reizen H Wie ben ik? Voor de zekerheid vraag ik nog even wie ik volgens hem dan wel hen Er zijn veel manieren om de mooie plekjes in de miljoenenstad Shanghai op te zoeken. Peter van Vlerken deed het op z'n Hollands: per fiets. Voor wie dat niet aandurft, te voet kan ook. Nogmaals Krakau Zaterdag 8 mei 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 7s 00 O erkend worden, is in mijn geval niet verve lend. Vaak wel leuk eigenlijk. Altijd positie ve reacties, iedereen enthousiast en vriende lijk. En dat echt niet alleen in Nederland. Op een onverwacht moment op een willekeurig terras in Dar es Salaam komt een zongebruind echtpaar naar je toe. Heb je net op luide toon een stoer verhaald ver teld vol boeiende en pikante details, blijkt een Neder lands stel met rode oortjes te hebben meegeluisterd. Al thans, dat vrees ik op zo'n moment. Ik zal toch niet al te stom uit m'n nek hebben gekletst? Maar de mensen zijn vriendelijk en als ze dat blijven, zal het wel goed zijn. Dat herkennen begint meestal met gefluister. Je komt een Starbucks binnen in Los Angeles, nietsvermoe dend in gesprek met je cameraman. Wachtend in de lange rij, nemen we de zaken nog even door. Al die tijd luistert een fluisterend groepje blonde hoofden belang stellend mee. Zodra ook zij bestellen, weet je het: Ne derlanders. Samen wachtend bij het uitleverpunt van de koffie, spreekt een mevrouw mij aan. „U bent het, hè?" Razendsnel probeer je je voor de geest te halen wat je precies hebt gezegd. Niets verklapt over een uit zending die nog moet komen? De wereld is gekrompen na de intrede van internet en satelliettelevisie. Je bent vrijwel nergens meer anoniem. Zelfs niet wanneer de bekendheid zijn oorsprong vindt in ons kleine vlekje op de globe. De Engelse stad Leeds wordt ook al zo druk be zocht door Hollanders. Aan het ontbijt word ik vanaf menig tafeltje vriendelijk toegezwaaid. Gezellig. Tegen het vallen van de avond is de pub een uitgelezen schuilplaats. Tot mijn grote vreugde is het 'ale-week': een groot aantal lekkere lokale bieren op tap. Het is ge zellig druk. Vanaf mijn plaats aan de bar zie ik drie mannen op leeftijd aan een sta-tafel stevig discussië ren. Veel gebaren, hard lachen, grote slokken bier. Wel les, nietes, welles, nietes, ik kan het bijna liplezen. Trouwens, het lijkt wel alsof ze het over mij hebben. Ik kijk nog eens goed en zie dat er door de kleinste van het drietal regelmatig mijn kant op wordt gewezen. Even later maakt de kleine zich los uit de groep. Hij loopt recht op me af en excuseert zich met een 'Coro nation Street'-accent van jewelste. Een echte 'eilander', dat is duidelijk. Tot mijn stomme verbazing zegt hij in zijn moerstaal iets wat ik wel vaker hoor: „'It's you, isn't it'?" Hoe kan dat nou? In Engeland kunnen ze ons niet eens ontvangen. Toch? Maar omdat er wel gekkere dingen in de wereld gebeuren, zeg ik berustend: ,,'Yes indeed, it's me'." Triomfantelijk keert de man zich om naar zijn maten. Duimen worden opgestoken, handen geschud. Voor de zekerheid vraag ik nog even wie ik volgens hem dan wel ben. Met een totale vanzelfspre kendheid zegt de man: 'Bill Wyman, toch?' Pijlsnel overzie ik de situatie. Ik moet de man teleur stellen en zelfben ik uiteraard beledigd. Wyman mag dan wel de ex-bassist van de Stones zijn, hij is ook al bijna 70! Terug in het hotel neem ik de schade op. De website van Wyman stelt me niet gerust. Wat een ver lopen ouwe kop! Met zijn Rhythm Kings treedt hij bin nenkort op in Barcelona. Misschien ga ik wel even langs, kijken of ik nog wat verwarring kan zaaien. Met Sandra Wierenga (links voor) kun je Shanghai per fiets te verkennen. Bij het verhaal Krakau voor dromers en genieters in de bijlage Reizen van vorige week stond een verkeerde website. Informatie over reizen naar Polen en naar Krakau is te vinden op www.polenreisburo.nl Shanghai staat in het te ken van de Wereld Expo die op 1 mei is begon nen. Een bezoek aan de vierjaarlijkse tentoonstel ling, waarop meer dan tweehon derd landen hun meest innovatie ve vindingen presenteren, is na tuurlijk de moeite waard, temeer omdat het Nederlandse paviljoen, ontworpen door kunstenaar en architect John Körmeling, bijzon der is. Maar het zou zonde zijn het daarbij te laten. Shanghai is als stad misschien niet moeders mooiste, er is wel veel te zien en te beleven. Dat in een bedrijvig heid die 24 uur per dag en 7 da gen per week doorgaat. Wie geen tijd wil verspillen met zoeken naar bezienswaardigheden in de 20 miljoen inwoners tellende me tropool, kan meedoen aan wan del- en fietstochten die twee Ne derlandse vrouwen verzorgen. Manuela Achterberg (38), afkom stig uit Utrecht, kwam mee met haar man die in Shanghai een be drijf heeft. Als haar kinderen naar school zijn, leidt zij mensen langs mooie of interessante plekken in de stad. Met haar beginnen we aan onze ontdekkingstocht door Shanghai. Onze wandeling begint in Xintiandi, een wijkje waaruit de oorspronkelijke bewoners naar CHINA «Peking Shanghai INDIA Hongkong# Grote Oceaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 106