Een tuin op riehoog-achter SHBUBB Bij Slutter krijg je wat je ziet ïf m Een groene oase op je balkon? Dat kan, ontdekte journaliste Liedewij Loorbach. Ze schreef een handzaam boekje voor onervaren, stadse tuiniers: 'Tuinieren hoeft niet ingewikkeld te zijn', door Corine van Zuthem binnen buiten Haar recent verschenen boek Boven in de stad - Groentips voor je bal kon is eigenlijk uit frus tratie geboren, biecht de voormalig journaliste op. Jaren lang poogde Liedewij Loorbach (33) vol goede moed van haar bal kon driehoog-achter in Amster dam-west een groen paradijsje te maken. Het mislukte keer op keer. „Dan kocht ik weer een grote bam boestruik van 30 euro waarmee ik in mijn fantasie mijn balkon een geweldige oppepper zou geven. En dan was ie na een maand alweer dood omdat ik 'm niet goed ver zorgd had of omdat ie op de ver keerde plek had gestaan. Ook bij vrienden zag ik dat patroon. Ik kwam erachter dat geen van ons ei genlijk wist hoe het moest met plantjes." Ze ontdekte bovendien dat er hele maal geen goede en vooral laag drempelige boeken bestonden voor onervaren tuiniers met slechts een balkon of platje. „De meeste tuinboeken beginnen met een hoofdstuk waarin staat welke materialen je eerst allemaal moet aanschaffen voordat je met tuinie ren kunt beginnen. Dat werkt ont zettend ontmoedigend en is nog hartstikke duur ook." Vorig jaar besloot ze het daarom over een andere boeg te gooien. Ze liet zich uitgebreid informeren bij kwekers, zocht op internet naar tips en creëerde uiteindelijk een prachtige, groene oase op haar zon nige balkon van 8 meter breed en 1 meter diep, met uitzicht op een grote kastanjeboom. „Mijn balkon werd één grote jungle; dat gaf een geweldige kick!" Ze besloot haar kennis met ande ren te delen en dat basisboek dat ze nooit had kunnen vinden ge woon zelf te gaan schrijven. „Ik wilde laten zien dat je met een zak je potgrond en wat eenvoudige plantjes ook een heel eind kunt ko men op je balkon, dakterras of zelfs vensterbank. Tuinieren hoeft helemaal niet ingewikkeld te zijn. Ik bespreek bijvoorbeeld vooral plantjes die je in de stad gemakke lijk kunt vinden en met je fiets kunt vervoeren, want niet ieder een beschikt nu eenmaal over een grote SUV om daarin bij het tuin centrum bakken vol dure en exoti sche plantjes te laden." Het resultaat is een hippe, groene gids zonder vakjargon, voor 'de jonge, onwetende tuinier' met een klein stadsbalkonnetje op het noorden of een platje van 2 vier kante meter. „Voor superbeginners dus. Ervaren tuiniers zullen mis schien lachen om die simpele tips die ik geef, maar mijn ervaring is dat er maar weinig twintigers en Verticaal tuinieren Vanwege de vaak beperkte ruimte leent een balkon zich uitstekend voor verticaal tuinieren. Wie met het groen 'de lucht in wil', kan bijvoorbeeld terecht bij Mo- bilane (www.mobilane.eu). Vanaf 500 euro levert dat be drijf diverse soorten, zoals de Kant en Klaar Haag, Li- vePanelmodules waarin plantmateriaal kan wortelen en WallPlanter, een vorm van gevelbegroeing met direct groen resultaat. zaterdag 8 mei 2010 1 Ook van een 'stadsbalkon' van een paar vierkante meter kun je een groene oase maken. dertigers in de stad zijn die over groene vingers beschikken. Ik wil de een niet al te ingewikkeld boek je maken dat je simpelweg leert hoe je planten in leven kunt hou den. Ik heb alleen opgeschreven wat ik zelf zou willen weten." Loorbach geeft in haar boekje on der meer basale tips over grond, potten, bollen en zaden, water ge ven, de juiste standplaats, kruiden, klimplanten en groente en fruit. Zelfs de (on)mogelijkheden van wiet (tot vijf planten voor privége- bruik wordt gedoogd) op het bal foto's PR kon komen aan bod. Liedewij Loorbach werkte vijfjaar bij het Parool, waar ze voornamelijk over het Amster damse nachtleven en de jongerencul tuur schreef Vorig jaar begon ze voor zichzelf als freelancer. „Mijn vrien den moesten eerst wel lachen: van schrijven over kroeglopen en mu ziek naar een boek over tuinieren. Balkontips Bestudeer uitvoerig de labels, om te zien of planten ge schikt zijn voor je balkon. Eenjarigen zoals primula, vlij tig liesje, viooltjes en lobelia hebben voor een hoge tuinier veel voordelen: ze zijn niet duur, bloeien uitbundig en zor gen voor snel resultaat. Of je nou munttheedrinker bent, liefst biologisch blowt of graag decoreert met bies look: kruiden kweken op het balkon kost weinig moeite. Probeer bij een klein balkon van de hoogte gebruik te ma ken door planten op verschil lende niveaus neer te zetten. Denk ook eens aan klimplan ten, om de zijkanten van je balkon mee op te fleuren. Wie all out wil gaan, kan aan beide kanten van de reling bal- konbakken hangen. bron 'Boven in de stad' Maar ik ontdekte hoe lekker het is met plantjes in de weer te zijn. Wat dorre bloemetjes verwijderen, een beetje verpotten. Daar gaat iets rust gevends van uit." Ze geeft toe dat het met al die in middels opgedane kennis wel eens gaat kriebelen en dat ze soms fan taseert over een eigen tuin. „Aan de andere kant: ik heb niet zo heel veel tijd over. Bovendien ben ik op mijn balkon nog lang niet uitgeëx perimenteerd. Het klinkt mis schien een beetje hippie-achtig, maar als iedereen zijn of haar bal kon groen zou aankleden, dan zou de stad daar toch hartstikke vrolijk van worden?" BUI Liedewij Loorbach - Boven in de stad, Groentips voor je balkon. Uit geverij Kosmos. Prijs 15 euro. reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 119