reizen Verrukkelijke Ot- en Sienpolder J w—vr Bijna 400 jaar geleden viel de Beemster droog. Vandaag de dag is de polder een paradijs voor fietsers en wandelaars. Rob van den Dobbelsteen ontdekte er de stilte van de Gouden Eeuw. In de Beemster reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 8 mei 2010 Linksboven: Eetcafé Les Deux Ponts. Rechtsboven: Boerderij De Lepelaar uit 1638. Grote foto: Het dorp Middenbeemster. DE BEEMSTER Alkmaar Van die 43 molens is er niet één meer over. Gesloopt of overge bracht naar de aanpalende Schermer. Het deerde het beeld van de Beemster nauwelijks. De polder blijft 'een godin uit schuim geboren' (zoals Vondel het om schreef). Van de landkaart valt dat 'goddelijke' nauwelijks af te lezen. De polder heeft de geometrie van een kruiswoordpuzzel. Naar de mode van de zeventiende eeuw kruisen lineaalrechte wegen en slo ten elkaar. Dat klinkt weinig op windend, toch is dit de spannend ste polder van Nederland. ]e fietst oostwaarts over de stille Volgerweg. Je laat je met de voeten van de trappers van de dijkhelling afrollen en stuit aan de rechterzij de meteen op die puntgave, door een windsingel met gracht omge ven, naamloze stolp. In de verte bromt de moderne wereld over de N244, maar hier, tussen duizen den tinten groen, heerst de stilte van de Gouden Eeuw. Dat is nog maar de eerste verras sing. Want niet veel verder op die zelfde weg (bij het kruispunt Jis- perweg) komt misschien wel het mooiste plekje van de polder in zicht: 't Hoekje. De boerderij heeft, net als het even voorbij de Middenweg gelegen Vrederust, zo'n prachtige windwijzer. Ze zijn op hun mooist als de zon het ko per oppoetst tot puur goud. Mensen die De Beemster voor het eerst bezoeken, belanden bijna au tomatisch op de Middenweg. Daar is veel voor te zeggen. Het is ten slotte de navelstreng van de pol der. Met daaraan onder meer het heerlijk ouderwetse Midden- Beemster (een dorp zoals een dorp behoort te zijn), Museum Betje Wolff en natuurlijk, ver maard tot in Amerika, De Een hoorn en De Lepelaar. Twee vorste lijk geornamenteerde boerderijen die de rijkdom van de zeventiende eeuwse bewoners verzinnebeel den. Maar vergeet het statig voor name, veel minder bekende Rustenhoven niet. Deze boerderij ligt aan de Volgerweg. Alleen al het portaal imponeert. Een ven ster met zes ruiten, daaronder het bovenlicht en daaronder de brede, dubbele deuren, speciaal aange bracht voor dames met hoepelrok. Wat moeten ze rijk zijn geweest, de Beemster sinjeuren. En wat wilden ze dat ook graag weten. Betje Wolff, die hier eind achttien de eeuw woonde, noemde De Beemster 'een paradijs'. Een rond je fietsen over de hoge, ongeveer 40 kilometer lange Beemsterdijk leert waarom. Alleen in het noor den, bij Oosthuizen, moet de dijk voor een paar kilometer worden verlaten. Via het tussen wuivend riet verborgen weggetje aan de zuidoever van de Beemster Uitwa tering beland je in Oudendijk. Daar ligt aan de overkant van het water Les Deux Ponts, zonder eni ge concurrentie het fraaist gelegen eetcafé van de polder. In strenge winters wemelt het hier van de schaatsers, 's Zomers zijn het fiet sers en wandelaars die het boven het water gebouwde terras bevol ken. Dit is de Beemster zoals hij ge noten moet worden. Op het tafel tje voor je Wiener appeltaart met slagroom, links en rechts twee wit te bruggetjes over het koolzwarte water en daar precies middenin het begin van de smalle dijk rich ting Beets. Waar dan weer die ver rukkelijke Dorpsweg wacht. En dat zinbegoochelende, rechtlijnige van de weergaloze Beemster. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Infocenter Beemster, Middenweg 185, Middenbeemster. Telefoon: 0299-621826. Zie ook: www.beemsterinfo.nl De Beemster viel droog in 1612. Met dank aan Jan Adriaensz. Leegh- water. Ook wel de Leo nardo da Vinci van de Lage Landen genoemd of het Ge nie uit de Rijp. Hij zou het plan hebben bedacht en eigenhandig hebben uitgevoerd. Maar dat is, voorzichtig gezegd, enigszins bezij den de waarheid. De Zwijgende Beemster, zoals publicist Kees Fens die verrukkelij ke Ot- en Sienpolder tussen Purmerend en Alkmaar noemde, hebben we te danken aan een ini tiatief van een paar rijke Amster damse kooplieden in 1607. Jan kwam pas in beeld in 1610 toen hij werd aangesteld als een van de be heerders van de molens, die het meer uiteindelijk leeg zouden pompen. Het moet een adembene mend schouwspel zijn geweest, die drooglegging. Lees Jan Mens' boek Waterland (later verschenen onder de titel Goud onder de Gol ven) er maar op na. 'Drieënveertig molens slaan hun bruingetaande zeilen zingend door de kruidige herfst onverdroten grijpen de houten schoepen in het weerbar stige nat.' De Beemster is bereikbaar via de A7, afslag Middenbeemster. In Purmerend is een NS-station waar lijnbussen naar onder meer Midden beemster vertrekken. Café-restaurant Les Deux Ponts in Oudendijk is een goede uitvalsbasis voor fiets- en wandeltochten. Infor matie bij het café. Museum Betje Wolff (Middenweg 178) is gevestigd in de voormalige pastorie waarin Betje van 1759 tot 1777 woonde. In Museumboerde rij Westerhem (Middenweg 185) wordt getoond hoe Beemsterlingen leefden. Het in 1913 geopende Fort Spijker boor (Westdijk 46) werd nooit ge bruikt als fort. Het diende wel als gevangenis voor NSB'ers en dienst weigeraars. Aan de Neckerweg 67a voert bos bouwkundig ingenieur in ruste Hans Völlmar het bevel over Het Beem ster Arboretum. In de bijna 7 hec tare grote tuin staan onder meer 32 soorten kastanjebomen. En Völlmar kan er nog mooi bij vertellen ook. Zie www.beemsterwelvaart.nl Net 'over de rand' van de Beemster ligt De Rijp, één van de mooiste dorpen van Noord-Holland. Het be kendst is het door Leeghwater ont worpen Raadhuis met Waag. Ook de Buurtjes en Tuingracht zijn de moeite waard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 109