341 geld werk Vecht je geschil snel en simpel uit geschillencommissie voor geschillen met een geschillencommissie Een foutje van de bank scheve zaken donderdag 6 mei 2010 Niet elke aankoop maakt gelukkig. Als de nieuwe parketvloer op een hindernisbaan lijkt, gaje terug naar de winkel. Kom je er niet uit, dan kun je naar een geschillencom missie stappen. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer De taxi die een gezin van vijf personen naar Schip hol moet brengen, ver schijnt twintig minuten te laat. Vervolgens rijdt de taxi chauffeur ook nog eens langs een andere stad om nog meer passa giers op te halen. Het gezin mist het vliegtuig. De kwestie werd in 2009 aanhangig gemaakt bij de Ge schillencommissie Taxivervoer. De geschillencommissie oordeelde dat de vlucht moest worden omge- boekt op kosten van het taxibe drijf Een geschillencommissie biedt de consument de mogelijkheid om een geschil met een bedrijf laag drempelig te beslechten. In de meeste gevallen is het eenvoudi ger, goedkoper en sneller dan een gang naar de rechter. Maar let op: er bestaan tientallen geschillen commissies met elk hun eigen ter mijnen en kosten. De uitspraak is bindend, beroep is niet mogelijk. Wel kunnen de par tijen de uitspraak door de rechter laten toetsen. Maar deze zal de uit spraak alleen vernietigen als die *0* EN DIT DE MEEST CATCHY NAAM DIE DE JONGENS VAN HET RECLAMEBUREAU KONDEN VERZINNEN? echt onredelijk is. Om een beroep te kunnen doen op een geschillen commissie, moet je eerst nagaan of een bedrijf lid is van een brancheorganisatie, die zich bij de Stichting Geschillencommissies voor Consumentenzaken (SGC) heeft aangesloten. Op de website www.sgc.nl staan alle aangesloten bedrijven per branche. Voordat je naar een geschillencommissie stapt, moet het bedrijf eerst de kans hebben gekregen het pro bleem op te lossen. Kom je er via een gesprek niet uit, stuur dan een brief In de algemene voorwaar den van het bedrijf hoort te staan binnen welke termijn je een klacht moet melden. Wordt de kwestie na het schrijven van een brief nog niet opgelost, dan geldt een termijn waarbinnen je de kwestie bij de geschillencom missie aanhangig moet maken. Doorgaans is dit drie maanden. Maar let op, want de termijn kan per commissie verschillen. Ook de kosten voor het aanhangig maken van het geschil kunnen variëren. Ze lopen uiteen van 25 tot 125 eu ro. Als de klacht in behandeling wordt genomen, volgt allereerst een onderzoek door een onafhan kelijke deskundige. Zowel de con sument als het bedrijf mogen com mentaar geven. Na de schriftelijke ronde volgt een informele zitting, waarbij beide partijen de zaak mondeling kunnen toelichten. Aanwezigheid bij die zitting is niet verplicht, maar wel aan te raden. Na ongeveer een maand wordt de uitspraak schriftelijk meegedeeld. Dat er zo veel verschillende geschil lencommissies bestaan, maakt het voor de consument niet eenvoudi ger. Waarom is er niet één geschil lencommissie? Volgens woordvoer der Margo Verhees van De Geschil lencommissie, de overkoepelende organisatie van geschillencommis sies is één commissie onmogelijk. „Een geschillencommissie doet uit spraak op basis van de algemene voorwaarden per branche en de voorwaarden van een parketbe- drijf zijn nu eenmaal anders dan die van een vliegmaatschappij." Bij de SGC zijn 47 geschillencom missies aangesloten. Ze behande len uiteenlopende onderwerpen, van huisdieren tot zonwering. Bij dat aantal blijft het vermoedelijk niet. Barbara den Uijl van de Con sumentenbond: „Bij ons staan nog wel een paar geschillencommissies op het verlanglijstje, zoals notaris sen, bouwbedrijven en warenhui zen." De Consumentenbond vindt het positief dat steeds meer branches hun eigen geschillencom missie krijgen omdat zo'n commis sie laagdrempelig is. Wat opvalt is dat tussen 2005 en 2009 het aantal geschillencommis sies 28 naar 44 steeg (een stijging van bijna 60 procent), terwijl het aantal nieuwe geschillen over die zelfde periode daalde van 12.990 naar 10.483. De grootste daling was vorig jaar te zien bij de Ge schillencommissie Reizen. De Ge schillencommissie verklaart de da ling van klachten vooral uit- ont wikkelingen binnen de branches. „Wat Reizen betreft, werden ge woon minder vakanties geboekt", aldus Verhees. reageren? geld@wegener.nl door Aad Schalke De medewerker van de levensver zekeraar Het Goede Leven had onmiddellijk onraad geroken toen hij bij toeval een onduide lijk briefje had gevonden in een schade- dossier. Er stonden maar een paar woorden op: '224.900 euro naar rekening Amanda. Even voor vijven tekenen. Druk.' Hij liet het briefje aan zijn superieuren zien, die zonder zich te bedenken de directie van de verzekeraar inschakelde. Al snel bleek dat er inderdaad een betaling ter grootte van dat bedrag was gedaan. Vreemd genoeg was de overboeking goedgekeurd door het afdelingshoofd en de teammanager, precies zoals het hoorde. Maar het was de directie al snel duidelijk dat hier sprake was van een opzettelijke foutieve uitbetaling. Om snel te achterhalen wat was gebeurd, werd het recherchebureau van Erik Palmen ingeschakeld. De onderzoeker kreeg te ho ren dat de verdenking was gevallen op de medewerkster Latisha, die al drie jaar bij de verzekeraar werkte. Het dossier waarin het briefje was gevonden, was vanaf haar computer bijgewerkt. Het verzoek tot uitbe taling was ook door Latisha verwerkt. Palmen wilde eerst de zekerheid dat Latis ha inderdaad achter haar computer had ge zeten toen opdracht voor de overboeking was verstrekt Ze was in ieder geval de be wuste dag op haar werk geweest. Uit een onderzoek van haar e-mailverkeer bleek dat vanaf haar computer een e-mail was verstuurd naar haar privémailadres en naar het mailadres van haar vriend. Het geld bleek te zijn overgemaakt naar de bankrekening van ene mevrouw Van Dijk. Er werd onmiddellijk beslag gelegd op die rekening. Nog dezelfde dag nam Van Dijk contact op met de verzekeraar. Zij had drie weken geleden een bedrag van 224.900 eu ro op haar rekening ontvangen. Maar ze was onmiddellijk gebeld door een mede werkster van Het Goede Leven met de me dedeling dat er een foutieve overboeking was gedaan. De medewerkster verzocht Van Dijk het bedrag terug te boeken naar Het Goede Leven op naam van een zekere Tussenrek. Van Dijk ontving een schriftelij ke bevestiging van de terugboeking op briefpapier van de verzekeraar. De brief en envelop had ze bewaard. In de brief stond de naam van de manager, maar een andere handtekening. Intussen had Palmen achter haald dat de gegevens van de bankrekening van Tussenrek vals waren. Het geld was al na enkele dagen opgenomen en overge boekt naar buitenlandse rekeningen. Omdat de politie geen prioriteit aan de zaak wilde geven, had aangifte van fraude geen zin. Palmen moest zelf verder onder zoek doen. Zijn medewerkers vonden in de envelop die Van Dijk bewaard had een haar. Het was een donkere haar, net als de haren van van Latisha. Verder bleek dat Van Dijk op de dag van de overboeking ge beld was via Latisha's toestel. Latisha had bovendien schulden. Kort daarvoor had ze bezoek gehad van een deurwaarder en daar na een een aflossing van 10.000 euro ge daan. Tegenover de onderzoekers ontkende Latisha alle beschuldigingen. Ze beweerde dat ze het geld van een vriend had gekre gen. Latisha werd geschorst in afwachting van de uitslag van het onderzoek en uitein delijk op staande voet ontslagen. Behalve het inhouden van haar laatste salaris wa ren er geen verhaalsmogelijkheden. Uiteindelijk pakte de politie de zaak alsnog op. Hoewel Latisha niet bekende, werd ze veroordeeld tot een gevangenisstraf. Tus senrek werd nooit geïdentificeerd. De namen zijn verzonnen, de gebeurtenissen zijn authentiek. Scheve Zaken komt tot stand in samenwerking met onderzoeksbureau Schalke en Partners in Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36