41 binnenland Defensie muilkorft militairen Nederland herstelt sneller van recessie dan meeste EU-landen Uitspraak hof verandert niets aan plan zeilmeisje TOÖS He VETERANENWET PvdA: absurde situatie Kaderwet Veteranen Jong en oud bij PAUL KUSTERS donderdag 6 mei 2010 door Ton van den Nouweland BROUWERSHAVEN - Laura Dekker uit Brouwershaven, bekend gewor den onder de naam 'zeilmeisje', blijft bij haar plan deze zomer te beginnen aan haar solo-zeiltocht rond de wereld. De uitspraak van het gerechtshof in Arnhem heeft daar volgens haar vader niets aan veranderd. Het hof besliste dinsdag dat het veertienjarige meisje tot 1 juli on der toezicht van Jeugdzorg blijft staan. Het gerechtshof is het niet eens met Laura, haar vader en haar advocaat, dat de eerdere be slissing van de rechtbank Utrecht daartoe niet deugde. Het hof is het met de rechtbank eens dat er goede gronden zijn om Laura door toezicht aan wal te houden. Laura en haar vader berei den nu de zeiltocht om de wereld voor met extra maatregelen zoals een grotere boot, meer apparatuur en training. Maar die nemen vol gens het hof onvoldoende risico's weg. „Volgens mij blijft het nu zoals het was", reageert vader Dick Dekker. „Laura was toch niet van plan voor juli te vertrekken. Ze maakt eerst haar havo 3 in Zierikzee af. Ze vertrekt op zijn vroegst aan het begin van de schoolvakantie." Laura en haar vader wonen op een boot nabij Brouwershaven. Maar de smalstad wordt niet het vertrekpunt van Laura's wereld reis. Dekker: „Ze volgt de makkelijkste route, rond de evenaar. Ik wil dat ze het stormseizoen vermijdt. Daarom zal de start een stuk zuide lijker moeten liggen. Dat wordt wel Portugal of de Canarische Ei landen." Laura's kansen op het record van jongste solozeiler rond de wereld zijn niet groot meer. „Er is er nu eentje onderweg die bij terugkeer ook zestien jaar zal zijn. Laura wordt deze zomer vijftien. Als het al lukt, zal het een kwestie van we ken zijn. Maar dat record is voor Laura niet eens de hoofdzaak. Ze wil de wereld leren kennen. Over al een beetje rondkijken", aldus Dick Dekker. Militairen en burgerpersoneel mogen niet met politici pra ten over nieuwe Veteranen- wet. SP noemt het spreekverbod 'schandalig'. Militaire vakbond: 'Dit zijn Noord-Koreaanse taferelen'. door Hanneke Keultjes DEN HAAG - Defensie legt militai ren een spreekverbod op. De hoog ste ambtenaar op het ministerie geeft militairen geen toestemming om met Kamerleden en bonden over de Veteranenwet te praten. Ook burgermedewerkers mogen niet deelnemen aan het gesprek. Dat staat in een brief die in het be zit is van deze krant. De SP spreekt van 'een schandalige zaak'. PvdA, SP, GroenLinks en D66 heb ben samen met militaire vakbon den AFMP en Acom ongeveer twintig defensiemedewerkers - naast militairen ook militaire art sen en de inspecteur-generaal der krijgsmacht - uitgenodigd om tij dens een rondetafelbijeenkomst op maandag 17 mei mee te praten over de initiatiefwet Veteranen, De vier fracties hebben een initia tiefwetsvoorstel geschreven over 0 De Kaderwet Veteranen geeft een wettelijke basis aan de activiteiten voor erkenning en waardering voor veteranen. Ook richt de wet zich op de samen werking bij de samenloop van uit keringen en pensioenen in verband met invaliditeit en het landelijk zorgsysteem voor veteranen. De wet voorziet verder in het af doen van klachten en het verant woorden van veteranenbeleid. de (na)zorg voor veteranen. Daar voor willen zij de ervaringen en meningen horen van zowel vetera nen als actieve militairen. In de memo schrijft secretaris-ge neraal Ton Annink dat het 'niet zuiver en ook niet wenselijk is dat (militaire) ambtenaren in de posi tie worden gebracht waarin zij in een politieke arena standpunten innemen'. Annink heeft daarom na overleg met minister Eimert van Middelkoop besloten geen toe stemming te verlenen voor deelna me aan het rondetafelgesprek. Volgens PvdA-Kamerlid Angelien Eijsink, één van de initiatiefne mers van het wetsvoorstel, creëert Defensie hiermee 'een absurde si tuatie'. „Dit is een gemiste kans. Wij willen alleen aanvullend zijn." Haar SP-collega Remi Poppe stelt dat het functioneren van de Ka mer door de brief ernstig wordt be lemmerd. „Wij hebben het recht om ons goed te laten informeren." D66-leider Alexander Pechtold ziet in de brief 'een onnodige con frontatie'. De secretaris-generaal laat militai ren en defensieambtenaren in de brief weten dat dergelijke verzoe ken van het parlement of indivi duele Kamerleden eerst aan hem moeten worden voorgelegd. Daar naast stelt hij dat 'contacten met Kamerleden zijn voorbehouden aan de bewindslieden'. Een woord voerder van Defensie stelt dat het normaal gesproken 'geen enkel punt' is dat parlementariërs con tact hebben met defensieperso neel. „Dat gebeurt in de praktijk re gelmatig. Maar in dit geval vinden we het niet passen dat militairen over een initiatiefwet van een deel van de Kamer praten terwijl onze eigen Kaderwet al bij de Raad van State ligt." Acom-voorzitter Jan Kleian vindt dat militairen contact moeten kun nen hebben met volksvertegen woordigers. „Dat is geborgd in de Grondwet." WAGENINGEN - Jong en oud passeer de gisteren het 5 Mei-plein tijdens het bevrijdingsdefilé in Wagening- en. Op 5 mei 1945 werden in het Wageningse Hotel De Wereld onder- ...ZEI IK X>US TE6EN ANS. WEET JE WAT ZIJ TOEN ZEI? EH... HENK LUISTER JE EIGENLIJK WEL? TOOS EN HENK# NL BRUSSEL - Nederland lijkt sneller en beter te herstellen van de reces sie dan de meeste andere EU-lan- den. De hele Europese Unie ont worstelt zich geleidelijk aan de cri sis, maar als exportland profiteert Nederland meer van het aantrek ken van de wereldhandel. De ver wachte groei ligt dit en volgend jaar boven het Europese gemiddel de, inflatie en werkloosheid blij ven het laagst van de hele Unie. Dat blijkt uit de voorjaarsprogno ses van de Europese Commissie. De gemiddelde economische groei wordt voor dit jaar geschat op één procent, terwijl voor Nederland 1,3 procent wordt geraamd. Volgend jaar zal de Europese economie met 1,7 procent groeien en met 1,8 pro cent in Nederland. Dat is een kwart procent meer dan afgelopen najaar nog werd voorspeld. Dat de cijfers 'nu zo gunstig lijken, komt volgens Eurocommissaris Ol- lie Rehn (Financiën) omdat 2009 een 'historisch dieptepunt' was. Maar de zwakke Spaanse, Griekse en Ierse economieën kunnen dit jaar de gunstige cijfers nog druk ken. De Griekse crisis had geen ef fect op deze cijfers. Griekenland vormt slechts 2 procent van de Eu ropese economie. Rehn deed zijn best om verhalen te ontzenuwen dat na Griekenland ook Spanje aan de beurt is voor steun. Hij noemde Griekenland 'een uniek geval', door vervalste begrotingscij fers. „Er is geen enkele reden om Spanje te steunen." De Spaanse staatsschuld ligt zelfs onder het EU-gemiddelde. Het be grotingstekort is hoog (9,8 pro cent), maar daalt. Alleen de werk loosheid is met 20 procent ex treem hoog. Van de eurolanden hebben alleen Finland, Luxem burg, Slovenië en Slowakije een staatsschuld onder de voorgeschre ven grens van zestig procent van het bruto binnenlands product. De Nederlandse schuld zal dit jaar 66 procent zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4