15 reizen eI_ -r w reizen@wegener.nl iSV 024-3630360 1:1:1 Zaterdag 8 mei 2010 door Shanghai Een vakantie kiekje in de Yu Yuen-tuinen is populair. Op de achtergrond de zigzagbrug. foto EPA foto EPA In het oude centrum zijn overal bazaars waar van alles wordt verkocht. foto's Peter van Vlerken Een Chinees pro beert de meest vechtlustige krekel uit te zoeken. 'Chinees gebruik' massaal zijn ge dwongen te verhuizen. Hun huis jes zijn omgebouwd tot trendy boetiekjes met veel Westerse kle ding en design, te koop tegen eveneens Westerse prijzen. Er zijn tientallen koffiehuizen en cafeetjes. Allemaal hebben ze een terras, een betrekkelijk nieuw fe- in China, want ze hou den daar niet zo van buiten eten en drinken. Niet alleen buiten landse, ook Chinese toeristen ne men hier een kijkje. De Chinezen komen natuurlijk ook voor het Mao-museum, dat is gevestigd in het huis waar de Chinese Com munistische Partij in 1921 door gebrek aan eigen sanitair wassen de bewoners zich aan gootsteen tjes aan de straat. Ze dragen fraai, geëmailleerde pispotten en hou ten poepdozen naar de gemeen schappelijke latrine. Elders wor den op een antiekmarkt de po's als antiek verkocht. Ook Mao-pa- rafernalia zijn volop te koop, zo als het Rode Boekje. Op een andere markt zien we hoe levende padden ter consumptie aan mootjes worden gehakt. Er naast kan men zich laten knippen of scheren, een rotte tand laten trekken of zich een kunstgebit la ten aanmeten. In het oude, gerestaureerde stads centrum, waar de traditionele hui zen en gebouwen met hun typi sche gebogen daken gespaard zijn gebleven voor sloop en moderne hoogbouw, vinden we de enorme bazaars met de meest kitscherige Chinese prullaria. In het centrum staan ook de klassiek-Chinese, bloeiende magnolia's in de Yu Yuen-tuinen. Over het water in de tuinen is een brug gebouwd in zigzag-vorm om kwade geesten het oversteken te beletten, vertelt Manuela onderweg. Rond het middaguur staat Sandra Wierenga (44) op ons te wachten in het winkel- en uitgaanswijkje Taikang Lu voor een fietstocht. Ook deze wijk is naar Westerse maatstaven gemoderniseerd, maar minder rigoureus dan Xin- tiandi. Er wonen Chinezen, die hun wasgoed, vis en kippen nog boven de straat te drogen hangen. Samen met acht andere Neder landse fietsers begint hier onze tour. Soms moeten we bukken om onder de was of etenswaren door te kunnen fietsen. Nadat de echtgenote van Sandra door Philips werd uitgezonden naar Shanghai, besloot zij fiets tochten door de stad te gaan orga niseren. Daarvoor nam ze een be staand initiatief over. De tochten zijn populair. Zeven dagen per week willen groepjes en indivi duen door haar per fiets op sleep touw worden genomen. De popu lariteit is snel verklaard. Het fiet sen door het krioelende verkeer van Shanghai is een belevenis op zich. Het is even uitkijken, maar het went snel. We rijden door wonderlijk rusti ge, met platanen omzoomde la nen. De bomen werden in Shang hai nog door de Fransen geïntro duceerd om daarna niet meer uit het straatbeeld te verdwijnen. De Franse Concessie, het stadsdeel dat aan Frankrijk toebehoorde, is nog altijd een stukje Frankrijk in Shanghai met huizen en balkon netjes in Franse stijl en zelfs een enkele bakker die nog stokbrood verkoopt. Onderweg laat Sandra ons van alles zien en geeft overal een toelichting bij. Via haar kun- nen we een beetje communiceren met de Chinezen, want ze spreekt, net als Manuela trou wens, de taal een beetje. We parkeren de fietsen wat lan ger bij de Krekelmarkt. Het kan natuurlijk niet anders dan dat hier krekels aan de man worden gebracht. Chinezen laten ze op le ven en dood tegen elkaar vechten. Ze sluiten weddenschappen af op het beest dat wint. Gokken is ver boden is in China, vandaar dat we voor de krekelgevechten naar obscure achterafhotelletjes moe ten. Er gaan grote bedragen om en een-goede vechtkrekel is dan ook goud waard. Tientallen goklustigen zoeken het meest agressieve exemplaar door de kre kels te sarren met stokjes. Van de Krekelmarkt fietsen we naar de Bund, de flaneerboule vard aan de Huangpu rivier. Mede vanwege het uitzicht op de meest futuristische wolkenkrabbers van het nieuwe gedeelte van de stad is dit de beroemdste plek van Shang hai. Met het oog op de Wereld Ex po is een grootscheepse herinrich ting uitgevoerd die de boulevard in nieuwe luister laat herleven. Meer informatie over wandelen en fietsen door Shanghai op: www.shanghaiwalkingtour.com www.bikearoundshanghai.com Informatie over de World Expo op www.holland-expo2010.nl Reageren? redactie.reizen@wegener.nl een paar studenten werd opge richt. Volgens sommige geschied schrijvers was Mao daar ook bij. De Chinese toeristen in Xintiandi vergapen zich intussen ook aan hippe Shanghainezen die koffie van Starbucks drinken. Via perfect onderhouden parkjes, waar omwonenden - al dan niet in pyjama - 's ochtends Tai Chi beoefenen, danslessen volgen of hun gekooide vogels tegen elkaar laten opzingen, leidt Manuela ons naar een echte volkswijk. Hier wordt nog geleefd volgens het communemodel van Mao. Het is een soort stadsleven dat bezig is in rap tempo te verdwijnen. Bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 107