge bruik van de verslagen, ook de ambtenaren gebruiken het materi aal om terug te kunnen lezen wat de raad heeft besloten. Als die straks massaal de opnames terug moeten luisteren gaat dat meer tijd kosten dan het oplevert. LEWEDORP - Een 49-jarige Middel burger raakte donderdagavond zijn rijbewijs kwijt aan de politie, die hem betrapte op hardrijden op de Postweg in Lewedorp. De agen ten zagen de man rond 20.45 uur met een snelheid van 138 km/u rij den waar 80 km/u is toegestaan. Beglazing Kunststof en aluminium kozijnen f Hardglazen deuren en puien Rolluiken, zonwering en horren Service, reparatie nazorg Arnesteinweg 27, Middelburg Tel.: 0118 - 62 90 56 info@versluisenwilleboer.nl www.versluisenwilleboer.nl Gegarandeerd verantwoord afvallen Met behulp van Infrarood-afslankcabines T. 0118-594098 www.studiosanerie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25