IO dreunt de JL Een enorme knal, brand, rook en sirenes. Het is tien jaar geleden dat de Enschedese wijk Roombeek met één klap verdween. Voor veel mensen blijft de vuurwerkramp een wond met een vliesdun korstje. Zeker nu er deze week een nieuwe getuigenverklaring opdook. Ramp vandaaguitgelicht zaterdag 8 mei 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Frederike Krommendijk In het Stiltecentrum wordt het de Ensche dese even te veel. Ze is met een groep da mes gekomen voor een rondleiding. Als ze vertelt hoe ze op 13 mei 2000 uren na de vuurwerkexplosie nog in onzekerheid verkeerde over het lot van haar zoon, schiet ze vol. Rode vlekken kleuren haar nek, de emotie lijkt van pakweg eergisteren in plaats van bijna tien jaar geleden. De vrijwilligers in het Huis van Verhalen, waar het Stiltecentrum gevestigd is, kijken er niet van op. Zij zijn er gewoon, voor iedereen die een luis terend oor nodig heeft. Het Huis dient als uitvals basis voor rondleidingen door de wijk Roombeek die in 2000 door de vuurwerkramp werd ver woest en nu voor 80 procent is herbouwd. Gastvrouw Tineke heeft de groep dames opgevan gen. Het lijkt lange tijd een uitstapje als zovele maar als Tineke bij de zogenoemde verhalenkast, gevuld met herinneringen van slachtoffers, de eerste laden opentrekt valt het gezellige gebabbel stil. Van het drieluik bijvoorbeeld dat een oudere vrouw uit Roombeek heeft geweven: met de plat tegrond van de wijk eerst in een chaos verbeeld, en later haar droombeeld van hoe het weer wor den moest, vredig en groen. De vrouw woont er weer, stelt Tineke de dames gerust en ze kijkt nu uit op iets wat wonderlijk lijkt op het Utopia dat ze destijds met draden vormgaf! Ook een mooi symbool: het oortje van een mok dat Hadassa Meijer terugvond in de puinhopen van haar huis. Een vriendin zei dat het een sym bool was voor het luisterend oor van vrienden. Een mooie symboliek, vinden de dames, en het is nergens beter op z'n plek want niemand wordt hier ooit het luisteren moe. „Mensen vertellen het eerst aan familie en vrienden. Maar na een tijdje denken die: hou nou eens op. Mensen heb ben het gewoon nodig om het verhaal te blijven vertellen. Al vertellend komen mensen bij echte emotie", zegt directeur Hermien Maartens van het Huis van Verhalen. Ex-politieman Frans Goldschmidt is, zoals veel Enschedeërs, nog wekelijks met de ramp bezig. Hij vertelt zijn verhalen aan de vele groepen die zich voor een rondleiding meldden. Zijn zoon werd wereldnieuws omdat hij twee huizen in het rampgebied had, die beide werden verwoest. Ook al is Frans een uitgebalanceerd type, als hij vertelt over wat hij aantrof toen hij later in een van de verwoeste huizen mocht, kraakt z'n stem toch een beetje. „Het behang was compleet van de muren geblazen, je kon voelen welke krachten hier waren vrijgekomen. Natuurlijk sta je dan stil bij wat er had kunnen gebeuren als ze thuis wa ren geweest. Maar als je daarin blijft hangen, heb je geen leven meer." Frans kan er zelfs wel een grapje over maken. Want de papegaai van zijn zoon kan sinds die 13de mei een kunstje wat maar weinig vogels 'm nadoen: een prachtige imitatie van vuurpijlen, mét knalletje aan het eind. Frans is nu ambassadeur voor de wijk, en een trotse. Hij sleept de mensen mee van het ene fraaie hoogstandje naar het andere, maar laat ook de droevige oorzaak van de grootscheepse verjon gingskuur niet onaangeroerd. „Natuurlijk heb ik m'n emoties. Vooral de eerste keren had ik toen ik bij het monument stond een brok in m'n keel. Maar later hoorde ik dat mensen dat alleen maar waarderen. Nu wordt het allemaal makkelijker. Ik ben trots op de wijk, het is prachtig geworden. De rondleidingen zijn een verrijking van m'n le ven." De dames die hij vandaag rondleidt, kijken voor ze op pad gaan eerst rond in het Stiltecentrum. Ie dereen weet nog precies waar-ie was, die 13de mei. De één stond schoenen te passen in Zwolle, een ander zat op een Hengelo's terras. Onbenulli ge dagelijkse dingen in een mensenleven, maar nu voor altijd met een haakje vast aan een Grote Gebeurtenis. 23 mensen stierven door de explosie bij de opslag van SE Fireworks. Duizend mensen raakten gewond. in 2003 werd een man vrijgesproken van brand stichting. Twee directeuren kregen van het hof een jaar cel wegens onder meer overtreding van milieu voorschriften en ontploffing door schuld met dood tot gevolg. Deze week meldde een getuige dat er op die fatale dag, anders dan aangenomen, werd ge werkt bij SE Fireworks. Het Openbaar Ministerie spreekt van een uiterst summiere verklaring. 'w* De letterlijk schokkende beelden van de vuur werkramp gingen de hele wereld over. zie: Uitge licht op onze websitewww.pzc.nl/uitgelicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10