321 sport Topsurfers bij jeugd 's Lands Welvaren, geliefde Arsenal voor het eerst op Esad Osmanovski Memorial Cup Wapenaar houdt het simpel piiiÉj SURFSPEKTAKEL De European Freestyle Prokids Tour doet de Brouwersdam. Zeeuwse topsurfers kunnen hun kunsten dicht bij huis laten zien. Freestyle donderdag 6 mei 2010 door Peter van Kouteren BRESKENS - Twaalf jeugdploegen nemen het zaterdag in Breskens te gen elkaar op in de strijd om de Esad Osmanovski Memorial Cup. Negen daarvan bestaan uit A-ju nioren van Betaald Voetbal Organi saties (BVO's) uit Nederland en België. Arsenal Soccer School komt voor het eerst naar Breskens. Breskens en Jong Zeeland zijn met een team van spelers tot 23 jaar ver tegenwoordigd. Initiatiefnemer Fred van Hasselt is uiterst tevreden met het deelne mersveld, maar weet dat een goe de uitvoering zaterdag van belang is voor de voortgang van het eve nement. Het toernooi dat volgend jaar aan het eerste lustrum toe is, moet volgens Van Hasselt om de vijf jaar iets extra' s hebben. „AZ komt zaterdag kijken, omdat ze er in principe wel voor voelen om volgend jaar mee te doen. Ze wil len weten hoe de organisatie in el kaar zit", vertelt hij. „Als ze daar te vreden over zijn en het deelne mersveld nog sterker wordt, dan zijn ze bereid om te komen." Nu al aanwezig is Arsenal Soccer School, een concept dat wereld wijd wordt toegepast. In Neder land is het via extra trainingen vol gens de methode van Arsenal en het spelen van onderlinge wedstrij den actief bij amateurclubs in Am sterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag. Met het eerste lustrumtoernooi in het vooruitzicht moet de vierde editie van de Esad Osmanovski Memorial zaterdag in zekere zin dus een geslaagde test worden. In sportief opzicht lijkt het met de in schrijving van tien jeugdelftallen van BVO's niet mis te kunnen gaan. De teams zijn verdeeld over twee poules. In poule A nemen RBC Roosendaal (winnaar 20Ó9), Club Brugge, Arsenal Soccer School, Genk, Jong Zeeland en Cerde Brugge het tegen elkaar op. In poule B spelen Ajax A2, Vitesse/AGOW, Zulte Waregem, ADO Den Haag, Lokeren en Bres kens tegen elkaar. De poulewedstrijden op sportpark Baersande beginnen om 9.00 uur en duren twee keer 15 minuten. De strijd om de derde en vierde plaats begint om 16.00 uur. Aan sluitend volgt de finale. Het toernooi is een eerbetoon aan de getalenteerde Esad Osmanovs ki. De voetballer van Breskens overleed op 18 november 2004 op 23-jarige leeftijd in het ziekenhuis in Brugge. Twee dagen eerder was hij tijdens een training getroffen door een hartstilstand. UIT BILJARTEN Driebanden. Tweede divisie. Business&Fun - Pearle Opticiens 2-6: Peter Witveld - Leslie Menheer 39-40, 44; Mario Smink - Jens van Dam 40-37, 52; Wim Kroon - Dion Bergmans 32-35, 65; Jos Nieuwenhuizen - Etienne van Damme 34-35, 45. Vierde divisie. De Zevende Hemel - De Heerenstraat 2 8-0: Stefan van Diepstraten - Eric Nieuwenhuyse 30-17, 44; Johan Cas - Bert de Ruiter 25-23, 49; Henk de Snoo - Rob Jacobs 25-17, 53; Jan van Zundert - Wim Zandee 20-17, 57. 's Lands Welvaren 2 - BH Keukens 4-4: Dan ny Aerts - Daniël van Nijnatten 25-30, 61; Nico Peeters - Cees van Steen 25-22, 53; Piet van Es sen - Gerard Kroese 25-20, 49; Kees Verbeek - Frans Gosens 18-20, 30. DC Michielsen - 's Lands Welvaren 3 8-0: Ruud Oonincx - Sylvia Eckel 30-27, 69, Gijs van Boheemen - Wim Walraven 25-23, 68; Piet Oosthoek - André Schouwenaar 25-22, 68; Ja nus de Grauw - Markees Joosse 20-14, 38. De Heerenstraat 1 - Bottles/De Parel 2-6: Kimmo Pankow - Theo Platjouw 32-35, 62: André Karelse - Cor de Jonge 31-35, 62; Alfred van den dries - Peter Snelders 26-30, 56; Rinus Rijk - Carlo van Dam 30-25, 74 SCHAKEN Interne competitie Zierikzee: Bas van de Graaf-Kees Bimmel 1-0, Martin Krijger-Paul Greefhorst 1-0, Sjaak Spiegels-Pang Yuen 1-0, Han van der Made-Alexander Greefhorst Vi-Vi, John van Dalsen-Fokko Baakman 0-1, Jan Heili- gers-Peter Verkaart V2-V2, Marco Vieveen-Rene van Rikxoort 1-0, Johan Hoogstrate-Frans Jan sen 1-0, Johan van de Velde-Teun Brouwer 0-1. Stand: 1. Bas van de Graaf 989, 2. Martin Krij ger 942, 3. Hans Aangeenbrug 823, 4. Sjaak Spiegels 663, 5. Han van der Made 660, 6. Ke- dem Gutkincf 617, 7. Paul Greefhorst 600, 8. Kees Bimmel 568, 9. Piet de Vreede 567, 10 Alexander Greefhorst 555. WIELRENNEN Vierdaagse van Duinkerke. Eerste etappe, Duinkerke - Bray-Dunes: 1. Alex Rasmussen (Den) 143,8 km in 3.31.23, 2. Ciolek (Dui), 3. Ista (Bel), 4. De Haes (Bel), 5. Napolitano (Ita). Klassement: 1 Rasmussen 3.31.13, 2. Ciolek 0.04, 3. Martias (Fra), 4. Ista 0.06, 5. VanMarcke, 6. Brutt (Rus) 0.07. door René van Stee v' SINT-PHILIPSLAND - Oud-profdoelman Harald Wapenaar (midden, met bal) gaf gisteren op de voetbalvelden van Noad'67 in Sint-Philipsland een clinic aan keepers uit Zeeland, Brabant en Zuid-Holland. De man die onder contract stond bij onder meer Udinese, Portsmouth, FC Utrecht, Vitesse en Sparta deed dit onder de noemer van 'Keep it simple'. Dat is een onder deel van Arsenal Coalkeeping, een Londense trainingsmethode. foto Leo Adriaansen RILLAND - Liefhebbers van windsurfers die allerlei gewaagde trucs uithalen kunnen zaterdag en zondag hun hart ophalen bij de Brouwersdam aan de Kabbe- laarsbank bij Ouddorp. Beide da gen staat een wedstrijd in het ka der van de European Freestyle Prokids Tour (EFPT) op het pro gramma. Er worden zeventig surfers ver wacht uit landen zoals Duitsland, Frankrijk, Italië en Spanje. Zij doen mee in de categorieën onder twintig, zeventien, vijftien en der tien jaar. Daarnaast zullen Neder landers in groten getale hun op wachting maken, omdat de wed strijd ook meteen meetelt voor de NK Freestyle Tour. De verwachting is dat de Zeeuwse troeven voorin zullen meestrijden op het Grevelingenmeer. Want vo rige week won Pim van den Borgt uit Kwadendamme de eerste wed strijd om het NK op dezelfde loca tie. Hij eindigde bovendien als vierde in de open klasse (de senio ren). Rick Jendrusch uit Scharen- dijke (wereldkampioen freestyle bij de junioren onder zestien jaar) behaalde de tweede plaats. Als al les meezit, zal- ook Davy Scheffers meedoen. De surfer uit Zierikzee, vorig jaar vierde overall in de open Europese klasse, doet nu nog mee aan een wedstrijd van de World Tour, maar hij hoopt tij dig te kunnen afreizen naar de Brouwersdam. Dat zoveel Zeeuws talent tot de top behoort, is volgens Niek van der Linde uit Rilland, ooit derde van Nederland in het freestylesur- fen en tegenwoordig jurylid, deels een kwestie van geluk en deels het gevolg van de aanwezigheid van veel surfwater in Zeeland. „Dat laatste is toch wel heel be langrijk, denk ik. Want anders kom je nergens. Anderzijds is het toch bijzoiider dat in een dunbe volkte provincie zoals Zeeland re latief veel talent komt bovendrij ven. Maar dit zegt niet alles. Ook talenten moeten er heel hard voor werken om de top te halen. De jongens waar het nu om gaat zijn daartoe heel erg bereid." De EFPT bestaat uit zes wedstrij den. Naast de Brouwersdam doet het circuit onder meer ook het Duitse Oostzee-eiland Fehmarn, de Hove Lagoon in het Engelse Brighton en het Turkse Alacati aan. De Brouwersdam staat daar mee in een mooi rijtje. Met de komst van de EFPT is de koek nog niet op. Volgend jaar houdt Zeil- Surfcentrum Brou wersdam ook het WK Pro Kids Freestyle. Van der Linde: „Het ko mend weekeinde is dus eigenlijk een soort van vuurdoop." I De trucs die de surfers tijdens de European Freestyle Prokids Tour uithalen zijn onder meer: - de goiter of ponch (salto met schroef) - de forward loop (salto voorover) - de shaka (draaien om de eigen as). 1 In een heat varen de deelnemers zes minuten met zijn vieren tege lijk. Een jury beoordeelt de ver schillende sprongen. Volgens een afvalsysteem varen de beste vier deelnemers de finalerace. 1 De aanvang zaterdag is om 12.00 uur en zondag om 10.30 uur. Rick Jendrusch is één van de Zeeuwse door Sven Remijnsen KWADENDAMME - Hij biedt on derdak aan achttien biljartteams, organiseert toernooien en kam pioenschappen en haalt geregeld wereldtoppers in huis. Eigenaar Ni co Peeters heeft van Tapperij 's Lands Welvaren in Kwadendam me het biljartcentrum van Zee land gemaakt. En er kan nog meer bij. „Ik moet altijd goed in mijn agen da kijken", antwoordt Nico Peeters als hem wordt gevraagd naar de ac tiviteiten van deze maand in zijn café. De opsomming die volgt, liegt er niet om. Eerst vanaf maan dag het Zeeuws kampioenschap driebanden op de kleine tafel. Als dat is afgerond, het koppeltoer- nooi driebanden. Tussendoor ook de opening van het jaarlijkse Blues festival, volgende week donderdag. En dan de teams nog. Peeters' zaak vormt de thuisbasis van achttien formaties in diverse spelsoorten, van libre en kader tot driebanden groot. De Heeren straat, Steketee Schilders, Hoon den De Waard, De Stene Brug, 3B-SD Hydro Zorg en 's Lands Welvaren zelf, ze spelen allemaal in Kwadendamme. Het kaderteam klein komt uit op het hoogste ni veau van Nederland, evenals het Topteam 's Lands Welvaren. Daar in spelen diverse grote namen, on der wie Frédéric Caudron, Rai- mond Burgman, Ad Koorevaar en Peter de Bree. Het Topteam kan zaterdag in Loc- hem als derde eindigen in de eredi visie. „Daarvoor moeten we nog één partij winnen", vertelt Peeters. Een blik in zijn agenda leert dat hij zelf niet bij de wedstrijd kan zijn. „Dan is hier de regiofinale voor Ci-teams. Zodra die klaar is, stap ik in de auto naar de Achterhoek voor de prijsuitrei king." Peeters (48) maakt sinds een paar jaar werk van de biljartsport in ei gen huis. Hij bouwde zijn café uit en creëerde zo ruimte voor nieu we biljarttafels, groot en klein. Toen andere locaties werden geslo ten, klopte de ene na de andere formatie in Kwadendamme aan. „Het biljarten op de grote tafels was te versnipperd geraakt, er wa ren te veel locaties voor te weinig teams", zegt Peeters. „Er werd ge speeld in de Zeelandhallen, maar dat was te groots opgezet, het ont brak er aan sfeer. Biljarten is een cafésport, met een biertje en een sigaretje erbij. Daar speel ik op in, ik probeer het hier gezellig te ma ken." Dat is niet zijn enige streven. „Ik wil de biljartsport in Zeeland op een hoger niveau brengen. Caudron, de beste van de wereld, is bij ons in actie te zien. Dat geldt ook voor een Zeeuwse topper als Peter de Bree. Die speelde hier voor anoniem in Dordrecht, er wa ren Zeeuwse biljartliefhebbers die hem nog nooit hadden gezien. Dat kan nu wel." Voor nieuwe formaties heeft Pee ters ook nog plek. „Ze kunnen al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52