giro d'italia 113 Arrivo Finish vrijdag 7 mei 2010 Dick Heuvelman (rechts naast de paus) met de delegatie uit Groningen op audiëntie in het Vaticaan. foto Han de Graaf de Giro om de plannen kenbaar te maken en wat cadeaus uit te delen. De lobby kreeg daarna nog meer vorm. Ik kwam de Girobaas minstens vier keer per jaar tegen, in de Giro, in Tirreno, de Ronde van Lom- bardije, op het WK. Het werd vooral be langrijk om het vuurtje smeulend te hou den en te wachten op het moment dat de Italianen het verlossende woord uitspra ken." De Girodirecteur bracht in 1999 een eerste tegenbezoek aan Groningen en toonde zich onmiddellijk onder de indruk door het enorme aantal fietsen dat hij in de stad zag. Heuvelman: „We presenteerden ons met een paar speerpunten die veel indruk maakten. De introductie van de euro, de geplande etappes door de EU-landen Ne derland, Duitsland, België, Luxemburg en Frankrijk voordat het peloton naar Italië terugkeerde, een symbolisch schema dus. We lieten de imposante Italiaanse architec tuur en culturele invloeden zien aan Castel- lano. En Groningen was toevallig net uitge roepen tot fietsstad van Europa." Volgens Heuvelman was Zomegnan, toen nog hoofd van de sportredactie van de Gaz- zetta dello Sport, niet zo gecharmeerd van een start in het buitenland. De huidige baas spreekt dat tegen. „We hebben hem kunnen overtuigen", verzekert Heuvel man. De definitieve toewijzing kwam in 2001 bij de start in Pescara. „Voor mij was het na vijfjaar lobbyen niet alleen een prachtig moment. Ik voelde me ook zeer gevleid, omdat Castellano op de persconferentie, met veel Italiaanse en bui tenlandse journalisten, naar mij wees en zei: die meneer heeft mij tot in alle hoeken van Italië achtervolgd om onze ronde naar Nederland te halen." Toen alle twijfels weg waren genomen, riep Jack Wallage, die tussentijds als burge meester was aangetreden: „We gaan de ge weldige uitstraling van Groningen aan de wereld laten zien." Dick Heuvelman: „Je moest eens weten hoe beduusd hij was toen ik hem voor het eerst ging vertellen over de plannen. Ik zei: meneer Wallage, de Giro wil naar Groningen komen. Hij reageerde: de giro, de giro, dan moeten we het postkantoor toch wel veel groter ma ken? Hij dacht dat het over de postgiro ging-" De Ronde van Italië heeft de nuchtere Gro ningers in een roes gebracht. Het inferno van Dante, waarover Hein Verbruggen sprak, bracht 800.000 mensen op de been. „Het was één groot feest van sport, mode, cultuur en muziek, met een ongekende media exposure",-verzekert Heuvelman. „De NOS deed weliswaar niet mee, dat was een tegenvaller, maar we hadden Eu- ropsport, de Belgische en Duitse tv. Dui zenden mensen kochten op het parkoers een pakketje voor vijf euro met een banda na van Pantani, een t-shirt, een klokje en een zonnebril. Heel Groningen en omge ving beleefde een geweldige dag." De niet al te bekende Spanjaard Juan Car los Dominguez won de proloog, een dag later was Michael Boogerd op een kilome ter van de aankomst in Munster betrokken bij een massale valpartij. Hij werd naar een ziekenhuis in Keulen gebracht, maar kon toch nog starten. De sprinter Mario Cipolli- ni mocht na die eerste twee dagen de roze trui aantrekken. De Groningers, met Dick Heuvelman voor op, bleven achter met een voldaan gevoel. „Die happening bij ons heeft het voor an deren gemakkelijker gemaakt om een gro te ronde naar hier te halen. Voor dit jaar heeft de Giro zichzelf als het ware aangebo den, omdat het succes bij ons zo groot was." „Mijn ultieme droom was nog niet verwe zenlijkt na die Giro. Ik liep met nog meer plannen rond. Eigenlijk wilde ik alle drie de grote ronden naar Groningen halen, maar door het tekort van 400.000 euro haakte de stad af. Voor de Vuelta ben ik in gesprek geraakt met Assen, dat wel graag wilde organiseren met een proloog op het TT-circuit. En ook dat is weer een succes geworden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 93