29 wonen Kluswerk geen bezwaar Bergen op Zoom Nieuwkuijk Brummen rff Huizen zijn er in alle soorten en maten. In elke regio is er van elke soort wel één te vinden met zijn eigen bijzonderheden. Elke maand laat llze Rike vergelijkbare huizen zien in verschillende regio's. Deze maand in Wonen naar Wens huizen uit de jaren twintig met een flinke tuin, maar ook wat kluswerk. Budget: tot 350.000 euro. m Om mos op mijn oprit te laten groeien, wil ik karnemelk over de tegels gieten. Onze Japanse sierkers is 'ingepakt' door klimop en moet eigenlijk gesnoeid worden. jJiÜI wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 8 mei 2010 In elk dorp en elke stad staan er wel een paar: huizen die hard toe zijn aan een opknap beurt. Ze staan al een poosje leeg en vaak hebben de laat ste bewoners weinig geld, tijd en energie gestoken in groot onder houd. In de vergelijking van vandaag gaat het om dit soort 'opknapper tjes' die alle net geen 350.000 euro kosten. Een bedrag dat de meeste starters waarschijnlijk niet kunnen neerleggen, vooral omdat er nog voor enkele tienduizenden euro's Vondellaan 48 329.00 euro k.k. Bouwjaar: 1920 Te koop sinds: eind 2008 Perceel: 960 m2, inhoud: 440 m3 4 kamers Voordelen: Rustig gelegen. L-vormige woonka mer met haard. Tegelvloer in keu ken. Drie slaapkamers, één groot ge noeg voor badkamer. Bergzolder. Nadelen: Er is nog geen badkamer. Bijzonderheid: Grote bijkeuken en grote tuinkas. aan de huizen geklust moet wor den. Het is een van de redenen dat bijvoorbeeld het huis in Bergen op Zoom al lang te koop staat. „Er zijn wel geïnteresseerden geweest, maar die moeten eerst hun eigen huis verkopen voordat ze geld kun nen steken in een verbouwing", zegt verkoper Marga Daniëls. Zelf ziet ze het niet zitten nog zo veel te klussen in het huis waar haar oom jarenlang heeft gewoond. Toch is zo'n opknapwoning een uitgelezen kans om je droomhuis te creëren, weet makelaar Mycha Jesaijes van Van de Zande Make laardij, die het huis in Nieuwkuijk in de verkoop heeft. „Als de keuken en badkamer zo ge dateerd zijn, is het niet erg die er uit te slaan. Bij een badkamer van tien jaar oud die er nog netjes uit ziet, vinden kopers dat toch vaak zonde. Is de douchecel al dertig jaar oud, dan denken kopers er niet eens over na. Dan gaan ze slo pen en brengen ze hun eigen sfeer in het huis. Bovendien kunnen ze dan hun eigen indeling aanbren gen." Het is wel zaak dat kopers van te voren goed doorrekenen wat ze kunnen en willen uitgeven aan een verbouwing. „Je kunt het zo duur maken als je zelf wilt. De keu ken en badkamer zijn wel essen tieel, maar als je toch bezig bent, wissel je dan ook direct de kozij nen? En als je het dak toch iso leert, 'til je het dak dan meteen op', zodat die zolder als slaapka mer te gebruiken is? Of bouw je een extra paar vierkante meters uit op de begane grond?" Bij elkaar opgeteld, kan dat aardig in de papieren lopen. Maar van de andere kant zijn er ook veel subsi diepotjes waar je uit kunt putten, weet Jesaijes. „Bijvoorbeeld voor isolatie en verwarming. Op de website van het ministerie van VROM staat een hele lijst." De makelaar adviseert in ieder ge val een bouwkundig rapport te vragen. „Al zijn er mensen die dan nog met een eigen aannemer door het huis lopen. Dat is altijd ver standig bij een opknapwoning." Met die nuchtere berekeningen vergeet je bijna dat de charme van een oud huis de kopers kan over halen, ook al zit er soms niet eens een badkamer in. Echte klussers kijken daar wel doorheen. Alle woningen in deze vergelijking zijn op www.funda.nl te vinden. Goudenregenstraat 7 345.000 k.k. Bouwjaar: 1920 Te koop sinds: 3 maanden Perceel: 700 m2, inhoud: 400 m3 4 kamers Voordelen: Vrijstaand, rustig gelegen in doodlopende straat. Dak vernieuwd en geïsoleerd, gedeeltelijk dubbel glas. Woonkamer met grote ramen en gaskachel. Woonkeu ken. Slaapkamer en badkamer beneden. Boven twee "slaapkamers. Buiten: stenen garage met afdak. Tweede hobbyruimte van hout. Tuin deels bestraat. Nadelen: Veel schrootjes. Gedateerde keuken en badkamer. Bijzonderheid: Ruimte voor twee auto's in garage en aparte schuur. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Rhiendersevoetpad 19 349.000 k.k. Bouwjaar: 1913 Te koop sinds: zomer 2009 Perceel: 731 m2, inhoud: 465 m3 5 kamers Voordelen: Op rustige locatie in woonwijk. Ketel 2004. Begane grond voorzien van plavuizen met vloerverwarming. Woonkeuken. Eerste verdieping: betegelde badkamer met bad en tweede toilet. Drie slaapkamers. Vliering zonder vaste vloer. Tuin rondom. Nadelen: Keuken en badkamer gedateerd. Boven weinig ruimte. Bijzonderheid: In de tuin een grote, goed onderhouden, vrijstaande stenen schuur met vliering. door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Mos is veel tuiniers een doorn in het oog, maar dat geldt niet voor G. Brugman. Zij wil juist mos 'kwe ken'. „Tussen de tegels op mijn oprit ligt een rood goedje dat afgeeft als het regent. Op een deel is mos ge groeid. Ik probeer dat overal te krij gen, maar dat lukt niet. De hele op rit krijgt evenveel zon. Toen ik naar een tuincentrum ging en vroeg of er zoiets bestond als moszaad, keken ze me vragend aan. Ik heb gehoord dat karnemelk de groei van mos be- vordert. Moet ik nu echt met een fles karnemelk over de oprit?" „Het rode goedje zijn roodwieren die op de oppervlakte groeien", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Mos groeit inderdaad sneller als de grond verzuurt. Dat hoeft niet met karnemelk, maar kan met een ver dunde oplossing van schoonmaak- azijn. Ook Roundup en andere che mische onkruidbestrijders werken het ontstaan van mos in de hand. Maar die zijn niet milieuvriendelijk." G. Mooijers heeft in haar tuin een prachtige Japanse sierkers, die al mooi in bloei staat. Toch is ze niet gerust op een blijvend mooi resul taat. 'De boom is 'ingepakt' door klimop. Is dat slecht? Ook hebben we gehoord dat snoeien van deze boom vermeden moet worden. Daar door zou de boom 'wonden' krijgen en vatbaarder zijn voor infecties. Sommige takken beginnen echter behoorlijk te hangen.' „Klimop is geen bedreiging", weet kenner Romke van de Kaa. „Alleen de stam en de zwaarste zijtakken ra ken door klimop begroeid. De foto- syntese verloopt via het blad en wordt dus niet gehinderd. Dat som mige takken gaan hangen, maakt de boom alleen maar mooier. Moet er toch om praktische redenen worden gesnoeid, doe dat dan direct na de bloei. Hoe meer wonden, hoe meer kans op infectie, dat is logisch, maar vroeg in het seizoen snoeien maakt de kans op infectie wel kleiner." Het 'klushuis' in Bergen op Zoom heeft nog geen badkamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 123