22 zeeland Praalgraven Dreischor straks Geen bus op middag van Giro Drukbezochte herdenking in Renesse Klutenroute voor skelters www.deltaridefortheroses.nl www.pzc.nl RESTAURATIE De i8e-eeuwse praalgraven in de Adriaanskerk in Dreischor worden gerestaureerd. De kale muren nu en de heropbouw straks zijn via gleuven in de schutting te volgen. Adriaanskerk Zaterdag 12 juni 2010 Het laatste regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland donderdag 6 mei 2010 door Maurits Sep MIDDELBURG - Het busvervoer in de Westhoek is maandagmiddag ongeveer drie uur gestremd. Het busvervoer van en naar Middel burg ligt langer stil. Dat komt door de doorkomst van een etappe van de Giro d'Italia en de finish in Mid delburg. De belbus van Serooskerke naar Nieuw-Haamstede (lijn 127) ver valt tussen 13.00 en 16.00 uur. Lijn 134 van Zierikzee naar Renesse kan in diezelfde uren niet rijden tussen Scharendijke en Renesse. De lijn van Oude Tonge naar Mid delburg (133) rijdt tussen 12.00 en 15.00 uur niet tussen Zierikzee en Westenschouwen, en tussen 12.00 en 19.00 uur niet tussen Westen- schouwen en Zierikzee en tussen Zierikzee en Middelburg. Omdat door de beperkte dienstre geling bussen niet kunnen rijden, worden 's middags bussen ingezet op een extra lijn (lijn 46) van het NS-station in Middelburg naar het NS-station in Goes. Connexxion wil daarmee een oplossing bieden voor reizigers die 's ochtends van Schouwen-Duiveland naar Wal cheren zijn gereisd en 's middags terug moeten. In Goes kunnen ze overstappen op lijn 132 naar Zierikzee. „Het gaat dan om scholieren en werkne mers van bedrijven en instellin gen", zegt Siliacus. www.connexxion.nl Onderdelen van beide grafmonumenten liggen opgeslagen bij steenhouwe rij Zederik in Tienhoven. De graven moeten straks als een soort puzzel in elkaar worden gezet. Dit papier dient als geheugensteuntje. door Esme Soesman Hoe raadselachtig ook, in de loop der jaren zijn er enkele ele menten van de praal graven in de Adriaanskerk in Dreischor verdwe nen. Vrouwe lustitia verloor haar weegschaal en zwaard, één van de schedels mist een bijbehorende knook en - gek genoeg - ontbreekt er in de trap die de bezoeker naar de grafmonumenten in de zuid- beuk van de kerk voert een com plete traptrede. Maar niet meer voor lang. Met de grootscheepse restauratie van de praalgraven van de gebroeders Ockersse en hun neef Mogge ke ren ook deze verdwenen onderde len in de kerk terug. Tot genoegen van onder anderen kerkrentmeester Henk van den Hoek. „Ik ben ermee opgegroeid en dan sta je er eigenlijk nooit zo bij stil. Maar toen ik alles gede monteerd zag, dacht ik: wat zijn we toch eigenlijk rijk. Daar staat een vermogen aan marmer. En als je die gewaden van die ziet. Dat zijn écht wapperende jur ken. Het is zo schitterend ge maakt." Wie nu de kerk binnenloopt, ziet daar weinig van terug. De 18e eeuwse grafmonumenten zijn goeddeels ontmanteld. „Dat heb ben ze heel zorgvuldig gedaan." Al le losse stukken zijn in noppenfo lie gewikkeld, gekist en naar de in Tienhoven gevestigde steenhouwe rij Zederik, onderdeel van de Ko ninklijke Woudenberg, overge bracht. Om daar vervolgens te wor den gereinigd en - waar nodig - ge repareerd. „We reinigen heel veel met stoom. En als er bepaalde plekjes in de steen zitten dan wer ken we met compressen, waarvoor we speciale middeltjes hebben", schetst Ron Waroux van de steen houwerij in grote lijnen de werk wijze. Die aanpak is ook voor de lange termijn van belang, blijkt uit de verhalen van Van den Hoek en Waroux. Zo is de muur achter het Ockerssemonument stevig .aange tast door roestend metaal dat een raam dat daar ooit zat op z'n plaats moest houden. Het marmer van Mogge daarentegen is beves je ook goed mee omgaan." In Tien hoven is 95 procent van het witte marmer inmiddels schoonge maakt. Daarna volgt de behande ling van de stukken Rouge Royal; een Belgische marmersoort die in de monumenten is verwerkt. „We hopen nog voor de zomer weer op te gaan bouwen, maar het is lastig om precies te zeggen. Je weet met dit werk niet wat je nog allemaal tegenkomt. Maar uiterlijk oktober zijn we klaar", is de inschatting van Waroux. Met de heropbouw van de graf beelden is de kerkgemeenschap er in Dreischor nog niet. Het hek voor de graven wordt rechtgezet en de trappen die naar de verhoog de grafkapel leiden, worden her steld. Ook wordt een extra trede toegevoegd. Die heeft er ooit geze ten, maar is - sinds onbekende tijd en om onbekende redenen - foet sie. Hetzelfde intrigerende verhaal geldt ook voor een knook van het in het monument verwerkte Vani- tassymbool (schedel met gekruiste beenderen) en de attributen van Vrouwe lustitia. Van den Hoek: „Maar straks is het weer helemaal compleet." "M. PRAALGRAVEN De praalgraven in de Adriaanskerk in Dreischor worden gerestaureerd. Op de website staan foto's. TIPS: schouwenduiveland@pzc.nl tigd met bronzen pennen die in lood zijn gegoten. Die houden het prima, net als enkele andere ele menten. „Er zitten bijvoorbeeld ook dierlijke botjes in. Die worden gebruikt als een soort plugjes. En ook die houden goed", wijst Waroux op het belang van specia listische kennis. „Dit is een heel bijzonder monument, daar moet De Hervormde Gemeente Dreischor vormt met Noordgouwe een streekgemeente. In deze twee dorpen wordt afwisselend gekerkt. De kerkdeuren van Dreischor staan zoveel mogelijk open. Dat levert veel bezoekers op, weet Henk van den Hoek. In het gastenboek zijn veel enthousiaste reacties over de kerk (en de graven) te lezen. Om bij de gedenktekens van Ockersse en Mogge te komen moet een trap worden beklom men. Onder dit verhoogde gedeel te liggen de stoffelijke resten van het rijke drietal. westenschouwen - Natuurinfor- matiepunt- en trampolinecentrum Westenschouwen is zaterdag de uitvalsbasis voor de klutenroute. Het gaat om een tocht voor een persoons- of gezinsskelters naar een plek waar kluten te zien zijn. Start vanaf 11.00 uur. Ride for the Roses m samenwerking met Inschrijven: y!"N. renesse - Ongeveer 500 mensen waren dinsdagavond bij de kransleggingen bij het verzetsmo- nument in Renesse ter herdenking van slachtoffers van oorlogsge weld. Voorafgaand daaraan was er een druk bezochte samenkomst in het dorpshuis. Leerlingen van groep 8 van obs 't Staepel'of lazen daar traditiegetrouw zelf gemaakte gedichten voor. Burgemeester Ger ard Rabelink ging in op het thema van de herdenking 'Vrijheid We reldwijd'. Specifieke aandacht kre gen de 'Tien gehangenen van Ren esse' met de onthulling van een in formatiebord aan de Slotlaan. Dat gebeurde door Daan Lazonder, zoon van één van de slachtoffers samen met Amber Baaijens, leer linge van 't Staepel'of Daan Lazonder samen met Amber Baaijens voor het herdenkingsbord voor de Tien van Renesse. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46