20 I Historisch besef en kennis zijn Roze loper uitgelegd Giro (fltalla Live televisie pauzeren met Interactieve TV Kreekrak Convenant na succes verlengd Verrassend tuinontwerp? kpn Nu inclusief harddisk recorder onelinehoventer.nl kpn winkel kpn.com 0800 0115 donderdag 6 mei 2010 Over vier dagen wordt in de Ronde van Italië de etappe Amsterdam- Middelburg verreden. De PZC telt af naar 10 mei. Vandaag kleurt Elle- meet Roze. door Melita Lanting De Etappe van de Giro voert dwars door Ellemeet, een kern van ongeveer 350 inwoners. Dat ge beurt niet alle dagen, dacht de dorpsraad en daarom moest er 'iets' gebeuren. Al snel werd be dacht de 'roze loper' uit te leggen voor de renners. Een idee wat ge makkelijk bedacht is, maar de uit voering ligt iets ingewikkelder. Kom maar eens aan roze verf die niet glad is en die niet tot in lengte van jaren op het wegdek blijft zit ten. Maar uiteindelijk slaagde de dorpsraad er in een geschikte verf te vinden. Gisteravond was het zo ver. Rond de twintig vrijwilligers kwamen in actie om de Kuijerdam- seweg (de doorgaande route door het dorp) van 'bord tot bord' te kleuren. Met een kleine trekker en daar ach ter een spuitmachine kleurde het asfalt en de stenen langzaam maar zeker zuurstokroze. Nu maar ho pen dat de weergoden mee willen werken, al kan de verf wel een paar buien hebben. mmstmam door Cornelleke Blok Het ontbreekt de Neder landse samenleving aan historische kennis en historisch besef Terwijl die nodig zijn om de vrijheid van meningsuiting te beschermen. Dat betoogde SP-voorzitter en Tweede Kamerlid Jan Marijnïssen gisteren tijdens de elfde Van Randwijklezing in een vol le Sint-Jacobskerk in Vlissingen. Ma- rijnissen riep op tot actief burger schap en verantwoordelijkheid. An ders kan vrijheid niet bestaan. „'Geschiedenis is muf en 'een eigen identiteit als land is eng'. Dat is de sfeer die de laatste decennia rond historisch besef heeft gehangen." Nogal kortzichtig, vond Marijnis- sen. „Want wie niet weet waar hij vandaan komt, weet niet waarheen hij onderweg is." Nederland is in verwarring over z'n politieke, cultu rele en morele identiteit, meende Marijnissen. „Die verwarring wordt duidelijk bij vragen als 'Hoe tole rant mag je zijn tegenover een reli gie met intolerante kanten?' of 'Heeft de school een taak in het bij brengen van normen en waarden?"' De samenleving moet leren van ge beurtenissen uit het verleden, zoals de Tweede Wereldoorlog. Zo kun nen burgers kritisch blijven op hui dige ontwikkelingen in de samenle ving, betoogde Marijnissen. Het stelt mensen in staat om alert te zijn op onrechtvaardigheid en idee ën die in strijd zijn met gelijkwaar digheid van mensen en solidari teit. „De geschiedenis laat ons zien dat wij allemaal een barbaar en een moordenaar in ons hebben. We weten hoe flinterdun de bescha ving is als haat ons overmant, en er woorden zijn die ons handelen rechtvaardigen." Mensen moeten zichzelf en anderen vragen blijven stellen. „Dat voorkomt lethargie" en argeloosheid." De SP-voorzitter pleitte daarom voor beter geschiedenisonderwijs. „Dat hebben we zo goed als afge schaft." Hij toonde zich sceptisch over het moderne onderwijs, dat draait om competenties. „Het is net zoiets als een politicus die geen analyse, geen visie en geen standpunt heeft, maar wel over de competenties beschikt om er goed uit te zien en mooi te kunnen pra ten. Oppervlakkigheid troef" Veel jongeren zijn daardoor bij voorbeeld niet op de hoogte van de reden voor de viering van be vrijdingsdag. In de geschiedenisles sen moeten geen feiten en jaartal len gestampt worden, maar er moet aandacht zijn voor inzicht en begrip van de historie. Marijnis sen is blij met de plannen voor een Nationaal Historisch Museum en geschiedenisdocumentaires op televisie. Marijnissen: „Veel jongeren be schouwen veel verworvenheden als vanzelfsprekend, terwijl ze dat niet zijn. Wanneer het heden de enige referentie is, wanneer er geen inzicht bestaat in onze wor dingsgeschiedenis, dan ontbreekt begrip van achtergronden en ligt oppervlakkigheid op de loer." Om kritisch te kunnen kijken naar maatschappelijke ontwikkelingen, zijn historisch besef en historische kennis nodig. Ze vormen een voor waarde om huidige problemen in de samenleving beter te begrijpen en in een breder perspectief te plaatsen. Tegelijkertijd hebben burgers ook verplichtingen, zei Marijnissen. „Vrijheid van meningsuiting bete kent niet alleen dat je mag zeggen wat je ergens van vindt, maar ook dat je soms móet zeggen wat je vindt." Democratie betekent meer dan eens per vier jaar naar de stembus gaan. „Mensen hebben in de eerste plaats de verantwoorde- lijkheid voor zichzelf, maar daar naast ook voor hun familie, vrien den, buurt, gemeente, land en we reld." Burgers leunen te veel ach terover wanneer er maatschappelij ke problemen zijn, vindt Marijnis sen. „Sommige mensen denken: laat mij erbuiten, de politiek heeft de problemen veroorzaakt, dus die mag ze ook oplossen. Dat is een misverstand. De publieke zaak is ook een zaak van de samenleving. Wanneer de politiek faalt, moeten mensen zich organiseren en enga geren om de politiek te verande- renen problemen op te lossen." op www.pzc.nl: de volledige tekst van de rede Een spuitmachine kleurt het asfalt en de stenen in Ellemeet langzaam maar zeker zuurstokroze. foto Dirk-Jan Cjeltema RILLAND-BATH - Het Kreekrak Con venant, afspraken over de melding van ladinggegevens van schepen, wordt voortgezet. Schepen die hebben meegedaan aan het Kreekrak Convenant heb ben beter gepresteerd bij het mel den van ladinggegevens dan het ge middelde van de vloot. Mede daar om worden extra maatregelen ge nomen om de veiligheid ook in de toekomst zo veel mogelijk te garan deren. Minister Eurlings van Ver keer en Waterstaat heeft de be stuurders uit de provincies Noord- Brabant en Zeeland hierover geïn formeerd. De aanleiding voor het convenant was de zorg van bestuurders in de provincies Noord-Brabant en Zee land over de tijdige beschikbaar heid van ladinggegevens voor hulp verleningsdiensten bij een calami teit met containervoer per binnen vaartschip op de Schelde-Rijnver- binding. stuit je aan 10 mei 2010 Amsterdam Middelburg I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28