61 binnenland We zijn nu te snel zenuwa 'Ik ben blij dat ik het nog kan navertellen' Voordelige fly-drives CÖTE D'AZUR! Verdachte langer vast SffW ^£U| DODENHERDENKING In totaal zijn 63 mensen gewond geraakt tijdens de paniek bij de dodenherdenking op de Dam. De 39-jarige man die tijdens de twee minuten stilte begon te schreeuwen, is direct opgepakt. 5-/8-daagse reizen Frankrijk INCLUSIEF Zéér complete reizen voor superscherpe prijzen! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm m donderdag 6 mei 2010 door Frouke Tamsma Of het nou waar was wat hij zei of niet, doet er niet toe. De ce remoniemeester die dinsdag op de Dam in Amsterdam razendsnel de paniek bezwoer, ver dient een standbeeld. „Heel goed dat hij vrijwel direct na het incident zei dat iemand on wel was geworden", oordeelt de Groningse massapsycholoog Hans van de Sande. „Dat dit later niet helemaal juist bleek te zijn, is even secundair. De mensen kregen een verklaring en de rust kon terugke ren. Anders was de situatie uit de hand gelopen." Een jaar na de aanslag op Konin ginnedag in Apeldoorn, die aan ze ven mensen en de dader het leven kostte, zit de schrik er bij het volk nog goed in. Op de Dam in Am sterdam roept één amokmaker iets en de vlam slaat in de pan. Van de Sande: „Beelden van ont ploffende bommen, schietpartijen of aanstormende auto's schieten in een split second door de hoof den en dan wil je nog maar één ding: maken dat je wegkomt.". Gevolg: 63 gewonden die vooral kwetsuren aan de benen hebben. Logisch dat zo'n massa het op een lopen zet, stelt de massapsycho loog. „Degenen die dicht bij die schreeuwende man staan, zien nog wat er gebeurt en kunnen hem negeren. Maar een paar me ter verderop ontbreekt het over zicht. En als er dan ook nog ie mand 'bom, bom, vlucht' roept, dan volg je een instinctief proces. ]e maakt dat je wegkomt." Doordat de ceremoniemeester en de politie de rust bewaarden, kon erger worden voorkomen. Directeur Erwin Muller van het Crisis Onderzoeksteam (COT) vindt wel dat onderzocht moet worden of de gemeente Amster dam de dranghekken op de juiste plaats heeft gezet. „Je hoort de hekken zo te zetten dat er niet te veel mensen in een vak staan. Hier leek het of er maar twee ruimten waren waar ieder een in moest staan." Muller heeft zich wel in positieve zin verbaasd over de snelheid waarmee iedereen weer terug was. „Het hele incident duurde hooguit drie minuten." Dat de koninklijke familie al gauw weer present was, was voor veel mensen een signaal dat het kenne lijk weer veilig was. „De Dam stroomde niet leeg. De ceremonie kon worden voortgezet, al zat bij velen de schrik er nog zichtbaar in." „Nederlanders zijn ultiem zenuw achtig geworden", merkt Ben Ale, hoogleraar Veiligheid en Rampen bestrijding aan de TU Delft. „Dat komt doordat we hier niks ge wend zijn. Er gebeurt hier nooit wat. Ja, één keer per jaar duikt er een gek op." Neem dan een land als Groot-Brit- tannië. „Daar houden ze, dwars door alle IRA- en metro-aanslagen heen, elk jaar onverstoorbaar hun Dodenherdenking." Met honderd duizenden mensen bij elkaar. „Die Britten trekken zich nergens wat van aan. Die doen niet zo panieke rig" Wij moeten leren om wat kalmer te worden, vindt Ale. „We moeten doorbijten nu. Laat de politie en de geheime diensten hun werk doen. Die gaan echt niet over een nacht ijs." Het alternatiefis dat we helemaal ophouden met het hou den van dit soort evenementen. „Maar dan kunnen we net zo goed allemaal binnen blijven." Koningin Beatrix en prins Willem-Alexander worden weggeleid van de Dam nadat er paniek ontstond. De koningin en haar gevolg verlieten de herdenking, maar zij keerden korte tijd later terug. foto Marcel Antonisse/ANP BREDA - Onwezenlijk. Zo .om schrijft Désirée Martis uit Breda haar gevoel van de Dodenherden king. De gebeurtenissen op de Dam in Amsterdam hebben een flinke impact op haar gehad. De 52-jarige Martis stond niet ver van Madame Tussauds in de menig te bij de Dodenherdenking. Ze was er met een vriend uit Capelle aan den IJssel, die al vaker op 4 mei de herdenking op de Dam meemaak te. „We staan helemaal vooraan bij de dranghekken. Opeens horen we geschreeuw. We kijken achter ons en zien een massa mensen op ons afkomen. Ze vallen als dominoste nen om. Wij vallen ook." Het twee tal komt hard in aanraking met de dranghekken. Martis' vriend raakt erin verstrikt. Gillende mensen val len over hen heen. 'Ze trappen me dood', dacht ze. De twee weten op te krabbelen. Martis heeft pas later in de gaten dat haar broek is ge scheurd en ze verwondingen aan haar been heeft opgelopen. EHBO'ers behandelen de gewon /bij I •NLU' „jZZL* vliegreis verblijf ontbijt autohuur 5/8 dgn NH Hotel Nice o.b.v 2 pers. v.a. 519 Vertrekdata: vrijdag 4 juni (8 dgn) eh maandag 7-28 juni (5 dgn) Verblijf in 4-sterren hotel in het centrum en de bekende promenade des Anglais, gelegen aan het strand, ligt op ca. 15 minuten van het hotel. Tips: bezoek het Moderne Kunst museum, het Nationaal theater, ga gezellig winkelen en ontdek o.a. de bruisende stad Cannes en ministaatje Monaco. Zie www.kras.nl/38184 8 dgn Hotel Domaine Cocagne o.b.v. 4 pers. v.a. 679 Vertrekdata: vrijdag 21 mei t/m 25 juni Verblijf in luxe designhotel gelegen op een heuvel vlakbij het middeleeuwse dorp Haut de Cagnes, op een 5 hectare groot landgoed. Het hotel heeft een ontspannen sfeer, het uitzicht over de groene vallei is adembenemend en de azuurblauwe Middellandse Zee met zandstrand ligt binnen handbereik. Zie www.kras.nl/38183 €699 8 dgn Hotel Van der Valk St. Aygulf o.b.v 2 pers. Vertrekdata: vrijdag 14 mei t/m 25 juni Het comfortabele 3-sterren Van der Valk Hotel ligt direct aan de Middellandse Zee, aan de rand van Saint-Aygulf. Hier kunt u genieten van een aangenaam klimaat. De omgeving biedt tal van mogelijkheden voor leuke trips in de omgeving. Tip: Bezoek de mondiane badplaats Fréjus en St. Raphael Zie www.kras.nl/38185 of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Js-reizen of V Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten eh Calamiteitenfonds. den. Martis en haar vriend - die twee vingers heeft gekneusd en een scheurtje in zijn knieschijf heeft opgelopen - worden met an dere gewonden eerst naar het poli tiebureau en daarna naar het zie kenhuis gebracht, 's Nachts brengt de politie haar thuis. „Ik ben blij dat ik het kan navertel len", zegt Martis. „Ongelooflijk wat er is gebeurd. Het blijkt wel dat mensen in paniek gekke dingen kunnen doen. En dat terwijl de her denking zo rustig begon." AMSTERDAM - De 39-jarige Amster dammer die dinsdagavond werd aangehouden wegens de versto ring van de dodenherdenking op de Dam, wordt langer vastgehou den. Dit maakte het Openbaar Mi nisterie in Amsterdam gisteren be kend. Langere hechtenis is moge lijk, 'omdat hij naast de verstoring van de openbare orde ook ver dacht wordt van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld', aldus het OM. De verdachte heeft tijdens zijn ver hoor geen verklaring afgelegd. Het is niet duidelijk wat zijn motieven waren. Het onderzoek naar de persoonlij ke en psychische omstandigheden van de verdachte is nog gaande. De Amsterdammer is een bekende van justitie en is meermalen ver oordeeld wegens diefstallen, ge- welds- en drugsdelicten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6