spectrum 10 and zonder volk Huidskleur Zaterdag 8 mei 2010 Opnieuw is de Belgische politiek piepend en krakend tot stilstand gekomen. Walen en Vlamingen zijn, voor de zoveelste keer, met elkaar in conflict gekomen en de regering Leterme is gevallen. Is er nog hoop voor de Belgische eenheid? En hebben Vlamingen en Walen echt zo'n hekel aan elkaar? Op bezoek in de Vlaamse Ardennen en in de Waalse steden Charleroi en Mons. „Hi moet maar eens afgelopen zijn met die politiekers." tekst en foto's Henk van Weert STANDPLAATS door Rianne Spit A Is ik met jou praat, heb ik niet het gevoel dat je blank bent", vertelt vriend en collega Simphiwe mij. JL. Toch ben ik blank. En er gaat hier in Zuid-Afrika geen dag, minuut of seconde voorbij dat ik me daar niet be wust van ben. In Zuid-Afrika ben ik blank geworden. Hoe wel apartheid is verdwenen uit het wet boek, leeft het gedachtegoed nog voort in iedere Zuid-Afrikaan. Zwart en blank leven nog steeds voornamelijk langs elkaar heen. Als journalist beweeg je je in alle lagen van de bevolking en mag je overal een kijkje ne men. De ene dag banjer ik door de modder en het afval in de immense zwarte 'township' Alexandra, de andere dag drink ik champagne in een rijke, blan ke wijk. Maar waar ik ook ben, steeds voel ik als Nederlandse blanke de zwaarte van de pijnlijke geschiedenis op mijn schouders. Het is natuurlijk verklaarbaar dat Zuid-Afrikanen geobsedeerd zijn door kleür. Jarenlange rassenscheiding wis je niet zomaar uit. Behalve verklaar baar, is het ook irritant en frustrerend. Mensen zien eerst je huid en dan pas jou als persoon. Maar het kan ook grap pige en verrassende gesprekken ople veren. Een keer bijvoorbeeld, tijdens mijn eerste, mooie feestje in een township bij Kaapstad. „Joh, voor een blanke heb jij een heel grote kont", werd me vrolijk verteld. Ik keek hem verbaasd en een beetje beledigd aan. „Hier in Afrika is dat een compli ment", werd me verzekerd. Vastbeslo ten om te integreren in deze nieuwe samenleving, besloot ik nooit meer op dieet te gaan. Heerlijk. Zuid-Afrikanen hebben ook de kwaliteit om van werkelijk alle mogelijke onderwer pen een rassenkwestie te maken. Tijdens een etentje met Zuid-Afrikaanse vrienden, waarbij heftige discussies over de politiek en het 'nieuwe Zuid-Afrika' bijna nooit te vermijden zijn, hebben we liet over de cor ruptiezaken die bijna elke dag de voorpagi na's sieren. Volgens een vriendin heeft ook dit onderwerp alles met ras te maken. „Jul lie blanken noemen het 'netwerken', bij ons zwarten is het meteen 'corruptie'." Hoe wel er altijd onderscheid wordt gemaakt tussen blank en zwart wordt er in Johannes burg en andere grote steden van Zuid-Afri ka wel langzaam een poging gedaan dichter bij elkaar te komen. Er wordt nieuwsgierig gekeken naar eikaars cultuur en afkomst Op het platteland leven sommige Zuid-Afri kanen nog volledig in het verleden. Neem Ventersdorp, waar ik onlangs was om de moord op de rechts-extremistische AWB-leider Eugène Terre'Blanche te ver slaan. Duizenden blanke AWB-aanhangers in hun kaki-uniformen waren er om de laat ste eer aan hun leider te bewijzen. In de blanke mensenmassa zie ik opeens mijn (zwarte) oud-collega Simon. Van blijdschap rennen we naar elkaar toe en geven we el kaar een zoen. Geen goed idee. Voor ik het weet, worden we uitgescholden. Dikke klodders spuug vliegen om onze oren. Eenmaal uit de tijdmachine en weer terug in Johannesburg bel ik met een woordvoer der van de regeringspartij ANC. „Bent u blank of zwart?", wordt mij gevraagd. „Ik denk dat u blank bentrmaar u gebruikt ook een hoop zwarte woorden", verklaart hij zijn nieuwsgierigheid. Ik vraag me af wat het ertoe doet Ik wil namelijk alleen maar wat informatie voor mijn artikel. Maar ik antwoord beleefd. Zuid-Afrikanen willen gewoon weten met wie ze te maken heb ben. Hier politiek correct over doen, is een mogelijkheid, maar daarmee ontken je tege lijkertijd de werkelijkheid: in Zuid-Afrika doet je huidskleur er wel degelijk toe. Het regent die maandag in Charleroi. Ook dat nog. In de lelijkste stad van het land rammelen bedelaars uit de Balkan met kartonnen bekertjes om 20 eurocent te scoren. Er zijn opval lend veel opgeschoten jongens die Het Grote Niets acteren door maar wat rond te hangen, te smoezen en lelijk te kijken naar een passerende Nederlander. Totdat ze door agenten gemaand worden door te lo pen. In de cafés gaat 's ochtends het bier al rond. Zure, zwijgende mannen, fiitlozeVrouwen op gescheurde stoelen. Charleroi ligt op twee uur rijden van Neder land. Het is bijna onvoorstelbaar, maar de werkloos heid ligt hier op 26 procent van de beroepsbevol king. In La Louvière, iets verderop in Wallonië, is het maar iets beter. Charleroi is het afvoerputje van de Benelux. De men sen spugen op de politiek. Twee keurige dames dein zen terug als hun mening gevraagd wordt over de situatie in België. „Mais monsieur! Ach, die politiek. Daar willen wij niks mee te maken hebben. Veel ge luk ermee." En weg zijn ze. Ook andere inwoners van Charleroi maken wegwerpgebaren. Ze hebben meer dringende zaken aan het hoofd dan de kwestie Brussel-Halle-Vilvoorde (BHV), waar de regering over gevallen is. Is dit wat de Gentse politicoloog Carl Devos bedoelt als hij zegt dat België virtueel failliet is en dat de poli tieke elite gefaald heeft? 'Wat nu? Misschien is dat nog wel het meest illustratief voor de huidige Bel gische crisis. Niemand weet hoe het verder moet', zei hij over de hachelijke situatie. Arm België, amai, amai... Het kan ook anders. In Oudenaarde, centrum van de prachtige Vlaamse Ardennen, ontbreekt de grijsheid van het verval van Charleroi. Als de ziel van de Vla ming ergens in steekt, is het in het wielrennen. Op de Markt van Oudenaarde rijden die zaterdag hon derden Vlaamse wielertoeristen af en aan voor de eerste grote toertocht van dit seizoen. De kleuren, fel en pastel, van dure racefietsen blinken je tege moet. Dit is Vlaamse welvaart. Jan Schampheleer uit Aalst rust halverwege de tocht, aan de oever van de Schelde, even uit. Hij geeft de Walen de schuld van de chronische instabili teit van het land. „Kijk nou eens rond in Wallonië. Alles is daar aan het verkrotten. Wij Vlamingen draaien ervoor op. De Waalse Parti Socialiste zal al les doen om macht te behouden. De Franstaligen leg gen het land lam. Ik heb ook Franstalige vrienden. Jullie hebben gelijk, zeggen ze mij. Maar zij willen geen voordelen afgeven. Alles houden zoals het is." Met een brede lach: „Kent ge het verhaal van de flits palen in dit land? De inhoud van de boetekas wordt gelijkelijk over Vlaanderen en Wallonië verdeeld. In Vlaanderen staan wel achtduizend flitspalen. In Wal lonië maar tweehonderd en daarvan werken er maar drie." (Later die dag horen we exact hetzelfde verhaal in een restaurant in Turnhout. De oude man die het daar vertelt, lacht echter niet. Hij trilt bijna van woede.) De streek rond Oudenaarde is het gebied van de Ronde van Vlaanderen, de jaarlijkse Hoogmis van de Vlaamse identiteit. Freddy Maertens is tegen woordig gids in het Centrum Ronde van Vlaande ren. De tweevoudig wereldkampioen en drievoudig winnaar van de groene trui in de Tour de France er gert zich ook al aan de Belgische politiek. „Het gaat gewoon om de vraag wie de baas is in dit land. Dat leidt al jarenlang tot politiek steekspel. De mensen worden door de politici opgehitst. Zie nu weer in die kwestie BHV. De gewone Vlaming en de gewone Waal moeten er niks meer van hebben. Zij hebben in het dagelijks leven geen problemen met elkaar. Of het erg is als een Waal de Ronde van Vlaanderen wint? Nee, vind ik niet. Die hele taal strijd speelt niet in het wielrennen. Laatst was ik bij Luik-Bastenaken-Luik. Vlaamse en Waalse wielren ners gaan gewoon met elkaar om. Dat was in mijn tijd ook zo. Een van mijn beste wielervrienden is nog altijd Claude Criquelion. Hij woont hier vlakbij, net over de taalgrens." Philippe Urbain is ambtenaar in Mons. Hij spreekt geen woord Nederlands. „Ik heb in mijn werk veel contact met Vlamingen. Zij passen zich aan. Hebben ze geen moeite mee. Ik heb niets tegen Vlamingen en ik denk dat de meesten ook niets tegen Walen hebben. Het zijn de extremisten die dit land verpes ten met hun politieke blokkades. Triest, want de vraagstukken waar het om gaat, zijn eigenlijk maar kleine zaken." Mons is heel anders dan het 50 kilometer noordelij ker gelegen Charleroi. Kleiner, lieflijker, met een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 100