Zeeland PZC 'Allemaal meebetalen aan centrum' Jeugd Sas staat stil bij bevrijding deDRVKKERY ZEEUWSA/LAANDEREN 22 en 23 24 en 25 INVESTERINGSZONE Ondernemers Terneuzen willen via nieuwe wet onwillige collega's aanpakken Geld Rabobank voor Storing in naftakraker Pater Reurs zegent wandelpad Groote Gat bij Dow Terneuzen V2-grafzerk in Giro d'ltalia Is Jo d'r ook wielrennen op z'n Zeeuws De Drvkkery Talkshow Extra koopzondag Acteur Ernst Löw wijst slechte spreker de weg 21 Donderdag 6 mei 2010 Albert de Schepper restaureert en verkoopt klassieke spijlbussen Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De ondernemers in de binnenstad van Terneuzen zul len samen het centrum verfraaien. Het moet aantrekkelijker, schoner, 1 veiliger en vooral ook bruisenden Daarvoor wordt een speciale vere niging in het leven geroepen die eind dit jaar wordt opgericht. Wel moet eerst het draagvlak worden gepeild. De ondernemers maken gebruik van de experimentele wet Bedrijven Investeringszones (BIZ), die vorig jaar werd ingevoerd en in ieder geval tot 2015 van kracht is. De investeringszone in Terneuzen is de eerste in Zeeland. Via de wet kunnen onwillige collega's worden gedwongen mee te investeren in de verbetering van winkelcentra en bedrijventerreinen. Met de extra inkomsten kunnen die wor den opgewaardeerd. Mede-initiatiefnemer Bram Le grand, voorzitter van de onderne mersvereniging City Terneuzen: „Eerlijk gezegd is die wet er hele maal op gericht om zogenoemde meelifters aan te pakken, collega's die niet meebetalen aan allerlei voorzieningen, maar wel overal van mee profiteren." In de binnen stad van Terneuzen draait nu een zeventigtal leden van City op voor een belangrijk deel van de financie ring, terwijl er zeker honderdzestig ondernemers in het winkelgebied actief zijn. In de investeringszone werken de ondernemers nauw samen met de gemeente. Die moet eerst het draagvlak peilen. Aan dat onder zoek moet minstens de helft van de ondernemers meewerken en tweederde daarvan moet met de oprichting instemmen. Legrand verwacht dat de peiling in augus tus plaatsvindt. „Is de uitkomst po sitief, dan moeten we een taken- plan opstellen, inclusief de kosten. En op basis daarvan wordt de bij drage per ondernemer bepaald. Dat bedrag wordt in het kader van de onroerendezaakbelasting door de gemeente geïnd." Het kan bete kenen dat veel ondernemers, die nu al flink meebetalen aan allerlei activiteiten, straks goedkoper uit zijn. Legrand: „En het voordeel is dat we van die jaarlijkse bedelarij af zijn. Er komt nu eindelijk struc tuur in de geldstroom." Het verlanglijstje van de onderne mers is lang. Niet alleen de Kop van de Noordstraat, de Markt en de Veerhaven staan erop, ook moet geld worden uitgetrokken voor cameratoezicht. door Frank van Cooten SAS VAN CENT - In de Walsemolen schuilden mensen voor het oor logsgeweld en dokter Van Looy schreef briefjes om te voorkomen dat Sassenaren in Duitsland te werk werden gesteld. De lagere schooljeugd van Sas maakten gisteren op Bevrijdings dag kennis met deze wetenswaar digheden tijdens een speurtocht. Deze tocht was onderdeel van een mini-bevrijdingsfestival van Jonge- renplaSa Sas van Gent en Sas Ac tief Dat gebeurde in en rondom het scoutinggebouw. „Het is goed dat de jeugd stil staat bij deze bijzondere dag", aldus An neke Vereecken van Jongerenpla- Sa. De kinderen aten hamburgers en marshmellows als verwijzing naar de Canadese bevrijders. Op een bord schilderden de kinderen vre desteksten en rondom een kamp vuur was 's avonds een akoesti sche sing-a-long. Er deden overigens niet zo veel jongeren mee als de organisatie zou willen. „Het is vakantie en er is natuurlijk het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. Maar we wilden hier toch stil staan bij de bevrij ding." - 9 OOSTBURG TERNEUZEN KOEWACHT Markt 51 Middelburg T0118 886 886 De Stichting Natuur Plus Ont wikkeling krijgt 35.000 euro uit het Stimuleringsfonds van de Rabo bank West-Zeeuws-Vlaanderen voor de aanleg van een wandelpad langs het Groote Gat bij Oostburg. Dat maakt deel uit van een opknap beurt voor het gebied rond de plas, in het kader van het herstel van de Staats-Spaanse Linies in de regio. Het stimuleringsfonds geeft regel matig geld aan sociaal-economi sche en maatschappelijke projec ten in West-Zeeuws-Vlaanderen. In het productieproces van een van de naftakrakers bij Dow in Terneu zen is gistermorgen een storing op getreden. De kraker is als gevolg daarvan gecontroleerd uit bedrijf genomen. Dit ging gepaard met een verhoogde fakkelactiviteit Naar de oorzaak van de storing is onmiddellijk een onderzoek ge start. Afhankelijk van de resultaten en het werk om de storing te ver helpen, start de fabriek waarschijn lijk pas over een paar dagen weer op. Ook dan is een fakkel te zien. Op het kerkhof in Koewacht is dinsdagavond de gerenoveerde V2-grafzerk ingezegend door pater Joop Reurs. Koewacht werd in fe bruari 1945 getrofFen door een V2. De Duitse raket was bedoeld voor Antwerpen, maar raakte uit koers en kwam op Koewacht terecht. De inzegening gebeurde na de drukbe zochte dodenherdenking. Na de bij eenkomst in de kerk werden bloe men gelegd op het graf van de Pool se soldaat en op het graf van de V2-slachtoffers. vanaf vrijdag 7 mei 12.00 uur gratis af te halen vr. 7 mei, 16.30-17.30 uur o.l.v. Rebecca van Wittene zo. 9 mei, 13.00-17.00 uur maandag 10 mei geopend vanaf 9.00 uur boeken bestellen? www.drukkerijmiddelburg.nl De jeugd van Sas van Gent schilderde vredesteksten op een bord. Dit was onderdeel van een mini-bevrijdingsfestival in en rondom het scoutinggebouw. „Het is van belang dat kinderen stil staan bij deze belangrijke dag." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61