321 sport Van den Branden strijdt Topsurfers bij jeugd komen Arsenal voor het eerst op Esad Osmanovski Memorial Cup In bijna elke kern in de streek wonen (oud-) sporters, bestuurders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. In de Wapenaar houdt het simpel donderdag 6 mei 2010 door Peter van Kouteren BRESKENS - Twaalf jeugdploegen nemen het zaterdag in Breskens te gen elkaar op in de strijd om de Esad Osmanovski Memorial Cup. Negen daarvan bestaan uit A-ju- nioren van Betaald Voetbal Organi saties (BVO's) uit Nederland en België. Arsenal Soccer School komt voor het eerst naar Breskens. Breskens en Jong Zeeland zijn met een team van spelers tot 23 jaar ver tegenwoordigd. Initiatiefnemer Fred van Hasselt is uiterst tevreden met het deelne mersveld, maar weet dat een goe de uitvoering zaterdag van belang is voor de voortgang van het eve nement. Het toernooi dat volgend jaar aan het eerste lustrum toe is, moet volgens Van Hasselt om de vijf jaar iets extra' s hebben. „AZ komt zaterdag kijken, omdat ze er in principe wel voor voelen om volgend jaar mee te doen. Ze wil len weten hoe de organisatie in el kaar zit", vertelt hij. „Als ze daar te vreden over zijn en het deelne mersveld nog sterker wordt, dan zijn ze bereid om te komen." Nu al aanwezig is Arsenal Soccer School, een concept dat wereld wijd wordt toegepast. In Neder land is het via extra trainingen vol gens de methode van Arsenal en SINT-PHILIPSLAND - Oud-profdoelman Harald Wapenaar (midden, met bal) gaf gisteren op de voetbalvelden van Noad'67 in Sint-Philipsland een clinic aan keepers uit Zeeland, Brabant en Zuid-Holland. De man die onder contract stond bij onder meer Udinese, Portsmouth, FC Utrecht, Vitesse en Sparta deed dit onder de noemer van 'Keep it simple'. Dat is een onder deel van Arsenal Coalkeeping, een Londense trainingsmethode. foto Leo Adriaansen UIT BILJARTEN Driebanden. Tweede divisie. Business&Fun - Pearle Opticiens 2-6: Peter Witveld - Leslie Menheer 39-40, 44; Mario Smink - Jens van Dam 40-37, 52; Wim Kroon - Dion Bergmans 32-35, 65; Jos Nieuwenhuizen - Etienne van Damme 34-35, 45. Vierde divisie. De Zevende Hemel - De Heerenstraat 2 8-0: Stefan van Diepstraten - Eric Nieuwenhuyse 30-17, 44; Johan Cas - Bert de Ruiter 25-23, 49; Henk de Snoo - Rob Jacobs 25-17, 53; Jan van Zundert - Wim Zandee 20-17, 57. 's Lands Welvaren 2 - BH Keukens 4-4: Dan ny Aerts - Daniël van Nijnatten 25-30, 61; Nico Peeters - Cees van Steen 25-22, 53; Piet van Es sen - Gerard Kroese 25-20, 49; Kees Verbeek - Frans Gosens 18-20, 30. DC Michielsen - 's Lands Weivaren 3 8-0: Ruud Oonincx - Sylvia Eckel 30-27, 69; Gijs van Boheemen - Wim Walraven 25-23, 68; Piet Oosthoek - André Schouwenaar 25-22, 68; Ja nus de Grauw - Markees Joosse 20-14, 38. De Heerenstraat 1 - Bottles/De Parel 2-6: Kimmo Pankow - Theo Platjouw 32-35, 62: André Karelse - Cor de Jonge 31-35, 62; Alfred van den dries - Peter Snelders 26-30, 56; Rinus Rijk - Carlo van Dam 30-25, 74. TENNIS Estoril. Vrouwen. Tweede ronde: Rus (Ned) - Flipkens (Bel) 7-6 (4) 6-1 Estoril. Mannen. Estoril. Mannen. Tweede ronde: Clement (Fra) - Falla (Col) 6-4 6-3, Montanes (Spa/2) - Gimeno-Traver (Spa) 6-1 6-2, Cuevas (Uru/8) - Granollers (Spa) 7-6 (8) 7-6 (2), Federer (Zwi/1) - Phau (Dui) 6-3 6-4. WIELRENNEN Vierdaagse van Duinkerke. Eerste etappe, Duinkerke - Bray-Dunes: 1. Alex Rasmussen (Den) 143,8 km in 3.31.23, 2. Ciolek (Dui), 3. Ista (Bel), 4. De Haes (Bel), 5. Napolitano (Ita), 6. De Larrea (Spa), 20. Honig, 51. Löwik, 59. Mol, 127. Van Leijen, 139. Westra, 148. Knaven, 150. Mouris Klassement: 1. Rasmussen 3.31.13, 2. Ciolek 0.04, 3. Martias (Fra), 4. Ista 0.06, 5. VanMar- cke, 6. Brutt (Rus) 0.07. het spelen van onderlinge wedstrij den actief bij amateurclubs in Am sterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag. Met het eerste lustrumtoernooi in het vooruitzicht moet de vierde editie van de Esad Osmanovski Memorial zaterdag in zekere zin dus een geslaagde test worden. In sportief opzicht lijkt het met de in schrijving van tien jeugdelftallen van BVO's niet mis te kunnen gaan. De teams zijn verdeeld over twee poules. In poule A nemen RBC Roosendaal (winnaar 2009), Club Brugge, Arsenal Soccer School, Genk, Jong Zeeland en Cercle Brugge het tegen elkaar op. In poule B spelen Ajax A2, Vitesse/AGOW, Zulte Waregem, ADO Den Haag, Lokeren en Bres kens tegen elkaar. De poulewedstrijden op sportpark Baersande beginnen om 9.00 uur en duren twee keer 15 minuten. De strijd om de derde en vierde plaats begint om 16.00 uur. Aan sluitend volgt de finale. Het toernooi is een eerbetoon aan de getalenteerde Esad Osmanovs ki. De voetballer van Breskens overleed op 18 november 2004 op 23-jarige leeftijd in Jret ziekenhuis in Brugge. Twee dagen eerder was hij tijdens een training getroffen door een hartstilstand. door René van Stee HULST - Kind aan huis bij de gou verneur van de Amerikaanse staat Californië is hij zeker niet. Toch heeft Walter van den Branden zeer regelmatig contact met voormalig topbodybuilder en Hollywoodac- teur Arnold Schwarzenegger. De Hulstenaar kent hem al dik veertig jaar. De Oostenrijker stond inder tijd aan de vooravond van een in drukwekkende loopbaan. Hij zou zeven keer worden gekroond tot Mister Olympia, het hoogst haalba re in bodybuilding. „Ik kan niet zeggen dat hij gewoon is gebleven. Maar toch hij is nooit vergeten waar hij vandaan komt. Arnold draagt bodybuilding en fit ness nog altijd een warm hart toe. Ons contact is altijd even harte lijk", vertelt de 67-jarige fysiothera peut en acupuncturist. Hoewel Van den Branden op geen enkele wijze een vergelijking wil trekken met Schwarzenegger, be staat er een belangrijke overeen komst tussen beiden. En wel de liefde voor bodybuilding. Daarmee kwam de Zeeuws-Vlaamse sportfa- naat per toeval in aanraking. Ooit gaf hij uit hoofde van zijn be roep een lezing voor een Belgische krachtsportvereniging. Sindsdien is het balletje gaan rollen. „Ik heb een poos fanatiek getraind. Zonder veel succes trouwens. Gaandeweg kwam ik terecht in bestuursfunc ties." Van den Branden was dik 32 jaar voorzitter van de Nederlandse Bo dy Building en Fitness Bond (NB- BF). Ruim een jaar geleden zette hij er een punt achter. Diverse kwesties binnen de internationale bond IBBF, waarbij de NBB F is aangesloten, lagen daaraan ten grondslag. Die hadden te maken met een onduidelijk dopingbeleid, mistigheden rond de financiële structuur en gebrek aan inspraak. „Ik heb toen mijn conclusies ge trokken. En niet ten onrechte. De IBBF is vorige week vanwege dat slechte dopingbeleid op de zwarte lijst gezet." Het bloed kroop echter waar het niet gaan kon. Van den Branden richtte samen met Eddy Mangnus uit Kapellebrug een nieuwe bond op: de Nederlandse Bodybuilding 8c Physique Sports Foundation (NBPF). Zondag is in Etten-Leur de eerste bodybuilding- en vrou- wenfitnesswedstrijd. Ruim zestig sporters uit de Benelux maken hun opwachting. Alvast een groot succes dat smaakt naar meer, vindt Van den Branden. Als onderdeel van de WBPF, de an dere wereldbond, strijdt de NBPF voor een schone sport. Van den Branden berijdt daarnaast een an der stokpaardje. Hoewel spierver- sterkende oefeningen in elke sport tegenwoordig gemeengoed zijn, ziet hij krachttraining ook als een belangrijk onderdeel van een ge zondere leefstijl. Als voorbeeld noemt hij mensen die te zwaar zijn en willen afvallen. „Die men sen zijn niet alleen gebaat bij goe de voeding en beweging, maar ook bij krachttraining. Ze raken daar door vooral vet kwijt en geen spier massa, waardoor hun gezondheid met sprongen vooruitgaat." Volgens Van den Branden is er in zijn 'gezondheidsmissie' een scho ne taak weggelegd voor de medi sche sector. Mede vanwege zijn be langstelling voor orthomoleculaire geneeskunde, waarin wordt ge tracht chronische ziektes te voorko men door de toediening van een uitgekiende hoeveelheid voedings stoffen of-supplementen, ijvert hij voor een meer preventieve genees kunde. Oftewel: er moet veel meer aandacht komen voor de relatie tus sen ziektes en voeding. „Dit is nog altijd een onontgonnen gebied. Er valt een wereld te winnen. Want artsen weten veel te weinig van voeding, terwijl het vaak een bron van gezondheidsproblemen is", legt hij uit. door René van Stee RILLAND - Liefhebbers van windsurfers die allerlei gewaagde trucs uithalen kunnen zaterdag en zondag hun hart ophalen bij de Brouwersdam aan de Kabbe- laarsbank bij Ouddorp. Beide da gen staat een wedstrijd in het ka der van de European Freestyle Prokids Tour (EFPT) op het pro gramma. Er worden zeventig surfers ver wacht uit landen zoals Duitsland, Frankrijk, Italië en Spanje. Zij doen mee in de categorieën onder twintig, zeventien, vijftien en der tien jaar. Daarnaast zullen Neder landers in groten getale hun op wachting maken, omdat de wed strijd ook meteen meetelt voor de NK Freestyle Tour. De verwachting is dat de Zeeuwse troeven voorin zullen meestrijden op het Grevelingenmeer. Want vo rige week won Pim van den Borgt uit Kwadendamme de eerste wed strijd om het NK op dezelfde loca tie. Hij eindigde bovendien als vierde in de open klasse (de senio ren). Rick Jendrusch uit Scharen- dijke (wereldkampioen freestyle bij de junioren onder zestien jaar) behaalde de tweede plaats. Als al les meezit, zal ook Davy Scheffers meedoen. De surfer uit Zierikzee, vorig jaar vierde overall in de open Europese klasse, doet nu nog mee aan een wedstrijd van de World Tour, maar hij hoopt tij dig te kunnen afreizen naar de Brouwersdam. Dat zoveel Zeeuws talent tot de top behoort, is volgens Niek van der Linde uit Rilland, ooit derde van Nederland in het freestyle- surfen en tegenwoordig jurylid, deels een kwestie van geluk en deels het gevolg van de aanwezig heid van veel surfwater in Zeeland. „Dat laatste is toch wel heel belangrijk, denk ik. Want an ders kom je nergens. Anderzijds is het toch bijzonder dat in een dunbevolkte provincie zoals Zee land relatief veel talent komt bo vendrijven. Maar dit zegt niet al les. Ook talenten moeten er heel hard voor werken om de top te halen. De jongens waar het nu om gaat zijn daartoe heel erg be reid." De EFPT bestaat uit zes wedstrij den. Naast de Brouwersdam doet het circuit onder meer ook het Duitse Oostzee-eiland Fehmarn, de Hove Lagoon in het Engelse Brighton en het Turkse Alacati aan. De Brouwersdam staat daar mee in een mooi rijtje. Dit ver baast Van der Linde geenszins. „Het gaat om de drukste windsurfstek ter wereld. De loca tie is super. Als er dan ook nog eens enthousiaste mensen zijn die er voor gaan, komen de mooie wedstrijden graag naar jou toe", vertelt hij. Met de komst van de European Freestyle Prokids Tour is de koek nog niet op. Volgend jaar houdt Zeil- 8c Surfcentrum Brouwers dam ook het WK Pro Kids Frees tyle. Van der Linde: „Het komend -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68