giro d'itaüa 15 HEILIGE MADONNA WAAKT OVER DE WIELERHELDEN Lekke band vrijdag 7 mei 2010 Een eerbetoon aan Marco Pantani. Pietro Spreafico bij het beeld van Cino Bartali foto's Frits Bakker vooralsnog de enige bezoe- jcer. „Kom in de zomer maar eens terug, dan loopt het hier vol met toe risten", zegt hij met een trots gebaar naar al het moois dat er te bewonde- kampen verdeelden. „Wie voor Fausto Co- ppi, die overspel pleegde met de beroem de Witte dame, was, kon niet voor Gino Bartali, de gelovige, zijn." Fausto Coppi draagt op zijn monument een lauwer krans, daaronder staat: re popoio e gli spor- tivi d'Italia. Gino Bartali, gebeeldhouwd met een fietsband rond de nek, wordt geëerd met de spreuk: Atleta perfetto cristi- ano. Getekend: Papa pio XII. Pietro Spreafico, op zijn splinternieuwe racefiets uit de stal van Liquigas, wil er wel even poseren. En overpeinst tegelijk: „Ja, de helden van toen, ik twijfel er niet aan dat ze ook al doping gebruikten. Ik accep teer het gewoon. Wie ook maar iets van de medische wetenschap kent, zal beseffen dat onmenselijk zware sporten zoals wiel rennen niet zonder middelen kunnen wor den beoefend. Het is gezonder om de Gi ro met doping te rijden dan zonder." Hij keert te rug naar de entree van het kerkje, met het op schrift 'Ma donna del Ghisallo, pa- trona dei cicli- sti'. Boven de in gang, binnen in het kerkje, hangen historische shirts. De regen boogtrui van Mario Cipollini (Zolder, 2002), die van Alfredo Binda (1927,1930, 1932), Gianni Bugno (Stuttgart 1991, Beni- dorm 1992), Ivan Basso als wereldkampi oen junioren'in 1998, Alessandro Ballan van 2008. De gele truien van Eddy Merckx, Bernard Hinault en Miguel Indurain, want niet alleen de Italiaanse helden krijgen de plaats die ze verdienen in het kerkje. Eduardo uit Saronno, in zijn vale wielers- hirt, wijst naar een vergeelde foto aan de muur. „Hij was mijn ploegleider toen ik nog wedstrijden reed", vertelt hij. De man die even later, schuifelend aan de arm van een jongere vrouw, binnenkomt, moet van een nog vroegere generatie zijn. Hij staart alleen maar, in devotie, alsof het zijn laatste wens was om nog één keer het hei ligdom binnen te treden. De tijden van vroeger herleven niet meer. Met volksidolen als Coppi en Bartali was alles anders dan nu. „De Italiaanse kranten hebben altijd geprobeerd om weer zon he roïsche tweestrijd op te voeren. Met Bugno en Chiapucci, met Cipollini en Pe- tacchi, maar hoe goed ze ook waren, hel den zijn het nooit geworden. We zijn een voetbalgek land geworden. Het hart voor de wielersport klopt niet meer zoals vroe ger." Behalve dan in Madonna del Ghisal lo, waar het kerkje zijn klokken laat luiden als het peloton van de Ronde van Lombar- dije voorbijsuist. En waar Don Luigi Fari na, de wielerpastoor van Italië, waakt over de relikwieën uit de glorieuze jaren. t-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85