'Treefie' treedt terug Ooit gehoord van Chris Slutter? Bij velen gaat er pas een belletje rinkelen als ze zijn hobbelpaard, boldervaas of leunlamp zien. En dat vindt hij prima. „Mijn wens is dat mensen mij herkennen aan mijn ontwerpen. Dat ze zeggen: hé, een echte Chris." door Suzanne Dijkstra Kandelaar Tromp voor Spectrum. Krabpaal voor Unseen Products. Hobbelpaard Bobbel. TtO s PR lectie gaan opnemen, kunnen het dan voelen. Dat overtuigt beter." Veel van Slutters ontwerpen moe ten eerst even bezinken bij het pu bliek. Dat gold ook voor kandelaar Tromp. Die had hij al een tijdje in zijn werkruimte staan toen Spec trum langskwam om over een kast te praten. „Ze zagen de kandelaar staan en waren op slag verkocht. We hebben het niet eens meer over die kast gehad." Ook bij de kandelaar vergde Slut ter het uiterste van het materiaal. En van zichzelf! „Aan mijn ontwer pen zie je soms niet hoeveel ener gie het heeft gekost. Ik heb de buis uitgewijd of opgetromd, zodat er een kaars in past. Dat is een moei lijke techniek. Het kan ook simpel, door er een stukje op te plaatsen. Maar dat is veel minder origineel." In zijn werkplaats ligt ook een sta len buis die hij probeert te trans formeren tot boekenplank. „Het is een heel proces om te komen tot het uiteindelijke ontwerp. Ik zoek de grenzen van het materiaal op, zelfs als anderen zeggen dat het on mogelijk is, probeer ik het toch." Slutter houdt van ambachtelijke technieken. Hij komt graag bij mensen die in een met olie be smeurde werkplaats werken, of in een oude smederij. „Die mensen begrijpen precies wat ik wil. Vaak helpen ze me en ik kan er altijd te recht om materialen te bewerken." Is het ontwerp eenmaal gereed, dan is het afwachten hoe het valt bij producent, dealer en klant. Graag vergelijkt Slutter zijn werk wijze met muziek. Zoals van Ra- diohead, zijn favoriete band. „Elke cd is anders. Soms prachtig, soms iets minder. Maar ik hoor er altijd een specifieke sound in waar ik van houd. Dat moet ook voor mijn ontwerpen gelden. Mensen moeten kunnen zeggen: hé, dat is typisch een Chris, zonder dat ze weten dat het van mij is." Zijn producten verkoopt Slutter het liefst in de winkel. Websites noemt hij 'handig' (en via de site van Functionals zijn zijn produc ten ook te koop), meer niet. Zou het eraan liggen dat Slutter niet zo houdt van het 'uitventen' van zijn werk, zoals hij het zelf noemt? „Ik houd niet van die toest" n me heen. Laat mij maar lek :-en hutje op de hei of in eei oude fabriek mooie dinge. j- ken. Geen recycle design, maar tijdloze ontwerpen." www.chrisslutter.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze aflevering: een treeft (of onderzetter). door Jan van Mullem Niet iedereen zal het woord zelf of de be tekenis ervan kennen: 'treeft'. Zeker niet als het - heel lieflijk, dat wel - wordt ver basterd tot 'oons treefie', zoals inzender janny van Pijkeren doet. Gelukkig zal het bijgevoegde plaatje dan voor opheldering zorgen: oh, zo'n ouderwetse, stalen onderzetter! Het leek me niet juist: een treeft is toch zo'n metalen driepoot met een bewerkt blad waarop je een warme pan parkeert? Klopt, maar Van Dale geeft een tweede betekenis: die van rooster of plaat om een heet strijkijzer of hete pan op te zetten. Waarschijnlijk een kwestie van gewenning. Als mijn ouders de kinderen vroegen de tafel te dekken, werd over onderzetters gesproken. Kurken, gevlochten en zelfgehaakte (Moeder dag!) exemplaren kwamen dan tevoorschijn. Nooit een treeft, al hadden we wel zo'n spijl- tjesding. Dat werd gebruikt als sokkel voor de glazen theepot. Scheelde kringen op het aanrecht. Janny van Pijkeren heeft haar 'treefie' uit de keukenla opgediept. Niet dat ze het bestaan vergeten was: als er een pan snert of bruine bonen wordt gekookt, wordt het treefie nog voor de dag gehaald, mailt ze. Een 100 procent-keukenlijk is het dus niet. Maar ja. Voor die paar keer per jaar dat snert of bonen bij Van Pijkeren op het menu staan, wil ik best door de vin gers zien dat dit keukenlijk aan de beademing gaat. Ook omdat ik denk dat er iets aardigs te melden valt over onderzetters: volgens mij zijn ze écht op hun re tour. Blokker Co probeert ze nog in een paar ver schillende kleuren en vormen aan de man te brengen en kookwebshops hebben nog wat restanten, maar de glorietijd van de onderzetter ligt achter ons. Waarom? ik had het er deze week met een collega over. We zijn anders gaan eten. We scheppen tegen woordig in de keuken op. Vanuit de pan op het bord. Driehoekje vlees, driehoekje aardappels, driehoekje groente. Scheelt tijd en opschepgeknoei aan tafel. Wie kijkt bovendien graag tegen pannen op tafel aan? Zelfs mooie van Le Creuset gaan vervelen. Alleen op het platteland zie ik het nog gebeuren. De boerin die een stel flinke pannen voor haar man, kinde ren, knecht en inwonende grootouders op onderzet ters iaat neerploffen. Daar wordt vaker opgeschept en een pan op tafel scheelt dan de gang naar het aan- Fecht. Ook wordt op de boerderij niet moeilijk gedaan over een pan op tafel, zelfs als ie niét de handtekening van een vermaard designer draagt. Eierprijzen, melk quota, biologisch boeren, Q-koorts, 'die lui in Den Haag': genoeg dingen om je druk over te maken. Van Pijkeren komt ook uit een boerengezin. „Zestig jaar geleden, thuis op de boerderij, was het op dit treefie waar midden op tafel de grote koekenpan kwam te staan. Dan was er geslacht en aten we 'keu- gies' ofwel 'stip in de pan'. Dan mocht iedereen er met een stukje brood aan zijn vork een brokje uitge bakken spek uithalen. Wat was dat lekker!" Bewaren dus. Al was het alleen maar vanwege dat soort mooie herinneringen. Naschrift: op de 'unieke' kurkentrekker-met-pootjes (bijnaam butlers friend: stiekem openen, slok nemen, aanvullen met water, kurk terugstoppen) van vorige week kwamen tachtig reacties binnen van mensen die ook zo'n exemplaar bezitten. De meeste zijn in het buitenland gekocht: VS, Zuid-Afrika, Maleisië, Frankrijk en Italië. Wij hadden geen fabrieksnaam, maar er blij ken diverse leveranciers: Sanbri en Monopol AhSo zijn de bekendste. Kopen? Zie www.corkscrewcentre.com Ook een keukenlijk in huis? Mail info en foto van het keukenlijk naar redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 121