uit 15 Dit orkest is net een kudde olifanten Veelzijdig jazzpianist Borstlap in Middelburg donderdag 6 mei 2010 door Mischa Beckers Het Instant Compo sers Pool orkest be staat inmiddels 43 jaar. Zeven van de tien leden ontvin gen al de-Boy Edgar prijs, Neder lands meest prestigieuze prijs op het gebied van jazz en geïm proviseerde muziek. Zondag speelt het ICP orkest, op uitnodi ging van Muziekpodium Zee land, als prequel op het vierde International jazzfestival in Mid delburg, in de Grote kerk van Veere. In 1967 richten drummer Han Ben- ninic en rietblazer Willem Breuker het Instant Composers Pool (ICP) orkest op. Kort daarna voegt pia nist Misha Mengelberg zich bij het gezelschap, dat dan stijlen uit de Europese muziek verbindt met ele menten uit de free jazz. Geïnspi reerd door de kunstbeweging Fluxus, groeit het orkest uit tot een legendarisch, absurdistisch ge tint improvisatiegezelschap. Een virtuoos, eigenzinnig orkest, dat over de hele wereld waardering oogst. Willem Breuker ging zijn ei gen weg en richtte in 1974 zijn ei gen collectief op. Bennink en Men gelberg behoren nog steeds tot de kern van het ICP orkest. Mengel berg mengde traditionele jazz, klas sieke muziek, improvisatiemuziek en inspiratiebronnen als Thelo- nious Monk en Duke Ellington. Van die laatste jazzlegendes ko men tijdens concerten nog regel matig stukken voorbij. Muzikaal fladderen de orkestleden losjes om elkaar heen, barsten plot seling uit in het geweld van een bigband en zorgen voortdurend voor verrassing. Een belangrijk streven van Mengelberg: het sys teem doorbreken, elkaar uitdagen en op het verkeerde been zetten. Maar wat behelst nu dat instant composing? „Net als bij instant koffie: heet water er bij gooien", meldt manager Susanna van Ca non namens het orkest. Ter plek Misha Mengelberg, pianist in het Instant Composers Pool orkest. ke, op het moment, kunnen dus composities en invullingen ont staan. Stuk voor stuk bogen de or- kesdeden op een schat aan erva ring. Traditionele stukken kunnen moeiteloos worden ingebracht en ter plekke grondig verbouwd. Dat geldt ook voor eigen composities. „Niets is helemaal uitgeschreven en daarnaast kent iedereen elk stuk blind." Geen tot in detail ge componeerde stukken dus, maar collectieve improvisatie en vrije in vulling. En dat kan wonderlijke vormen aannemen. Het ICP or kest werd al eens vergeleken met een kudde olifanten: groepsleden zijn lekker zelf bezig, klaarblijke lijk met weinig oog voor de ande ren en plotseling, zonder duidelij ke aanwijzing, beginnen ze alle maal dezelfde richting uit te ren nen om net zo plots, ook zonder een duidbaar signaal, gezamenlijk te stoppen. Een kwestie van 'tele pathie en elkaar van haver tot gort kennen'. Een bijzondere ervaring, dit 'waan zinnige orkest', zoals Bennink het noemt, dat enkele van 's werelds best improvisatoren en een aantal levende legendes herbergt. 'Toeval en toewijding' bracht ze bij elkaar. Bezetting: Misha Mengelberg (piano), Han Bennink (drums), Ab Baars (klarinet, tenorsaxofoon), Tobias Delius (tenorsaxofoon), Ernst Clerum (contrabas), Thomas Heberer (trompet), Tristan Honsiger (cello), Michael Moore (klarinet, altsaxofoon), Mary Oliver (viool) en Wolter Wierbos (trombone). Instant Composers Pool orkest, 9 mei, Grote Kerk, Veere. Michiel Borstlap, één van de meest complete pianisten in de jazz, met wereldwijde naam en faam, speelt komende zaterdag in Middelburg. Hij brengt zijn nieuwe programma Solo 2010, vernoemd naar zijn meest recente cd en dvd. Borstlap werd in 1996 onderschei den met de prestigieuze Theolo- nious Monk Award. De in Den Haag geboren musicus en compo nist rondde in 1992 cum laude zijn studie af aan het conservatorium in Hilversum, waar hij pianolessen kreeg van Henk Eikerbout en Rob Madna. Hij won in datzelfde jaar de eerste prijs als beste solist bij de Europe Jazz Contest in Brussel. Twee jaar later gaf Michiel Borst lap zijn eerste concert op het North Sea Jazz Festival. In de mu ziek van de in 1966 geboren pia nist weerklinkt de echo van musi ci als Glenn Gould, Sviatoslav Rich ter, Art Tatum, Bud Powell, Herbie Hancock, Keith Jarrett en Joe Za- winul. Borstlap werkte samen met uiteenlopende artiesten als Trijn tje Oosterhuis, Edsilia Rombley, Herbie Hancock, Wayne Shorter en Gino Vannelli. Hij schrijft ook filmmuziek. Voor zijn soundtrack bij de Nederlandse speelfilm Tira- misu van Paula van der Oest won hij in 2008 een Gouden Kalf voor beste filmmuziek. Zaterdag 8 mei, Stadsschouwburg Mid delburg, 20.00 uur Jazzpianist Michiel Borstlap speelt zaterdag in de Middelburgse schouwburg. Het betreft een verplaatst concert, dat aanvankelijk op donderdag 4 maart zou plaatsvinden. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77