221 zeeland MienDomus blijvend Hotels doen goede zaken dankzij Giro Vissers stappen over op verantwoordelijk vissen volgens MSC-keurmerk YM^Home Vissers betalen losgeld in haven Colijnsplaat www.pzc.nl BEDRIJFSINITIATIEF Investeren in spekbomen in Zuid-Afrika om de REDDINCBOOTDAC Het laatste regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Harmen van der Werf Praktisch geen bedrijfstak in Nederland heeft het de laatste tien, vijftien jaar zo voor z'n broek gekregen als de visserijsector. Tientallen en tientallen schepen zijn uit de vaart genomen en gesaneerd. „Weet je dat de vloot met de helft is terug gebracht?", schetst visser Jaap Al- bregtse uit Breskens de situatie. „Dat betekent ook dat de uitstoot van het broeikasgas CO, met vijftig procent is teruggedrongen. Noem mij één andere sector die daarin is geslaagd." Toch voelen vissers nog altijd de hete adem in de nek van natuur- en milieuorganisaties, met in hun kielzog de overheid - van Den Haag tot Brussel - en supermarkt ketens. De Albert Heijnen van de ze wereld willen laten zien dat zij verantwoord bezig zijn. „Niet eens tegenover hun klanten", meent Al- bregtse. „Die letten vooral op de prijs. Ze willen Greenpeace niet op hun dak. Dat is slecht voor hun aandelen." In reactie daarop kunnen vissers zich in hun schulp terugtrekken in de hoop dat de bui wel weer over drijft. Maar dat gebeurt juist niet de laatste jaren. Vissers en hun or ganisaties komen zelf met een reac tie op de nieuwe maatschappelijke eisen, door wie die ook gesteld mo gen worden. Ze willen laten zien dat zij wel degelijk verantwoord bezig zijn. Het certificaat verantwoordelijk vissen is in het leven geroepen door het Productschap Vis. Al- bregtse heeft het sinds enige tijd styling realisatie LVi zaterdag 8 mei 2010 s Sonja Pankow en Ernesto Avelino nog bezig met de inrichting van hun klimaat-neutrale woonwinkel MienDomus in de Sint Domusstraat in Zierikzee. foto Ronald den Dekker door Emile Calon MIDDELBURG - Hotels op Walche ren merken goed dat de Giro maandag finisht in Middelburg. Be drijven in de hoofdstad zelf ver wachten flink wat gasten die iets van doen hebben met deze Itali aanse wielerronde. Hotels buiten Middelburg profiteren ook van het evenement. De Campveerse Toren in Veere bij voorbeeld heeft gasten die een be zoek aan Zeeland combineren met het kijken naar de wielrenners. En Zuiderduin in Westkapelle biedt onderdak aan Italianen die verbon den zijn aan de organisatie van het wielerevenement. Ook andere ho tels langs de kust hebben het idee dat een deel van hun gasten de Gi ro combineren met een bezoek aan Zeeland. Middelburgse hotels spreken hun lof uit over het aantal bezoekers naar de verschillende evenemen ten zoals Koninginnedag, Giro, Herdenking Bombardement en Four Freedoms Awards. Majella Rovers (Hotel aan de Dam) is meer dan tevreden over het aantal boekingen. Haar gasten zitten ook nog eens eerste rang omdat ze vanuit hun ramen getui ge zijn van de finish van de Giro. Frans D'huij van Auberge Pro vencal in Middelburg is zeer tevre den over het aantal gasten voor zijn hotel. Hij had voor dit week end wel 150 kamers extra kunnen verhuren, zo groot was de belang stelling voor zijn familiehotel met tien kamers. Heel wat van zijn gasten nemen deel aan de Girotoertocht, ver moedt hij als hij kijkt naar de wen sen. „Velen willen namelijk een los bed." COLIJNSPLAAT - Vissers die in Co lijnsplaat enkel hun vis lossen maar er niet mijnen, betalen voortaan toch laad- en losgeld. Tot nu toe kostte het gebruik van de haven hen niets. Het havenregele- ment voorzag niet in een heffing voor vissers die niet hun vis laten mijnen door UFA, maar door een andere vismijn. Het liggeld werd via de UFA afgerekend. De ge meenteraad krijgt nu een nieuwe havenverordening voorgelegd waarin elke vissersboot die in de haven laadt of lost per keer 200 eu ro moet betalen. De aanpassing volgt op klachten van UFA. Die vindt het oneerlijk dat vissers die elders mijnen hun vangst in Co lijnsplaat gratis konden lossen. Schepen van de 'bruine vloot', die minder dan vier uur in de haven vertoeven, blijven verschoond van havengeld. De raad bespreekt het voorstel woensdag 12 mei. De KNRM houdt vandaag Redding bootdag, ook op Neeltje Jans. Later vandaag beelden op de site. TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl in bezit, evenals tientallen andere collega's. Waarom is hij ermee in zee gegaan? „Omdat je anders de boot mist", antwoordt hij, „al le vert het geen cent extra op voor onze vis." De eisen die aan het certificaat ver bonden zijn, klinken logisch. Wie het keurmerk voert, moet zich aan wet- en regelgeving houden; afval niet overboord zetten, maar netjes afgeven aan de wal; vastleggen wie aan boord werkt en met welke pa pieren; en hygiënische voorschrif ten stipt navolgen. Albregtse heeft een verwerkingsinstallatie moeten aanpassen voor het certificaat, om het vet uit de lagers op te vangen. „En ze komen geregeld controle ren of we aan de eisen voldoen." Hoewel vissers hun goede wil tonen met de certifice ring, blijft de druk van na tuur- en milieuorganisaties onver minderd groot. Greenpeace bij voorbeeld wil 't liefst van de sleep netvisserij af en stortte betonblok ken in zee om vissers het vissen onmogelijk te maken. Sleepnetvis sers vernietigen het leven op zee bodem, heet het. „Eén springtij brengt heel wat meer teweeg dan wij met onze vis netten", werpt Albregtse daarte genin. Bij hem wekt het ook erger nis dat veel wordt geschermd met 'overbevissing'. „Terwijl de visbe standen in de Noordzee juist groeien. Wat wil je, de helft van de Nederlandse vloot is weg. Je ziet het in Breskens. Er ligt nog een handjevol kotters. Vorig jaar hebben we ook maar 41 weken ge vist. Daar hoor je niemand over." Visser Jaap Albregtse uit Breskens. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24