Kinderarbeid wordt wereldwijd bestreden economieI 13 mWA - Nederland en Italië ruziën over gasprijs Albert Heijn zet Jumbo voet dwars icht! ILO Maandag begint in Den Haag tweedaagse conferentie rL V i" êk weümelinghe B Oproep: spaar grote vissen in Noordzee Energiesector wil C02 in Groningen opslaan Duitse industriële productie groeit hard Belastingbetalers lanceren platform Verlies Toshiba en Panasonic neemt af Curator DSB hoort gedupeerden aan zaterdag 8 mei 2010 0113 - 62 20 00 0113 - 27 19 77 www.weumelinghe.nl Plan van: hét oosterschelde drieluik beheerbv DEN HAAG - De strijd tegen kinder arbeid moet wereldwijd stevig wor den opgevoerd. Tussen 2004 en 2008 is het aantal werkende kinde ren wereldwijd weliswaar afgeno men van 222 tot 215 miljoen, maar die daling van amper 3 procent is teleurstellend. Tussen 2000 en 2004 daalde het aantal werkende kinderen wereld wijd veel sneller en wel met 10 pro cent. Dat stelt de internationale vakbondsorganisatie ILO in een vandaag gepubliceerd rapport. De strijd tegen kinderarbeid staat cen traal op een grote internationale conferentie die maandag en dins dag in Den Haag wordt gehouden. De ILO vreest dat de economische crisis de doelstelling om de ergste vormen van kinderarbeid in 2016 geheel uit te bannen verder in ge vaar brengt. De ergste vormen zijn werkzaamheden die gevaarlijk zijn en schadelijk voor het fysieke, mentale en morele welzijn van kin deren. Ruim de helft van alle wer kende kinderen, 115 miljoen, valt volgens de ILO in die categorie. In Azië, Latijns-Amerika en het Ca- raïbisch gebied daalde het aantal werkende kinderen van vijf tot veertien jaar, maar vooral in Afri ka verslechterde de situatie. Daar werkt één op de vier kinderen van vijf tot zeventien jaar, tegen één op de acht in Azië en één op de tien in Latijns-Amerika. Eén van de beste manieren om kinderarbeid te bestrijden is onder- wijsplicht, met na de basisschool zeker drie jaar voortgezet onder wijs. Maar in veel derde wereldlan den is er nog altijd geen goed nage leefde leerplicht voor kinderen of ontbreekt het aan voldoende - en gratis toegankelijke - scholen. AMSTERDAM - Nederland ruziet met Italië over de lage gasprijs die dat land betaalt. GasTerra claimt ruim een miljard euro van Italië voor gas dat sinds 2005 is gekocht, meldde het Financieele Dagblad (FD) gisteren. De lage prijs ont stond tijdens de Koude Oorlog door interventie van de Navo, om te voorkomen dat Italië Russisch gas zou kopen. Eerder boog Frank rijk in een vergelijkbaar conflict. Duitsland liet het op arbitrage aan komen, maar die ruzie werd ge schikt, volgens het FD in gunstige zin voor Nederland. DEN HAAG - Albert Heijn dwars boomt Jumbo. Voordat Jumbo de kans krijgt om zijn gekochte Super De Boer's om te bouwen, probeert AH de klanten uit die winkels weg te lokken. AH meldt in ruim hon derd supers op de schappen ook de prijs bij de duurdere Super De Boer. Het gaat om courante A-mer kartikelen. Bij de ingang staan de verschillen vermeld op een bord. „Dit doen we in onze winkels in de buurt van een Super De Boer. Wij zien veel nieuwe gezichten in en we vermoeden dat Super De Boer-klanten op zoek zijn naar een andere supermarkt", aldus een AH-woordvoerder. Jumbo wordt een gevaarlijke grote concurrent voor de marktleider door de overname van de Super De Boer-winkels. Maar de Braban ders hebben drie jaar nodig om al le Super De Boer's te verbouwen tot een Jumbo. Inmiddels zijn de eerste tien supers omgedoopt. „Dit is heel opmerkelijk. Albert Heijn is geschrokken van het onge hoorde succes van de omgebouw de winkels", zegt Gerard Rutte van website uwsupermarkt.nl. Jumbo kocht in december de 300 Super de Boer's. Tachtig werden doorverkocht aan C1000, in april gingen nog eens 43 winkels van de hand, voornamelijk naar Coop, Plus en Poiesz. WAGENINGEN Vissers op de Noordzee moeten de grote vissen sparen en zich meer op vis van gemiddelde grootte rich ten. Dat stelt Fabian Mollet in een proefschrift, waarop hij gisteren promoveerde aan Wageningen UR. Het sparen van grote vissen leidt tot een kleinere vangst op korte ter mijn, maar voorkomt dat in de toe komst de vangst veel minder zal worden, aldus Mollet Hij deed on derzoek naar de effecten van visse rij op de evolutie van schol en tong. GRONINGEN Energiebedrijven vinden noord-Ne derland geschikt voor ondergrond se opslag van CO2. Zij richten daar toe gisteren de stichting Borg op. Bij de Eemshaven verrijzen centra les die geschikt zijn voor C02-op- vang. Dat kan worden opgeslagen in lege gasvelden en genereert vol gens Borg-directeur Harm Post meer bedrijvigheid. In Borg partici peren RWE, Nuon, Gasunie, NAM, Groningen Seaports, Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij en stichting Energy Valley. BERLIJN De Duitse industriële productie is in maart ten opzichte van februari niet 4 procent gestegen, de groot ste stijging sinds mei vorig jaar. Dat meldde gisteren het Duitse mi nisterie van Economische Zaken. In februari daalde de productie met 0,2 procent. „Dit laat zien dat de winterslaap is afgelopen. Met de sterke prodcutietoename zijn de kansen gestegen dat de raming van de economische groei in het eerste kwartaal licht positief kan zijn", al dus ING-econoom Carsten Brzeski. BRUSSEL Onder de naam Vlanetax is giste ren een platform gelanceerd dat tot doel heeft de belangen te beharti gen van Nederlandse en Vlaamse belastingbetalers in Europa. Het is een initiatief van Derk Jan Eppink, een Nederlander (die voor een Vlaamse partij NV-A in het Euro pees Parlement zit) en de Vlaamse denktank Libera! Volgens Eppink wil Vlanetex de belastingbetalers in Brussel een stem geven. „Ze moeten voor zichzelf opkomen. De Europese leiders doen dat niet." TOKIO Toshiba en Panasonic hebben het afgelopen boekjaar hun verliezen zien teruglopen. Panasonic schreef in het boekjaar 2009/2010, dat eind maart afliep, een nettoverlies van 103,47 miljard yen (882 miljoen eu ro) tegen 378,96 miljard yen een jaar eerder. Het verlies van Toshiba kromp van 343,56 miljard yen naar 19,74 miljard yen (168 miljoen eu ro). De Japanse technologiereuzen boekten in het eerste kwartaal van dit jaar al winst. Ze hebben vorig jaar fors in de kosten gesneden. WOGNUM - Twintig voormalige klanten van DSB Bank hebben voor het hoofdkantoor van de fail liete bank in Wognum gedemonstreerd. Curator Rutger Schimmelpenninck stond de gedupeerden gisteren kort te woord. Voorzitter Piet Koremans van de stichting Platform Aandelen Lease (PAL) had op minstens vijftig demonstranten gerekend, maar hij toonde toch tevreden over de opkomst voor de actie. „We wilden in dialoog komen met de curatoren en dat is nu gelukt." Koremans vindt dat er op korte termijn een oplossing moet komen om de DSB-gedupeerden tegemoet te ko men. „Mensen dreigen hun huis uitgezet te wor den, omdat ze hun rekeningen niet kunnen beta- len." Schimmelpenninck bood gisteren weliswaar een luisterend oor, maar hij kon verder niets mee delen over vorderingen in de zaak. foto Henk de Weerd/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13