eind van bewogen jaren sport29 Open brief aan supporters Vurnon Anita verrast als rechtspoot op links Moerenhout mist Giro, Freire groot vraagteken „We hebben Sekou afgeraden om naar het WK te gaan, als hij geselecteerd wordt." donderdag 6 mei 2010 Feyenoord-trainer Mario Been over Sekou Cissé (foto) door Barry van der Hooft ROTTERDAM - De jonge rechtsback, de topscorer, de trainer; iedere Feyenoorder benadrukt voor afgaand aan het tweede bedrijf van de bekerfinale tegen Ajax dat het vertrouwen groot is. De 2-o-achterstand, op 25 april op gelopen in Amsterdam, moet na een vroege openingsgoal weg gepoetst kunnen worden, klinkt het vol goede moed. Het lijkt ho pen tegen beter weten in, maar het antwoord volgt vanavond in een Kuip vol Feyenoord-suppor- ters. Eén ding is wel al zeker: de eind strijd markeert het einde van en kele bewogen jaren bij de Rotter damse club. Bijna drie jaar gele den werd met luid trompetge schal een viertal ervaren, dure spe lers binnengehaald. De oogst tot nu toe is één KNVB-beker (2008), terwijl Feyenoord in de eredivisie niet verder kwam dan een rol in de subtop. De vierde plaats, die zondag dankzij de 6-2-zege op Heerenveen werd veiliggesteld, was reden voor 'een klein feestje', zei Mario Been. Het zegt alles over de huidige status van de Rot terdamse club. Zijn kompaan Leo Beenhakker is op dit moment druk bezig met de samenstelling van een selectie die opnieuw flink wat wijzigingen zal ondergaan. Geld is er niet, maar dat er op een inventieve manier nieuwe spelers moeten worden ge haald is wél duidelijk. Roy Makaay speelt vanavond zijn laatste wedstrijd als prof, Giovan ni van Bronckhorst twijfelt of hij na het WK het Feyenoord-shirt nog wel aan wil trekken. Het con tract van Denny Landzaat loopt af, Kevin Hofland mag bij een goed bod vertrekken en Tim de Cler lijkt alleen weer als linksback in beeld te komen als Van Bronck horst stopt. Jonge, enthousiaste talenten heeft Feyenoord genoeg, maar alleen daarmee gaat het gat met FC TWente, Ajax en PSV niet gedicht worden. De financiële nood is hoog, maar aan transfers lijkt de club deze zomer niet veel te gaan verdienen. Jonathan De Guzman loopt sowieso transfervrij de Kuip uit en het is maar de vraag of er gegadigden zijn die miljoenen wil len neertellen voor Ron Vlaar, Le- roy Fer of Georginio Wijnaldum. Het drietal is door Feyenoord na drukkelijk in de etalage gezet om een signaal af te geven aan geïnte resseerde clubs. Stefan Babovic, wiens salaris dit seizoen door zijn eigen vader wordt betaald, wil best in Rotter dam blijven. Beenhakker was de afgelopen dagen in Belgrado om met zijn zaakwaarnemer te pra ten. Babovic is ontevreden over zijn hoeveelheid speelminuten, maar weet dat er volgend seizoen kansen liggen. Feyenoord aast op een spits en hoopt dat-Sekou Cissé vanaf juli meer zal brengen dan dit seizoen. De Ivoriaan ontbreekt in de selec tie voor het duel met Ajax, omdat hij nog steeds een pijnlijke teen heeft. „Hij loopt al een paar maan den te sukkelen. Daarom maak "ik geen gebruik van hem tegen Ajax", zei Mario Been. „We heb ben Sekou ook afgeraden om naar het wereldkampioenschap te gaan, als hij geselecteerd wordt. Als je al een tijd niet voor je club hebt kunnen spelen, moet je als voetballer zelf zo slim zijn om je rust te pakken. Dat hebben we hem ook verteld." ROTTERDAM - In een open brief hebben Mario Been, Giovanni van Bronckhorst en dubico'on Gerard Meijer de supporters van Feye noord gevraagd hun club van avond massaal te steunen. „We wil len positieve energie en geen leu zen die niet in een stadion thuis horen", aldus Been. De KNVB heeft de fans al gewaar schuwd. Wanneer de tweede be kerfinale in de Kuip tegen Ajax moet worden gestaakt wegens kwetsende spreekkoren, dan wordt de eerstvolgende klassieker in Rotterdam zeer waarschijnlijk zonder publiek gespeeld. „Dat wil niemand", weet Been. „Wij hopen dat 40.000 man ons naar succes schreeuwen. Als wij een vroege goal maken en de Kuip gaat erachter staan, dan kunnen er nog gekke dingen gebeuren." Feyenoord moet minimaal twee keer scoren én achterin de nul hou den. Been: „Het is mogelijk. Maar door Dick Sintenie wij weten ook dat we tegen een ploeg spelen die in de competitie 106 keer heeft gescoord. Zondag te gen Heerenveen hebben wij zelf zes keer gescoord. Dat zorgt voor vertrouwen." Roy Makaay, die er zondag drie maakte, begint in zijn allerlaatste wedstrijd opnieuw in de basis, met Jon Dahl Tomasson kort ach ter hem. Been: „Als hij er opnieuw drie maakt, krijgt hij weer een staande ovatie." AMSTERDAM - Van alle vaste waar den in het elftal van Ajax is Vur non Anita (21) de grootste verras sing. Een rechtsbenige middenvel der als linksback, hij had het zelf niet kunnen verzinnen. Het is een lange weg geweest, van Ajax Ei naar het eerste elftal. „Je be seft niet als jong voetballertje dat elk seizoen je laatste kan zijn. Ge lukkig maar. Anders is de lol er snel af', zegt Anita. Als zevenjarige kreeg hij te horen dat hij zich wat sneller moest aan passen aan het niveau dat bij een zevenjarige speler van Ajax hoort, maar dat was niet zo gek: hij kwam net van de amateurs. Daar na ging het crescendo. Alle eindge sprekken, een jaarlijks terugkerend fenomeen in de Amsterdamse voet- balschool, waren positief. „Ik ben nooit twijfelgeval geweest." Op zijn zestiende kreeg hij zijn eer ste contract. Niet veel later debu teerde hij zelfs in het eerste, uit bij FC Groningen, onder trainer Dan ny Blind. De eredivisie maakte in 2006 kennis met Anita: een kleine middenvelder met een groot sport- hart, fel, nauwelijks uit zijn even wicht te brengen en meer taakbe- wust dan frivool. Hij was een belofte die echter veel te lang bleef aanhikken tegen zijn echte doorbraak. Te groot voor het servet, te klein voor het tafellaken. Er waren op zijn positie altijd ande ren die beter waren, of meer erva ren, of die wél in het plaatje van de trainer pasten. Maar hij mocht ook nooit naar een andere club. Anita was de ideale twaalfde man: geen zeurkous, een voetballer met een positieve grondhouding en overal inzetbaar. Daarom baalde hij zo van het ver trek van Marco van Basten. „Ik was vorig seizoen het elftal ingeslopen. Weliswaar door blessures van ande ren, maar ik stond er tenminste in. Op het middenveld, met Eyong Enoh en Ismail Aissati. Twee maan den later stapte de trainer op en wist ik dat ik weer helemaal van voren af aan moest beginnen." De eerste weken van de voorberei ding op het nieuwe seizoen tastte 'W 'n—'iw.tr Anita in het duister. Wat vindt trai ner Martin Jol van mij? Ben ik goed genoeg voor hem? En voor welke positie kom ik in aanmer king? Hij stelde de vragen alleen aan zichzelf en moest dus geduldig afwachten wat Jol voor hem in pet to had. Toen de eerste oefenwed strijden zich aandienden, werd het duidelijk: Anita vocht met Daley Blind om de positie van tweede linksback, als stand-in voor Urby Emanuelson. Hij had veel ver wacht, maar dit scenario zat er niet tussen. „Ik had nog nooit links back gestaan." Linksback, hoe doe je dat? Hij vroeg het Gregory van der Wiel, de rechtsback, die eigenlijk ook middenvelder is. En hij vroeg het Oleguer, die bij Barcelona een tijd je vleugelverdediger was. Anita ging met hun tips aan het werk. „Ik zit wat dat betreft heel eenvou dig in elkaar. Dan ga ik bikkelen en laten zien dat ik het kan. Die men taliteit heb ik, gelukkig. Ik ben nooit in gevecht met mezelf" Je moet niet te veel met je laten sollen, soms is het verstandig met je vuist op tafel te slaan, maar dat had Anita waarschijnlijk niet ge bracht waar hij nu is. Want E- manuelson werd aanvaller, de als linksback aangetrokken Thi- mothée Atouba zakte al na een paar weken door zijn hoeven en Blind is vanaf januari verhuurd aan FC Groningen. „Weet je wat grappig is?", zegt Anita. „Ik ben rechts en sta linksback bij Ajax. Da ley is links en staat rechtsback bij Groningen." Vanavond hoopt Anita met Ajax de KNVB-beker te winnen. „Dat zou een beloning zijn voor het team." Een persoonlijk compli ment kreeg hij maandag van bondscoach Bert van Marwijk, die hem opnam in een voorselectie van het Nederlands elftal. Een rui me selectie overigens, waaruit Van Marwijk tijdens de komende trai ningsstages misschien nog één of twee spelers pikt waarmee hij zijn WK-selectie - die al in grote lijnen vaststaat - kan aanvullen. Anita maakt zich dan ook weinig illusies. „Ik zie dit vooral als een bekroning van een goed seizoen." Oud-volleyballer Bas van de Goor beklom al de Kilimanjaro. Nu gaat hij weer met een groep diabeten naar Marok ko. foto Ronald Hoogendoorn AMSTERDAM - De Rabobank-wieler- ploeg voor de Ronde van Italië zit in de problemen. Koerskapitein Koos Moerenhout moest dinsdag besluiten van deelname af te zien vanwege een voorhoofdsholteont steking. Hij had al last van een longontste king en een voorhoofdsholteontste king en nu is Moerenhout ook nog eens ziek van het missen van de Gi ro. „Dit is echt balen." Tom Stamsnijder gaat zaterdag in zijn plaats van start op het Museumplein in Amsterdam. „Tom is ook een goede renner, maar ik had natuurlijk liever zelf gereden", zegt de 36-jarige Rabo- bank-veteraan. TWee weken geleden werd Moeren hout ziek. „Het zag er eerst naar uit dat ik een zware verkoudheid had", opent de renner zijn me disch dossier van de afgelopen veeT- tien dagen. Het werd een longont steking en inmiddels kampt Moe renhout met een voorhoofdsholte ontsteking. Luik-Bastenaken-Luik moest hij al laten lopen, maar het missen van de Giro is een nog gro tere klap. „Op zich gaat het herstel rap, maar ik heb deze race tegen de tijd dus even verloren." Ook Oscar Freire is allesbehalve fit. Hij krijgt naar eigen zeggen nauwe lijks adem. Zijn neusholte werd dinsdag schoongespoeld. Aanvanke lijk zou gisteren worden besloten over zijn deelname, maar nu zal dat vandaag na de training pas ge beuren. Kan Freire, op wie de Rabo-ploeg voor de massasprints gokte, niet starten, dan wordt zijn plek in de Giro-formatie ingenomen door Ste ven Kruijswijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31