ii spectrum mm B-te: 'Walen zijn mensen van de Franse slag' 'We kunnen niets anders meer dan België splitsen' 'Vlaanderen en Wallonië kunnen niet apart bestaan' Zaterdag 8 mei 2010 LaMer Noire SpöelalHns lurqties iiSEfi1 Ni mooi centrum. In 2015 is Mons de Culture le Hoofdstad van Europa. Een opsteker voor Wallonië. „Dat kunnen we hier wel gebruiken", zegt Urbain. Zijn ze zo anders, de Vlamingen en de Wa len? Wilfried De Wachter, decennialang toon aangevend politicoloog, vindt van wel. 'De verschillen tussen Vlaanderen en Wal lonië zijn zo groot en zo fundamenteel dat men terecht spreekt van 'twee onderschei den maatschappijen in België', schrijft hij Inderdaad een 'vreemde' taal geworden." Dat zal nog een bizar staartje krijgen, voor spelt De Wachter. Landgenoten zullen straks in het Engels met elkaar moeten communiceren, omdat ze niet meer over de taalmuur kunnen of willen kijken. „Of via tolken? Het kunstmatige hiervan sugge reert meteen het problematische van de si tuatie." Nog maar eens die vraag: zijn ze nou zo an ders, die Vlamingen en Walen? Freddy Maertens: „Walen zijn van grond. Dat zie je Vlamingen niet zo snel doen." Gepensioneerd ambtenaar Andre Meurez in Oudenaarde: „Ze zijn veeleisend, die Walen." Arrogant? „Eh, ja, dat mag je ge rust zeggen." Fietser Jan Schampheleer: „Walen doen al les op hun gemak. Stress kennen ze niet. En die Vlamingen ondertussen maar hard werken. Ik denk dat Walen wel solidair met elkaar zijn. Meer dan wij. Zij hebben sterk het gevoel dat ze bij elkaar moeten Ex-wielrenner en Vlaming Freddy Maertens: Fietser en Vlaming Jan Schampheleer: in zijn publicatie De maatschappelijke identi teiten Vlaanderen en Wallonië. De eenheid lag ooit opgesloten in de taal. Het Frans. Dat is voorbij, België is zijn een heidstaal kwijt. „Leidende klasse en mid denklasse hebben in België altijd perfect kunnen communiceren via het Frans. De kennis van het Frans bij de huidige genera tie universiteitsstudenten in Vlaanderen is lamentabel. Vlaanderen is een eentalig ge bied geworden: het Frans is er verdwenen. manana, manana. Het zijn mensen van de Franse slag. Ze wassen de ruiten van hun huizen niet zo vaak als de Vlamingen dat doen, om maar een voorbeeld te geven. Het komt allemaal niet zo nauw daar. Ter wijl de Vlamingen harde werkers zijn en proper." Phillipe Urbain in Mons: „Vlamingen zijn veel strikter dan Walen. Hier bij ons zijn de mensen toch wel anders. Niet zo netjes, bijvoorbeeld. Ze gooien zomaar iets op de Ambtenaar en Waal Philippe Mons: blijven om te houden wat ze hebben." Het ingeslepen verschil zit ook in het feit dat er niet zo iemand als de Grootste Belg voortleeft. Ieder land heeft wel een of meer figuren die zodanig tot de verbeel ding spreken, dat ze een heel volk kunnen binden. In Nederland kunnen we kiezen uit bijvoorbeeld Willem van Oranje, Rem brandt of Johan Cruijff. Vijfjaar geleden organiseerden de nationa le zenders VRT en RTBF de verkiezing van de grootste Belg. Vlamingen en Walen maakten aparte lijstjes. Bij de Nederlandsta- ligen kwam de Leuvense pater, en intus sen heilige, Damiaan als de grootste Belg uit de bus. De Franstaligen kozen voor zan ger Jacques Brei. Opvallend was dat slechts drie Belgen op alle twee de lijstjes voor kwamen: Brei, Damiaan en wielrenner Ed dy Merckx, ooit tegenstander van' Freddy Maertens. Echte staatsmannen, zoals Duitsland die had met Adenauer, de Fransen met De Gaulle en Engeland in de persoon van Churchill, heeft België nooit gekend. De enige min of meer politieke figuur die in de rijtjes van VRT en RTBF voorkwam, was de tragische Boudewijn. Of beter ge zegd: Baudoin, want hij figureerde slechts in de Waalse Top 10. Dan maar splitsen, die staat. In tijden van crisis komt die gedachte altijd weer naar boven. Politicoloog Carl Devos ziet een weg naar een confederale staat als de taal strijd niet bijgelegd wordt. Philippe Urbain in Mons wuift die gedachte weg. „Vlaande ren en Wallonië kunnen niet apart be staan." Freddy Maertens ziet in splitsen wel een oplossing. „Prima. En dan wil ik best bij Nederland horen." Fietser Jan Schamphe leer: „We kunnen niets anders meer dan België splitsen. Het land is politiek lam. Maar Vlaanderen mag niet bij Nederland gevoegd worden. Van al die regeltjes bij jul lie moeten we niets hebben. Geef Vlaande ren aan de Vlamingen. Dan maken we er een tweede Monaco van." Voorlopig gebeurt er waarschijnlijk niets. De donkere wolk blijft hangen. Boven de zacht zingende knotwilgen langs de knob belkeien van de Vlaamse Ardennen, boven de misère van Charleroi en La Louvière en boven de culturele hoop van Mons. Adieu België, land zonder volk. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 101